Zavrieť

Porady

RZZP r.2007 zamestnanec a zároveň SZČO na RD

Dobry den. Prave mi prislo zo zdravotnej poistovne oznamenie, ze som podala RZZP za rok 2007 na zlom tlacive. Bola som v tom obdobi SZCO a zamestnanec sucasne a navyse som bola na rodicovskej dovolenke. Prijmy zo zivnosti som mala naposledy v roku 2001. V zdrav.poistovni mi pani povedala,ze som si mala ako zivnostnik platit pocas RD sama,ze za mna neplatil stat. Je to pravda? A na akom tlacive som mala podat RZZP? Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Podľa zákona o zdrav.poistení :
    §11
    (8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za:
    c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok



    Mala si podať tlačivo S alebo tlačivo X. (ak si mala VZ viac ako 91200 tak S,SA, SB
    Ak VZ menej tak X, XA a XB.

    Napíš podrobnejšie: súbeh zamestnanie plus SZČO a potom na rodič.dovolenke alebo počas rodič.dovolenky si bola zamestnaná aj súčasne si bola aj SZČO. (dátumy)
    Naposledy upravil Andyke : 17.12.08 at 18:52 Dôvod: doplnenie

    Adriane je offline (nepripojený) Adriane

    Adriane
    Ďakujem,Andyke. Tie tlačivá už som vyplnila, boli to X,XA a XB. Živnosť mám od r.1994 nepretržite, ale prijmy z nej som mala naposledy v roku 2001, od toho roku(1.4.2001) som bola v trv.prac.pomere. Na matersku som nastupila v januari 2005,na rodičovskú od 1.7.2005 až do 22.2.2008. Počas tohoto obdobia som nemala zo živnosti žiaden prijem. V roku 2007 som tiež nemala žiaden iny prijem,okrem rod.prispevku a ten sa do prijmov nepočita. § 11 ods. 8,pís.c) je mi jasný, ja si skôr neviem vysvetliť, ktoré písmeno § 11 ods. 9 sa na mňa vzťahuje. Ešte raz ďakujem za odpoveď.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Adriane Pozri príspevok
    Dobry den. Prave mi prislo zo zdravotnej poistovne oznamenie, ze som podala RZZP za rok 2007 na zlom tlacive. Bola som v tom obdobi SZCO a zamestnanec sucasne a navyse som bola na rodicovskej dovolenke. Prijmy zo zivnosti som mala naposledy v roku 2001. V zdrav.poistovni mi pani povedala,ze som si mala ako zivnostnik platit pocas RD sama,ze za mna neplatil stat. Je to pravda? A na akom tlacive som mala podat RZZP? Dakujem za odpoved.
    <FONT color=black><FONT face=Verdana><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<TBODY><TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-yfti-lastrow: yes"><TD style="BORDER-RIGHT: #e0dfe3 1pt inset; PADDING-RIGHT: 4.5pt; BORDER-TOP: #e0dfe3 1pt inset; PADDING-LEFT: 4.5pt; BACKGROUND: #d4e3f9; PADDING-BOTTOM: 4.5pt; BORDER-LEFT: #e0dfe3 1pt inset; PADDING-TOP: 4.5pt; BORDER-BOTTOM: #e0dfe3 1pt inset; mso-border-alt: inset windowtext .75pt">Pôvodca textu príspevku: Adriane <?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><v:shapetype id=_x0000_t75 stroked="f" filled="f" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" o:preferrelative="t" o:spt="75" coordsize="21600,21600"><v:stroke joinstyle="miter"></v:stroke><v:formulas><v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></v:f><v:f eqn="sum @0 1 0"></v:f><v:f eqn="sum 0 0 @1"></v:f><v:f eqn="prod @2 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @0 0 1"></v:f><v:f eqn="prod @6 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="sum @8 21600 0"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @10 21600 0"></v:f></v:formulas><v:path o:connecttype="rect" gradientshapeok="t" o:extrusionok="f"></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shapetype><v:shape id=_x0000_i1025 style="WIDTH: 9pt; HEIGHT: 9pt" o:button="t" href="http://www.porada.sk/97207-rzzp-r-2007-zamestnanec-a-zaroven-szco-na-rd-post897262.html#post897262" alt="Pozri príspevok" type="#_x0000_t75" rel="nofollow"><v:imagedata href="http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif" src="file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif" o:rel="nofollow"></v:imagedata></v:shape><o:p></o:p>
    . V roku 2007 som tiež nemala žiaden iny prijem,okrem rod.prispevku a ten sa do prijmov nepočita. § 11 ods. 8,pís.c) je mi jasný, ja si skôr neviem vysvetliť, ktoré písmeno § 11 ods. 9 sa na mňa vzťahuje. Ešte raz ďakujem za odpoveď.<o:p></o:p>

    </TD></TR></TBODY></TABLE>
    <o:p></o:p>
    <o:p>Ej, ej ... zmenila si podstatne situáciu. </o:p>
    <o:p>Pokiaľ si v roku 2007 nemala žiadny iný príjem okrem rodičovského príspevku tak si mala podať tlačivo B.
    Štát je platiteľom za osobu na rodičovskej dovolenke, keď v tomto období úhrn jej vymer.základov nepresahuje polovicu minimálnej mzdy (za rok 2007 = 45.600 Sk)
    § 11 ods.8c v spojení s ods. 9d .

    Mimochodom čo si vyplnila v tlačive XA? (keď tvrdíš , že si nemala príjem iba rodič. príspevok)
    </o:p>

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zamestnanie zrejme trvalo v r.2007, preto X+XA+XB. V XA vyplnila zamestnávateľa a nulové príjmy a min. základy.

    Vzťahuje sa na teba §11 ods.9 písm. c)

    Štát je platiteľom poistného za osobu uvedenú v odseku 8 písmeno a) až h), j), o), p) a u), ak
    ......
    c) u nej dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu skutočností podľa písmen a) a b) a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u), úhrn jej vymeriavacích základov podľa písmen a) a b) nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b).
    (Znenie platné od 1.1.2008, predtým to bolo písmeno d))

    Súbeh skutočností podľa pismen a) a b) je súbeh zamestnania a SZČO.

    Ak v RZZP za rok 2006 a 2005 nevyšli žiadne preddavky pred úpravou na minimálny základ (čo nevyšli, keďže príjem bol 0), tak preddavky počas poberania RP v r.2007 si platiť nemusela. Na ZP si mala oznámiť poberanie RP.

    Adriane je offline (nepripojený) Adriane

    Adriane
    Ďakujem Janke aj Andyke. Je to tak,ako píše Janka, vyplnila som X,XA,XB a všade 0, lebo predtym som podala na tlačive B. A to,že som mala na ZP nahlasiť poberanie RP, to som tiež nevedela.

    slavkaa je offline (nepripojený) slavkaa

    slavkaa
    dobrý deň, ja som vlastne rovnaký prípad - tiež som podávala do ZP RZZP na X tlačive, keďže bola som zamestnaná na TPP od r.2003, od 04/2006 poberám materskú a potom rodič.príspevok , v 09/07 sa mi narodilo druhé dieťa - čiže znova materská a od 03/08 poberám doteraz rodičovský príspevok, ďalej v júni 2007 sa mi obnovila živnosť na ktorú som vykázala zdaniteľný príjem 6000 sk a teda mi odvody do ZP nevyšli. ale chcela by som sa spýtať či tam náhodou nebola v roku 2008 nejaká zákerná zmena v zdravotnom poistení, ktorou by sa situácia zmenila a mne by vyšli odvody. aj za rok 2008 vykážem príjem zhruba 10000sk.
    a ešte by som mala dotaz - mám v roku 2009 prerušiť živnosť aby som neprišla o rodičovský príspevok? vyšlo mi že sa ma to netýka keďže poberám RP od r. 2008. je to tak?

    samuelina je offline (nepripojený) samuelina

    samuelina
    dobrý deň, potrebujem poradiť
    aké tlačivo rzzp má podať szčo, ktorá bola celý rok na rodičovskej dovolenke a súčasne zamestnaná, ale príjem zo zamestnania bol nula, nakoľko v roku 2008 vôbec nepracovala

    samuelina je offline (nepripojený) samuelina

    samuelina
    ďakujem za odpoveď, ale v otázke som zabudla dodať,že zo živnosti mala príjem a základ dane 108000

    samuelina je offline (nepripojený) samuelina

    samuelina
    samuelina Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, ale v otázke som zabudla dodať,že zo živnosti mala príjem a základ dane 108000
    prosím, nemalo by byť v tomto prípade tlačivo S,SA,SB?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nie. Má to byť X,XA,XB - VZ je niečo okolo 50000 Sk a keďže je to menej ako 64332, bude poistencom štátu a výsledné poistné bude 0.

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Mne tiež v takomto istom prípade poradila Janka Motyčková a ešte mi povedala pomôcku, že v X v III.oddiele a písmenku c / a súčasne za zamestnanca a SZČO/ mám uviesť celý rok a dôvod J. A potom do r.X25 sumu 64.332,--.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.