Zavrieť

Porady

Zaklady domu

Chcel by som poprosit o radu, ake strmienka mam dat do zakladov domu s hlbkou 70cm a sirkou 60cm betonu, neviem dlzku a ako ich tam umiestnit, radili mi 5cm od kraja zakladu na jednu aj druhu stranu, dakujem
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Strmienka sa bežne do základov nedávajú.Základový betón sa armuje len vtedy ak je to dané v projektovej dokumentácii.Ak si tam predsa len chcete svojpomocne umiestniť nejakú armatúru aj keď nie je vyložene vykreslená v projektovej dokumentácii,tak vám určite postačí ak na spodok základov poukladáte min 12 mm roxory dva ks súbežne po celom obvode základov ,tak ako písete 5 cm od kraja základu na jednu aj druhú stranu.
Viac ako roxor vám pomôže ak poriadne zhutníte základové špáry.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Tych 70cm, to je hlbka vykopu? Bude okolo domu este najaka navazka? Lebo tych 70cm je potom malo. Zakladove pasy su pod stenou, ci mate aj stlpy? Dom je jednopodlazny?
Tie strmienka v zakladoch nie su bezna zalezitost, ak ide o maly rodinny domcek, dajte 12ky 2 na spodok a 2 na vrch, to je len taka poistka, stava sa,ze sa zaklad potrha od zatazenia dopravou. Tych 5cm je krytie betonu v zemine, to je ok.
Tak trosku bokom: roxor je konkretna polska vystuz, u nas sa toto slovo nejako vseobecne zauzivalo, ale nie kazde zelezo je roxor to len taka poznamka, ak by to niekoho zaujalo
0 0
Miloš Kišš Miloš Kišš

Miloš Kišš je offline (nepripojený) Miloš Kišš

70cm ma byt beton a pod to este 10cm strkove lôzko, dom je jednopodlazny s rozmermi 14,5m x 7,5m, čize maly, dakujem za radu
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

70cm je potom malo, dajte 90 az 100 kvoli premrzaniu. Je na to norma, nie je to moj vymysel a ma to fakt opodstatnenie. Tie strmienka netreba, peniazky sa zidu inde
0 0
Miloš Kišš Miloš Kišš

Miloš Kišš je offline (nepripojený) Miloš Kišš

no ja neviem, ved velky dom to nie je a co stavali volakedy väčšie domy, davali este mensie zaklady a domy im stoja, ten dom nema ani nosnu stenu, to je fakt maly dom, nechcem zbytočne investovat ak nemusim...
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ja nevravim sirsie ale hlbsie a tych 90cm je tuna nezamrzna hlbka- bezpecna. Nespekuluj, s tym sa neoplati zahravat, dom bude stat aj keby si na taky maly domek zaklady nedal zidne,len bude sama puklina
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Miloš Kišš Pozri príspevok
no ja neviem, ved velky dom to nie je a co stavali volakedy väčšie domy, davali este mensie zaklady a domy im stoja, ten dom nema ani nosnu stenu, to je fakt maly dom, nechcem zbytočne investovat ak nemusim...
preto sa tie stare domy rozpadavaju a vela z nich spadlo este ked to boli nove domy ty uz teraz vidis len tych par co nahodou ostalo

inac povedat o dome s rozponom 7,5 metra ze je to maly dom, je prejav megalomanstva budes mat vedla neho aj maly bazenik? 25tku?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ciners Pozri príspevok
70cm je potom malo, dajte 90 az 100 kvoli premrzaniu. Je na to norma, nie je to moj vymysel a ma to fakt opodstatnenie. Tie strmienka netreba, peniazky sa zidu inde

vidis, hovoril som ti ake problemy sa tu riesia ak sa dobre pamatam bol tu uz niekto kto chcel davat 50 cm
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
A ten môj ich má 40cm pod zemou 20 cm nad a stojí 60rokov
a to vraj vtedy nebol cement dostať a šetrilo sa ako sa len daloDedo vravel ,že na cement bol na konskom povoze v 1951-vom cca80km priamo v cementárni.Cesta tam mu trvala dva dni dva týždne čakal v rade a potom 4 dni domov.
sem tam nejaká prasklinka sa nájde
ak nebude nejaké to zemetrasníčko alebo trochu viac vody tak ma to snáď prežije.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Zase je to o celkovom povedomi. Dnes mame ine poznatky a aj tak ich nevyuzivame. Nasi dedovia stavali ako vedeli, povojnove obdobie sa s dneskom neda porovnat. My dnes mame totalne ine moznosti, celosvetovy trend je uplne niekde inde, malometrazne domy, uspora energie, pouzivanie materialov z obnovitelnych zdrojov atd. My slovaci usetrime na zakladoch, na vencoch, na tehle a potom si kupime zlate klucky a ked kde tu cosi pukne,kazdy sa cuduje. Tieto slova v podstate neadresujem nikomu konkretne,len tak trosku sa treba zamysliet,co my dnes mame k dispozicii, hlavne technologie a poznatky.
0 0
Miloš Kišš Miloš Kišš

Miloš Kišš je offline (nepripojený) Miloš Kišš

no osobne si myslim ze je maly, pretoze to je aj s garazou, a je tam iba jedna detska, takze velky dom ako obytny priestor to nie je a prečo by tam mal byt bazen som nepochopil, tento dom zaberie 95% pozemku na sirku
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

to je tak ze 7.5 metrovy rozpon (medzi nosnym murom) je vela, velke stavby mavaju tolko. 10 poschodove administrativne budovy a tak. mat tolko na rodinnom dome mozes. ale nemozes hovorit ze je to maly dom a preto moze mat male zaklady.

ako bolo vyssie povedane, stavia sa rozne, su aj kamenne domy postavene priamo na zemi a stoja uz 100 rokov. lenze u nas uz vyse 200 rokov nebolo vacsie zemetrasenie

naozaj usetrit par korun na zakladoch a potom plakat, ze kvoli zemetraseniu mi znicilo parkety za pol mil. sa mi zda zvrhle
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Miloš Kišš Pozri príspevok
70cm ma byt beton a pod to este 10cm strkove lôzko, dom je jednopodlazny s rozmermi 14,5m x 7,5m, čize maly, dakujem za radu
Nakoľko idem nakupovať štrk na stavbu tak by ma zaujímalo aky štrk je najvhodnejší na štrkové ložko a aky na betón do DTčiek ?
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

pivko Pozri príspevok
Nakoľko idem nakupovať štrk na stavbu tak by ma zaujímalo aky štrk je najvhodnejší na štrkové ložko a aky na betón do DTčiek ?
na betón je najlepší plavený štrk. aký betón máš napísané v projekte statiky. Na lôžko je najlepší drvený kameň lebo plavený štrk pod žabou "pláva", drvený kameň sa dusaním do seba zakliesňuje.

Radek
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
radek666 Pozri príspevok
na betón je najlepší plavený štrk. aký betón máš napísané v projekte statiky. Na lôžko je najlepší drvený kameň lebo plavený štrk pod žabou "pláva", drvený kameň sa dusaním do seba zakliesňuje.

Radek
Betón do základovych pásov mám tr. c 12/15 a ten ďrvený kameň akú frakciu?
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

pivko Pozri príspevok
Betón do základovych pásov mám tr. c 12/15 a ten ďrvený kameň akú frakciu?
Základová škára pasov a pätiek by mala byť v nezamŕzajúcej hĺbke (minimálne 0,8 m). Hrúbka základovej betónovej dosky by mala byť 100 až 150 mm, je vhodné vystužiť ju oceľovou kari sieťou s rozmermi 150 × 150 × 6 mm. Tieto základy sa aplikujú buď priamo na zeminu, alebo na zhutnený štrkový násyp (lomový kameň) s frakciou 16 až 32 a s výškou 100 až 200 mm.

Pouzivaju sa frakcie s co najvacsim priestorom medzi zrnami a sucasne s co najvacsou sudrznostou (lomovy kamen). Pouziva sa separacna folia aby sa vam do medzier strku nevylialo cementove mlieko.

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Nezamrzna hlbka pre strkovite a piescite zeminy 0,8 az 1,2m, pre jemnozrnne zeminy (ily,hliny) az 1,6m, problem nie je len premrzanie ale aj vysychanie pocas leta v jemnozrnnych zeminach.
Drvene kamenivo je vhodne kvoli drenaznej funkcii, tu netreba sachovat s nejakymi pevnostami, zhutnit sa da aj hlina tak,ze do nej nepichnes kolik, ale ta nesplna drenaznu funkciu, aby voda nevzlinala k podkladovemu betonu. Podlkadovy beton je to, co vy volate zakladova doska. Zakladova doska sama o sebe je druh plosnych zakladov a je to uplne cosi ine.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Nezamrzna hlbka pre strkovite a piescite zeminy 0,8 az 1,2m, pre jemnozrnne zeminy (ily,hliny) az 1,6m, problem nie je len premrzanie ale aj vysychanie pocas leta v jemnozrnnych zeminach.
Drvene kamenivo je vhodne kvoli drenaznej funkcii, tu netreba sachovat s nejakymi pevnostami, zhutnit sa da aj hlina tak,ze do nej nepichnes kolik, ale ta nesplna drenaznu funkciu, aby voda nevzlinala k podkladovemu betonu. Podlkadovy beton je to, co vy volate zakladova doska. Zakladova doska sama o sebe je druh plosnych zakladov a je to uplne cosi ine.
ak som to správne pochopil tak pod zakladové pásy nemusíš dávať ten lomový kameň??? (len v prípade že sa tam objavý povrchová voda??? ak nie možeš položiť základové pásy priamo na hlinu???). Potom sa dáva kamenivo len pod základovú dosku???

Radek
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Mozes dat pasy rovno na hlinu, je to bezna vec.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

ciners Pozri príspevok
Mozes dat pasy rovno na hlinu, je to bezna vec.
1. ked tam bude tá voda tak tam treba tú drť???
2. pod základovú dosku lomovú drť???
3. akú frakciu???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať