Zavrieť

Porady

Obehové čerpadlo

Zdravim mam doma kotol na tuhe palivo ale doposial som ho nepouzival. Tuto zimu som s nim zacal kurit a zistil som ze zostava vela horucej vody v kotly teda neni dostatocna cirkulacia a radiatory na poschodi su vlazne.. Rozhodol som sa tam nahodit obehove cerpadlo. Otazka je ale ake??? Od miesta v pivnici kde to chcem nahodit na teplovodnu ruru po najvyssi radiator v dome je 3,60m. Viete mi poradit aky min. vytlak by malo mat vhodne cerpadlo???? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

    peterkos2
    Na stránkach Grundfos alebo potom na stránkach WILO nájdeš aké čerpadlo tam treba a pre legolasa-každé čerpadlo keď ťahá,musí aj tlačiť a podľa toho akú výšku sú schopné vytlačiť,sa aj rozdeľujú,čo myslíš,že tie čísla v označení si tam výrobca píše zo srandy?A nieje to len výška,ale aj tlakové straty-napr. pri podlahovkách
    Naposledy upravil peterkos2 : 01.12.11 at 16:21

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ..obehové čerpadla sa montujú na spätné potrubie a čím bližšie ku kotlu, takže prečo sa pýtaš,aký výtlak má mať obehové čerpadlo...ono netlačí, ale ťahá naspäť ochladenú vodu do kotla...

    robov je offline (nepripojený) robov

    robov
    legolas Pozri príspevok
    ...ono netlačí, ale ťahá naspäť ochladenú vodu do kotla...
    ??? na jednej strane ťahá, na druhej tlačí...
    V uzavretej tlakovej sústave musí premáhať odpory potrubia, takže ak máš rozvody 1/2" musí vyvinúť vyšší tlak=meter výtlaku než ak máš rozvody 1" a k nim príslušne nadimenzované radiátory. Pravdepodobne máš niekde zvýšený odpor v potrubí alebo mierne zavzdušnený systém, takže nenastane slušný obeh. Malo by ti stačiť najslabšie čerpadlo na 3m výtlak, obvykle má prepínač výkonu, podľa reality nastavíš.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ..to napíš jemu a nie mne.., ja som toho názoru, že vratnú vodu nasáva späť do kotla...nahriatá voda sama o sebe stúpa hore..tak je? takže aj keď je to uzatvorený systém, tak to čerpadlo sa preto montuje na vratnú vetvu, aby ťahalo a nie tlačilo...

    devil811 je offline (nepripojený) devil811

    devil811
    Jasne pani zle som sa vyjadril ano cerpadlo ide pred kotol na vratnu ruru len ma zarazala ta informacia vyrobcu o vytlaku cerpadla preto sa radsej pytam. Uz som objednal wilo 25/4 takze s vytlakom 4m myslim ze to je ich naslabsie.

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    čo sa týka značky Grundfoss nemá konkurenciu, životnosť a výkon.

    devil811 je offline (nepripojený) devil811

    devil811
    No ale aj ta cena je znacna ale inak o kvalite a vykone a nizkej spotrebe ziadnych pochyb.

    mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

    mendo933
    u grundfos-u ked chces lacnejsie tak rada UPS 25-40, ak mas vetsi dom tak 25-60 spotreba okolo 50-60W zalezi od vyk. stupna ceny okolo 80€
    rada Alpha cisla zatym su rovnake, spotreba 5-20-30W cena okolo 180e ale da sa aj lacnejsie
    + nezabudni dokupit termostat a cerpadlo napojit cez termostat nech nekruti nonstop aj ked sa nekuri
    Zdravim potrebujem pomoc ked zapnem cerpadlo na kotli a uzatvorim samospad tak mi niekedy hreje spodna rura a nie vrchna a na wc mi ani neide velmi radiator najvissi radiator z pivnice kde je cerpadlo cca 10 az 12 metrov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.