Zavrieť

Porady

Potvrdenie o zddravotnej spôsobilosti

Som v školstve zamestnaná 21 rokov. Dostala som príkaz priniesť potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti (telesnej aj duševnej) aj napriek tomu, že 21 rokov pracujem na jednom pracovisku a na začiatku prijatia do pracovného pomeru som doložila potvrdenie od lekára (záhadne sa nenachádza v spisoch) . Žiadosť bola odôvodnená vedením ako požiadavka finančnej kontroly a ich kontroly osobných spisov. V zákonne o zdravotnej spôsobilosti sa hovorí, že zamestnávateľ môže uvedené potvrdenie žiadať od zamestnanca neskôr v tom prípade, že má podozrenie o zmene uvedeného stavu u zamestnanca. Vie niekto presne vysvetliť ako to je s dodaním potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti?
Zároveň sa v zákone uvádza, že ho uhrádza zamestnávateľ - je to pravda? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    317/2009 Z. z.Zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

    § 10

    Zdravotná spôsobilosť

    (1) Zdravotnou spôsobilosťou sa na účely tohto zákona rozumie telesná spôsobilosť a duševná spôsobilosť pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca potrebná na výkon pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti.
    (2) Zdravotnú spôsobilosť preukazuje pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec svojmu zamestnávateľovi pred nástupom do zamestnania lekárskym potvrdením o telesnej spôsobilosti a o duševnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu jeho činnosti.
    (3) Ak má zamestnávateľ dôvodné podozrenie, že došlo k zmene zdravotnej spôsobilosti pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca, vyzve ho, aby v lehote do 90 dní preukázal svoju zdravotnú spôsobilosť. Pri nepreukázaní zdravotnej spôsobilosti zamestnávateľ postupuje rovnako ako pri strate zdravotnej spôsobilosti.
    (4) Náklady priamo spojené s preukazovaním zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ.

    logomania je offline (nepripojený) logomania

    logomania
    môj bývalý zamestnávateľ (som tiež učiteľka ) vyžadoval takéto potvrdenie každé dva roky, nikdy nám to nepreplatil. Aj pri nástupe do inej školy mi to nikdy nepreplatili. Dôvod - nie sú peniaze, bolo mi povedané, ak potvrdenie neprinesiete miesto nedostanete.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    logomania Pozri príspevok
    môj bývalý zamestnávateľ (som tiež učiteľka ) vyžadoval takéto potvrdenie každé dva roky, nikdy nám to nepreplatil. Aj pri nástupe do inej školy mi to nikdy nepreplatili. Dôvod - nie sú peniaze, bolo mi povedané, ak potvrdenie neprinesiete miesto nedostanete.
    Pri zmene zamestnávateľa, alebo pri uzatváraní pracovného pomeru zamestnávateľ nemôže preplácať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Avalik v príspevku dva priložila presné znenie § a odstavec 2 jasne hovorí, že pedagogický zamestnanec musí preukázať svoju zdravotnú spôsobilosť pred nástupom do zamestnania, teda pred uzavretím pracovnej zmluvy, v čase keď pedagogický zamestnanec ešte nie je zamestnancom školy.

    logomania je offline (nepripojený) logomania

    logomania
    Samozrejme pri nástupe áno, ale prečo môj bývalý zamestnávateľ vyžadoval takéto potvrdenie každé dva roky od všetkých pedagógov, nikdy nám to nepreplatil a museli sme to absolvovať vraj od nich to vyžadujú nadriadení -sťažovanie sa nám nepomohlo.

    Potvrdenie o zddravotnej spôsobilosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.