Zavrieť

Porady

Davka v nezamestnanosti vramci slobodneho povolania?

Dobry den,
moja otazka je ohladom nasledujucej situacii: som zamestnany a tym, ze som podal vypoved, moj pracovny pomer sa konci koncom maja. Niekolko rokov som aj v slobodnom povolani kvoli inym cinnostiam, platim kvoli tomu zdravotne poistenie, dane, atd. Moj povodny plan bol, ze v septembri si zalozim zivnost a dovtedy by som 3 mesiace bol nezamestnany, podla tohto planu by som ziskal adekvatnu davku v nezamestnanosti plus po troch mesiacoch by som mal narok na prispevok na podnikanie od statu. Po rozsireni vedomosti som zistil, ze narok by som dostal iba v pripade, ze som statusu 'slobodne povolanie' vzdal minimalne 6 mesiacov pred poziadanim o poskytnutie tohto zivnostenskeho naroku (myslim spravne?), a teraz uz mam neistoty aj ohladom davok v nezamestnanosti. Ake mam moznosti ohladom davok v nezamestnanosti tym, ze som aj v slobodnom povolani? Podla coho by tu sumu v takom pripade vyratali? Ma zmysel aby som svoje danove cislo radsej vratil, aj ked viem, ze to tiez nebude jednoduche?
Za pomoc vopred dakujem.
3 komentárov     zbaliť
veronikasad akú činnosť vykonávaš v rámci slobodného povolania ? Predpokladáš príjem aj v roku 2016 (počas evidencie na UP) ?
Tono T vykonavam umelecku cinnost, prijem pocas evidencie na UP nepredpokladam.
veronikasad Neviem, či UP pri zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie bude stačiť čestné prehlásenie, že uvedenú činnosť nevykonávaš. Bolo by lepšie oznámiť ukončenie činnosti na DU a odovzdať kartičku DIC - nedá sa to urobiť spätne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Davka v nezamestnanosti vramci slobodneho povolania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.