Zavrieť

Porady

vznik účtovného prípadu

Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Prosím, len si overujem :
vznik účt. prípadu = dátum dodania tovaru a služby uvedený na došlej faktúre??????
Usporiadat
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Deň dodania tovaru resp. služby - je definovaný v zákone o DPH, deň vzniku účtovného prípadu v zákone o účtovníctve resp. vo vnútropodnikovej smernici.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Myslela som si to, my postupujeme tak, že keď nám príde DF 10.11.2005 , tak to zaúčtujeme týmto dátumom. Ak nám do konca novembra neprídu všetky DF, tak si tvoríme rezervu 518x/326x (vieme presné sumy zo zmlúv) a na 552x / 323x (účtujeme tie, kde nevieme presné sumy). Potom v 12/2005 keď prídu DF, zaúčtujeme úbytok 323x/652x. Robíme to takto vzhľadom nato, že potrebujeme čo najpresnejšie vedieť naše náklady a výnosy za príslušný mesiac.
Naposledy upravil Lila : 06.12.05 at 14:01
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Deň účtovného prípadu bližšie upresnený nájdeš v §2 postupov účtovania.
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Účty 323 a 326 sa môžu používať, iba keď sa nimi rozlišujú náklady cez účtovné obdobia, čiže cez kalendárny, či hospodársky rok. V priebehu roka by sa nemalo na nich účtovať, teda, keď ide o rozdelnie nákladov na jednotlivé mesiace. Treba to vtedy účtovať, pre účely čo najpresnejšieho mesačného hospodárskeho výsledku cez účet 381.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Čiže ak do konca novembra 2005 nedostanem DF za tel.služby od Slovak Telecomu / čo naozaj nedostatnem, lebo to fakturujú až okolo 3. dňa nasled. mesiaca/, tak si cez int.doklad k 30.11.05 zaúčtujem 518x /383x v nejakej cca sume, nakoľko neviem aká bude výška DF za 11/2005 ?
A v decembri 2005 DF zaúčtujem ako 383x / 321 .
/aú 383 ....t.j. náklad v bežnom účt. období a výdavok v nasledujúcom /
/aú 381 ....t.j. výdavok v bež. účt.obd. a náklad v budúcom účt.obd./

Robí to niekto takto??? T.z, ak potrebujete do mesiaca 11/2005 dať do nákladov aj DF, ktoré Vám ešte len prídu v decembri- účtujete to cez 383 ???????????????
Naposledy upravil Lila : 07.12.05 at 12:53
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Ja počas roka používam 395 a učtujem naň všetko, čo je nejasné. Na konci roka musí byť nulový, takže sa mi nemôže stať, že na niečo zabudnem.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Lila
Čiže ak do konca novembra 2005 nedostanem DF za tel.služby od Slovak Telecomu / čo naozaj nedostatnem, lebo to fakturujú až okolo 3. dňa nasled. mesiaca/, tak si cez int.doklad k 30.11.05 zaúčtujem 518x /383x v nejakej cca sume, nakoľko neviem aká bude výška DF za 11/2005 ?
A v decembri 2005 DF zaúčtujem ako 383x / 321 .
/aú 383 ....t.j. náklad v bežnom účt. období a výdavok v nasledujúcom /
/aú 381 ....t.j. výdavok v bež. účt.obd. a náklad v budúcom účt.obd./

Robí to niekto takto??? T.z, ak potrebujete do mesiaca 11/2005 dať do nákladov aj DF, ktoré Vám ešte len prídu v decembri- účtujete to cez 383 ???????????????
Áno, robíme to takto, ale len pri významnejších položkách.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Účet 395 sa používa v súvislosti s vnútorným zúčtovaním medzi organizačnými útvarmi účtovnej jednotky. Nepoužívala by som to na účtovanie nevyfakturovaných dodávok.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
kalkulka
Účet 395 sa používa v súvislosti s vnútorným zúčtovaním medzi organizačnými útvarmi účtovnej jednotky. Nepoužívala by som to na účtovanie nevyfakturovaných dodávok.
Hovorila som "všetko čo je nejasné"!!! Pochopila som, že chcú vedieť predbežný výsledok, nevšimla som si, že im ide o nevyfakturované dodávky. Dodaná a nevyfakturovaná dodávka je u mňa niečo iné a jasné.
395 používať medzi organizačnými útvarmi účtovnej jednotky je def.teoretická,
používa sa vo veľa prípadoch .
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Čiže aj Vy používate aú 383x ?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Alebo účtujete:

DF príde 7.12.2005 na službu a na fa je dátum dodania 30.11.2005.
Vy DF zaúčtujete v PÚ do mesiaca 11/2005 s dátumom 30.11.2005 ?

/akože táto možnosť mi logiku nedáva, keďže fyzicky DF dostanete až 7.12.2005/
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

My účtujeme presne tak. Veď to má logiku,nie? Veď je to faktúra za 11.mesiac, takže účtujem do 11.mesiaca aj DPH tiež.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Lila
Čiže aj Vy používate aú 383x ?
326 - nemám faktúru, ale poznám výšku nákladov - používam aj v priebehu roka

381 - mám faktúru, ale časť nákladu, alebo celý náklad nesúvisí s daným obdobím /časové rozlíšenie nákladov/

384 - mám faktúru, ale časť výkonu, alebo celý výkon nesúvisí s daným obdobím /časové rozlíšenie výkonov/

383 - dohad nákladov /prémie, nevyčerpané dovolenky../ - používam len na konci roka
385 - dohad výkonov - tiež len na konci roka
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

ecuch, ďakujem, ale čo s takými čo neviete výšku nákladov a potrebujete to dostať napr. do 11/2005 ?

Ešte odkaz pre sarmantnu : PÚ a DPH sú dva odlišné pojmy. Mne to logiku nedáva, keďže DF dostanete napr. 7. decembra 2005 a zaúčtujete ju do PÚ s dátumom 30.11.2005 / v tento deň ste predsa nemali ani potuchu, že Vám príde nejaká DF 7.12.2005/. To predsa nieje pravdivosť údajov /dátumov/ . Nemyslíte????
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Lila
ecuch, ďakujem, ale čo s takými čo neviete výšku nákladov a potrebujete to dostať napr. do 11/2005 ?

Ešte odkaz pre sarmantnu : PÚ a DPH sú dva odlišné pojmy. Mne to logiku nedáva, keďže DF dostanete napr. 7. decembra 2005 a zaúčtujete ju do PÚ s dátumom 30.11.2005 / v tento deň ste predsa nemali ani potuchu, že Vám príde nejaká DF 7.12.2005/. To predsa nieje pravdivosť údajov /dátumov/ . Nemyslíte????
K prvej vete: momentálne si neviem predstaviť konkrétny prípad, ale ak taký naozaj existuje, vtedy by som v pohode použila účet 383. Nemyslím,že by bol smrteľný hriech používať koncoročné účty aj v priebehu roka.

K druhej vete: náklady účtujeme do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia, teda nie podľa dňa,kedy dôjde faktúra. Dátum zaúčtovania nerovná sa dátum uskutočnenia účtovného prípadu.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

poslednej vete nerozumie: Dátum zaúčtovania nerovná sa vzniku účt. prípadu.
Môžte mi to vysvetliť na príklade???
Prosííííííím.
Naposledy upravil Lila : 09.12.05 at 07:29
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Deň uskutočnenia účtovného prípadu - §2 postupov účtovania. napr. dodávka materiálu splnená dňa 23.11. = deň usk. účt. prípadu. Faktúra došla 1.10. - vtedy o tom účtujem, čiže to je deň zaúčovania. deň usk účt. prípadu by mal byť zadefinovaný vo vnútropodnikovej smernici.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Z tohto pohľadu to vyzerá, že 1.10. ste uhradili záloh. fa a materiál Vám prišiel až 23.11. s dod.listom . Neviete prosím jednoduhší príklad?

Napr. DF od Slovak Telecom za 11/2005 , DF príde 10.12.
Je jasné, že náklady sa týkajú mesiaca 11/2005. Čiže je to účt. prípad mesiaca 11/2005. A dátum zaúčtovania, keď dám 10.12., tak v PÚ to máme predsa v 12/2005. Preto si k 30.11.05 robíme int. doklady na odhadovú položku za telefóny, keďže unás je mes. uzávierka už 2.12.2005. T.z., aby sme zahrnuli tel.poplatky do nákladov mesiaca 11/2005.
Z tohto pohľadu som sa pýtala aj na použitie ú 383.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
my mávame tiež tak skoro mesačné uzavierky, a tel.poplatky,energiu atd... účtujeme na účet 326 v tom mesiaci kedy vznikli náklady. Účet 383 používame ked nám príde vyučtov.fa. k dph.
0 0
ecuch ecuch

ecuch je offline (nepripojený) ecuch

Toho 1.10. je preklep , malo byť 1.12. Inak s ďalším textom súhlasím, len my účtujeme nevyfakturované dodávky v priebehu roka na 326 - tak ako to aj píše renča.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať