Zavrieť

Porady

Sprostredkovanie zahranicneho obchodu

Ahojte,

novovzniknuta slovenska spolocnost (A), neplatca DPH, neregistrovana podla ziadneho paragrafu na DPH, vykonava nasledujucu cinnost:

Slovenska firma ma zmluvu s rakuskou spolocnostou, o tom, ze jej bude dohadovat obchody v ramci europy. Slovenska firma robi teda iste sprostredkovanie obchodu. Dohode obchod medzi Rakuskou firmou (B)a trebars nemeckou firmou (C).

takze "A" iba dohodne obchod a spolocnost B doda tovar spolocnosti C. Faktura o dodani tovaru aj vsetky platby su medzi spolocnostami B a C. Po uspesnom uskutocneni obchodu, si spolocnost A vyfakturuje proviziu za sprostredkovanie obchodu spolocnosti B.

Ma tato slovenska spolocnost "A" nejake povinnosti vzhladom k DPH?

Dakujem.
Naposledy upravil zk24 : 30.07.10 at 16:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak slovenská firma uzavrela zmluvu s rakúskou firmou o sprostrekovacích službách, mala by sa registrovať aspoň podľa § 7a, ods. 2, zákona o DPH, ešte pred prvou fakturáciou týchto služieb. Čaká ju aj povinnosť podávať súhrnný výkaz. Podobnú povinnosť /v zmysle nášho ods. 1/ má aj zahraničná osoba v svojej krajine. Pozri :
    § 7a
    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
    (2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
    (3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    a_je_to Pozri príspevok
    Hmmm .... tak skús pozrieť ešte § 15, ods. 1. Ods. 2 a § 16, ods. 13 sa vzťahuje iba na sprostredkovanie nepodnikateľovi. Ale pre podnikateľa v EU platí § 15, ods. 1, miesto dodania je v sídle príjemcu služby.
    Toto som nasla:
    Metodický pokyn DRSR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona:

    Od 1.1.2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľnej osobe uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľnej osobe. Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:

    - preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,
    - doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,
    - ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
    - sprostredkovateľské služby,
    - dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (pre všetky dopravné prostriedky viac ako 30 dní, pre plavidlá viac ako 90 dní),
    - nehmotné služby, ktoré zahŕňajú napr.:
    • prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
    • reklamné služby,
    poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
    • bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby,
    • poskytnutie zamestnancov,
    • nájom hnuteľného hmotného majetku okrem krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
    • poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
    • telekomunikačné služby,
    • služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
    • služby dodávané elektronickými prostriedkami.

    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...miesds0210.pdf


    stale si mysim ze je povinny registrovat sa. Budem velmi rada ak ma niekto vyvedie z omylu.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    zk24 Pozri príspevok
    stale si mysim ze je povinny registrovat sa. Budem velmi rada ak ma niekto vyvedie z omylu.
    Ale ja od prvého príspevku nič iné netvrdím. Jasné, že sa musí registrovať, ešte pred poskytnutím služby. Iba si chcela vedieť, že kde je miesto zdaniteľného plnenia, tak som uviedol - podľa § 15, ods. 1, teda sídlo príjemcu, lebo ide o službu zdaniteľnej osobe. A z toho vyplýva prenos daňovej povinnosti na príjemcu služby, teda aj povinnosť registrácie pre obidve strany. Iba ak by šlo o službu inej, než zdaniteľnej osobe, tak by bolo miesto plnenia v mieste sídla dodávateľa, teda v SR - aj podľa § 15, ods. 2, aj podľa § 16, ods. 13.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Jasne, ja som nepovedala ze si povedal ze nemusi.... ja som ten metodicky pokyn vytiahla len na uistenie, respektive na potvrdenie vlastneho tvrdenia.... cim som suhlasila s tvojim tvrdenim hned prvom tvojom prispevku

    dakujem

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Dakujem moc.

    presne toto som povedala znamemu. Lenze on povedal ze jemu uctovnicka firma, ktora mu spracovava uctovnictvo povedala ze nemusi DPH vobec riesit.. a preto si to chcem overit.

    Len sama som si neni ista s tym ze miesto dodania sluzby je v clenskom state... neviem urcit kde je miesto dodania, ked vlastne ziadna "hmotna" sluzba to nie je...

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Hmmm .... tak skús pozrieť ešte § 15, ods. 1. Ods. 2 a § 16, ods. 13 sa vzťahuje iba na sprostredkovanie nepodnikateľovi. Ale pre podnikateľa v EU platí § 15, ods. 1, miesto dodania je v sídle príjemcu služby.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Môžem niekoho poprosiť o posúdenie tejto situácie ?
    Slovák (platiteľ DPH) fakturuje za sprostredkovanie obchodu
    (sprostredkovateľskú činnosť vraj vykonal v Čechách) )
    slovenskej firme (neplatcovi DPH).
    Ide o sprostredkovanie tovaru pochádzajúceho z Talianska a vozí sa do SR a potom do ČR (zrejme ten tovar vyváža ten Slovák neplatca DPH).
    Moja otázka: či Slovák platiteľ DPH má faktúru za sprostredkovanie vystaviť druhému Slovákovi neplatiteľovi DPH s DPH-ačkou, či nie, a kde je teda miesto dodania služby ? Jedná sa o sprostredkovanie v 12/2010.

    Sprostredkovanie zahranicneho obchodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.