Zavrieť

Porady

Uplatnenie výdavkov-zaplatené poistné

Môžem si do DP za rok 2010 uplatniť nedoplatok zdravotnej za rok 2009, ktorý som uhradila v roku 2010? A zároveň sa chcem spýtať: zistila som, že v roku 2009 mi bol vyplatený zdravotnou poisťovňou preplatok, nemá sa tento preplatok odpočítať pri uplatňovaní zaplateného poistného v DP? Ak áno môžem to odpočítať aj v DP za rok 2010? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ema1 Pozri príspevok
    Môžem si do DP za rok 2010 uplatniť nedoplatok zdravotnej za rok 2009, ktorý som uhradila v roku 2010? A zároveň sa chcem spýtať: zistila som, že v roku 2009 mi bol vyplatený zdravotnou poisťovňou preplatok, nemá sa tento preplatok odpočítať pri uplatňovaní zaplateného poistného v DP? Ak áno môžem to odpočítať aj v DP za rok 2010? Ďakujem
    Z Vašej otázky nie je jasné či účtujete v JU alebo uplatňujete paušálne výdavky .

    Ak ste v roku 2010 boli účtovnou jednotkou , tak uhradený nedoplatok ZP je Vašim výdavkom ovplyvňujúcim základ dane v čase jeho zaplatenia t.j. v roku 2010.
    Ak v roku 2010 uplatňujete paušálne výdavky , tak nedoplatok pripočítate k platbám ZP a SP za rok 2010.

    K preplatku som tu dávala minule odpoveď http://www.porada.sk/1652917-post112.html

    Preplatok uhradený v roku 2009(ak Vám bol vyplatený v roku 2009,tak predpokladám že preplatok vznikol v RZZP za rok 2008) ten sa mal riešiť v zdaňovacom období 2009 a nie 2010.

    Ema1 je offline (nepripojený) Ema1

    Ema1
    A keď sa preplatok ZP za rok 2008 neriešil v DP za rok 2009 tam sa už nedá spraviť nejaká oprava? Nebude to vadiť?

    Ema1 je offline (nepripojený) Ema1

    Ema1
    Zabudla som napísať - nie som učtovnou jednotkou a ani v minulosti som nebola, uplatňujem si len pušálne výdavky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ema1 Pozri príspevok
    A keď sa preplatok ZP za rok 2008 neriešil v DP za rok 2009 tam sa už nedá spraviť nejaká oprava? Nebude to vadiť?
    Ešte raz si prečítajte k preplatku RZZP pri paušálnych výdavkoch v tomto príspevku
    http://www.porada.sk/1652917-post112.html

    ekofin je offline (nepripojený) ekofin

    zena,matka 3 detí,úctovník ekofin
    Čiže, ak som správne pochopila, môžem si v DP za rok 2010 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov odpočítať ešte aj nedoplatok na poistnom uhradený v roku 2010 na základe vyčíslenia nedoplatkov sociálnou poisťovňou a zdravotnou poisťovňou ešte za roky 1995. V roku 2010 mi totiž prišiel taký papier, na ktorom mi to vyčíslili. Ja som to v roku 2010 zaplatila. Pod tabuľku č. 1 napíšem preukázateľne zaplatené poistné aj s touto sumou, nielen za rok 2010?
    A ešte preplatok z RZZP, ak nie som účtovnou jednotkou dávam do príjmu podľa § 6, alebo podľa § 8. Som živnostníčka. Kedysi ešte v roku 2005 bolou usmernenie MF/021796/2006-72, v ktorom sa písalo, že preplatok zo ZP sa zahŕňa pod § 8 ods. 1, písm.h.
    Ďakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ekofin Pozri príspevok
    Čiže, ak som správne pochopila, môžem si v DP za rok 2010 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov odpočítať ešte aj nedoplatok na poistnom uhradený v roku 2010 na základe vyčíslenia nedoplatkov sociálnou poisťovňou a zdravotnou poisťovňou ešte za roky 1995. V roku 2010 mi totiž prišiel taký papier, na ktorom mi to vyčíslili. Ja som to v roku 2010 zaplatila. Pod tabuľku č. 1 napíšem preukázateľne zaplatené poistné aj s touto sumou, nielen za rok 2010?
    A ešte preplatok z RZZP, ak nie som účtovnou jednotkou dávam do príjmu podľa § 6, alebo podľa § 8. Som živnostníčka. Kedysi ešte v roku 2005 bolou usmernenie MF/021796/2006-72, v ktorom sa písalo, že preplatok zo ZP sa zahŕňa pod § 8 ods. 1, písm.h.
    Ďakujem.
    Prečítajte si záver v linku , ktorý je priložený v tomto príspevku http://www.porada.sk/1654216-post5.html.To je k tomu preplatku .

    Odvody do ZP a SP uvediete všetky , ktoré sa v roku 2010 skutočne uhradili včetne predchádzajúcich rokov .

    ekofin je offline (nepripojený) ekofin

    zena,matka 3 detí,úctovník ekofin
    Ďakujem, čiže preplatok v hrubom za rok 2009, vrátený v roku 2010 dám do príjmov podľa § 6 a zrazenú daň si odpočítam od daňovej povinnosti. Výdavky na poistné si uplatním všetky zaplatené v roku 2010 aj keď sa týkali nedoplatokov za minulé roky. Ešte raz vďaka.

    Ema1 je offline (nepripojený) Ema1

    Ema1
    Môžem napísať preplatok ZP do príjmu aj keď žiadny iný príjem zo živnosti nie je. Ak áno potom vedľa do kolonky výdavky sa čo napíše?

    Uplatnenie výdavkov-zaplatené poistné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.