Zavrieť

Porady

Zaklady domu

Chcel by som poprosit o radu, ake strmienka mam dat do zakladov domu s hlbkou 70cm a sirkou 60cm betonu, neviem dlzku a ako ich tam umiestnit, radili mi 5cm od kraja zakladu na jednu aj druhu stranu, dakujem
Usporiadat
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

marjankaj
takze podla Vas hlbku zakladov urcuje unosnost podlozia,kopem do hlbky a beton lejem do vysky alebo naopak?
a ten clanok v moj dom mal akoze co dat reklamu?
v nezamrzajucej hlbke je zakladova skara a nic ine
a ten clanok s antaru obrazok - " a " ta vyska h aka bude?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

no jo, ale kolko musi byt betonu na vysku.. minimalne.. a kolko moze byt tvarnic? ked sa spravi zakladova skara napriklad 80cm na hlbku a 600 na sirku a chcem zaizolovat do hlbky 40cm pod zem tak staci 40cm betonu a zvysok debniace tvarnice? a ked ano tak ake siroke tvarnice pod mur 38cm? napriklad kolegovy vykopali skaru, nasypali strk, polozili zemniaci pas, zaliali betonom, dali jeden rad tvarnic, na to karirohoz, zasalovali a zaliali deku.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

debniace tvarnice siroke ako mur davate 38 tehlu tak 40 tvarnice.kolko to uy je na Vas kolko chcete ist do vysky
Ja som robil pasy vysoke 50 cm,na to 4 rady DT 30 sirokych a 20 vysokych,na to 15 cm podkladny beton,v podkladnom betone je kari 5x150x150

A ESTE K CLANKOM V MOJDOM.ZOZNAM.SK podla tohto mam na nich svoj nazor
clanok v mojdom http://mojdom.zoznam.sk/cl/96327/Na-...domov-(1.-cast)

a odkial cerpaju http://www.ostrovskeho.sk/sou/podlahar_sk/zaklad.htm

takze ozaj casopis ako sa patri vzkradanie clankov
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

vyska zakladu je podla sirky a roznasacieho uhla pre rozne materialy a vyska nie je rovna hlbke zalozenia, pri RD moze byt,ale vseobecne to neplati
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

pivko Pozri príspevok
Ja mám na to taký názor buď na to mám ,alebo nestaviam , nebudem škrtiť a najma nie na základoch. mne pri zalievani pásov robilo 10cm hĺbky rozdiel 4m3 t.j. pri cene betónu 68 EUR/m3 = 272 EUR je to zanedbateľná suma pri sume , ktorú som ochotný investovať do svojeho domu ktorý chcem aby slúžil aj mojim deťom
A také ako ty 50cm som robil pod drevený záhradný domček.
Maje zaklady pod dreveny domcek zakladova skara v hlbke 1,2 metra pasy siroke 60 cm a vysoke 50 cm na tom 4 rady DT v pocte 360 ks,podkladny beton hruby 15 cm.
Spotreba materialu
-beton vsetok 38 metrov kubickych
-DT 30x20x50 360ks
-lomovy kamen frakcia 16-32 18 ton
-ocel pr.10 48 metrov
pr.5 40metrov
-kari siet 5x150x150 14 ks rozmer 2x3 metre
-dosky na salovanie
-pozicanie vibracnej dosky 170 kg niekolko hodin neviemm presne kolko

ESTE SA VAM ZDAJU NA DREVENY DOMCEK
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Hej zdaju sa mi na dreveny domcek,lebo ten dreveny domcek je na nerovnomerne sadanie este nachylnejsi ako murovany
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

Miloš Kišš Pozri príspevok
Chcel by som poprosit o radu, ake strmienka mam dat do zakladov domu s hlbkou 70cm a sirkou 60cm betonu, neviem dlzku a ako ich tam umiestnit, radili mi 5cm od kraja zakladu na jednu aj druhu stranu, dakujem
No na zaklady pod RD je hlbka 700mm malo, mali by ste ist do nezamrznej hlbky 1,25m, predidete praskaniu murov, ked je zmena pocasia - dvihanie a klesanie. Ovsem podla geologie sa to da prehodnotit - Ak je strkove podlozie staci 800mm. To Vam mal navrhnut statik. A neviem naco chcete klast do zakladov strmienka? Mal by tam ist prosty beton B15. Iba ked tam mate žb rost tak kladiete zelezo...
Naposledy upravil petmac : 23.11.09 at 22:13
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

vladoziak Pozri príspevok
Maje zaklady pod dreveny domcek zakladova skara v hlbke 1,2 metra pasy siroke 60 cm a vysoke 50 cm na tom 4 rady DT v pocte 360 ks,podkladny beton hruby 15 cm.
Spotreba materialu
-beton vsetok 38 metrov kubickych
-DT 30x20x50 360ks
-lomovy kamen frakcia 16-32 18 ton
-ocel pr.10 48 metrov
pr.5 40metrov
-kari siet 5x150x150 14 ks rozmer 2x3 metre
-dosky na salovanie
-pozicanie vibracnej dosky 170 kg niekolko hodin neviemm presne kolko

ESTE SA VAM ZDAJU NA DREVENY DOMCEK
Sirka zakladov by vam stacila aj 450mm, podkladny beron staci 100mm, neviem naco tam davate DT, lepsie je zasalovat debnenim a odliat betonom. Zbytocne predrazujete zaklady DT a ocelou.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

petmac Pozri príspevok
Sirka zakladov by vam stacila aj 450mm, podkladny beron staci 100mm, neviem naco tam davate DT, lepsie je zasalovat debnenim a odliat betonom. Zbytocne predrazujete zaklady DT a ocelou.
to ci staci 45cm ci nie, predsa urci statik v statickom vypocte nie? Ja by som to takto od oka na forum nestrielal.
Mat salovacie dielce, kubiky dosiek+ tesara z rodiny tiez neriesim DT. V ostatnych pripadoch je vyhodnejsie DT. DT nieje az taka palka
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

mendo933 Pozri príspevok
to ci staci 45cm ci nie, predsa urci statik v statickom vypocte nie? Ja by som to takto od oka na forum nestrielal.
Mat salovacie dielce, kubiky dosiek+ tesara z rodiny tiez neriesim DT. V ostatnych pripadoch je vyhodnejsie DT. DT nieje az taka palka


Moj kolega je statik :-) A pri poschodovych domcekoch navrhoval 450mm, jasne ze to vyposital. Zalezi aj od geologie. Odporucam aspon ukazat projekt statikovi, nech to posudi a navrhne zaklady, nie z brucha pri budovani. Na to je isty postup.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Nemam katalog a môj projekt ratala staticka na dany dom tak nemusim improvizovat a ani pochybovat
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Pri zkladoch RD skor treba dodrzat urcite konstrukcne zasady a nevymyslat. Tam ani tak strasne nejde o unosnost, ak je to podla odborne spravenych urcitych zasad, tak nie je problem. problem je, ze ludia este aj tie konstrukcne zasady chcu "vylepsovat". Tie zasady su hlavne ta hlbka zalozenia, urcita sirka zakladu, ludovo povedane overena, nech to am vsetko hlavu a patu. RD su 1.geotechnicka kategoria, t.z. vsetko total jednoduche, ani geologicky prieskum sa nerobi, len dobry stati obhliadne pri vykopoch zeminu a priamo tam "zbrucha" rozhodne o sirke zakladu. Takze rada od statika: "NEVYLEPSOVAT"
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja len cakam kedy niekto napise nejake vseobecne zasady zakladania domu.. pekne vrstvu po vrstve co vykopat, polozit, zasypat...naliat
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

alltracboy Pozri príspevok
ja len cakam kedy niekto napise nejake vseobecne zasady zakladania domu.. pekne vrstvu po vrstve co vykopat, polozit, zasypat...naliat
to sa neda len tak napisat,naúpisem ako som ich robil ja svojpomocne:
1.Zhrnutie 30 cm ornice spod celeho buduceho domu
2.Vymeranie domu,robil som to so zenou sam
3.Vykop ryh strojom 70 cm do hlbky a ulozenie zemiacej pasoviny FeZn 30/4
4.Vyliatie betonu do vysky 50 cm -beton B15 alebo po novom C12/15 2 domiesavace
5.Napichanie roxorov pre buduce previazanie zakl. pasu a DT
6.Ulozenie DT,väzba ako pri tehle,kazda tvarnica bola prilepena najlacnejsim lepidlom co bolo dostat kupit
7.Vyliatie tvarnic betonom pomocou pumpy,ja som vylieval 4 vrstvy na jeden krat ziaden problem,DOLEZITE ZIADAJTE V BETONARKE SPOMALOVAC TOKU BETONU,je to ocelova rura v tvare S a sposobeje,ze beton tecie rovnomernejsie.
8.Ulozenie vody a lezatej kanalizacie.
9.Navoz vykopovej zeminy a jej postupne ubijanie,ja som ju nechal odlezat a kazdy den do toho lialo tak som mal prirodnu ubijaciu zabu
10.navoz lomoveho kamena a ubitie vibracnou doskou 170 kg,pozicana v OTS
11.Urobenie salungu na podkladny beton,vrch salungu vodorovne kvoli buducemu murovaniu
12.Ulozenie kari sieti a vyliatie betonu na dosku,beton B15.
13.Dali sme si po pol deci na ukoncenie roboty.

Neberte to ako navod aby som nebol obvineny,ze navadzam na tresny cin
Su to zaklady pod dreveny domcek,ze PIVKO
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

vladoziak Pozri príspevok
to sa neda len tak napisat,naúpisem ako som ich robil ja svojpomocne:
1.Zhrnutie 30 cm ornice spod celeho buduceho domu
2.Vymeranie domu,robil som to so zenou sam
3.Vykop ryh strojom 70 cm do hlbky a ulozenie zemiacej pasoviny FeZn 30/4
4.Vyliatie betonu do vysky 50 cm -beton B15 alebo po novom C12/15 2 domiesavace
5.Napichanie roxorov pre buduce previazanie zakl. pasu a DT
6.Ulozenie DT,väzba ako pri tehle,kazda tvarnica bola prilepena najlacnejsim lepidlom co bolo dostat kupit
7.Vyliatie tvarnic betonom pomocou pumpy,ja som vylieval 4 vrstvy na jeden krat ziaden problem,DOLEZITE ZIADAJTE V BETONARKE SPOMALOVAC TOKU BETONU,je to ocelova rura v tvare S a sposobeje,ze beton tecie rovnomernejsie.
8.Ulozenie vody a lezatej kanalizacie.
9.Navoz vykopovej zeminy a jej postupne ubijanie,ja som ju nechal odlezat a kazdy den do toho lialo tak som mal prirodnu ubijaciu zabu
10.navoz lomoveho kamena a ubitie vibracnou doskou 170 kg,pozicana v OTS
11.Urobenie salungu na podkladny beton,vrch salungu vodorovne kvoli buducemu murovaniu
12.Ulozenie kari sieti a vyliatie betonu na dosku,beton B15.
13.Dali sme si po pol deci na ukoncenie roboty.

Neberte to ako navod aby som nebol obvineny,ze navadzam na tresny cin
Su to zaklady pod dreveny domcek,ze PIVKO
Este by som doplnil roxor do drazok na DTckach Plus zaliat cca 5 cm od vrchu (najvyssia rada) aby sa to lepsie spojilo s dekou - samozrejmostou je vibrovat (staci aj fi12 roxor a poriadne beton v DT "ponatriasat"

Pridavam aj jeden zlepsovak - narezat si roxor fi5 alebo fi6 na cca 20cm kusky a nastrkat do betonu v DT z vonkajsej strany - potom sa o to efektne da pridrotovat salung - dost to urychli salovanie deky

Naposledy upravil TomasHC : 25.11.09 at 08:54 Dôvod: preklepy
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Sorry zabudol som na tu 5 roxor aj ked podla mna to zelezo tam nema ziadny vyznam tlak bude zhora a nie z boku,ale dal som ho pre pokor duse.
Ja som nevybroval iba svokor sem tam popichal do betonu roxorom .
DT som zaliaval do polovice,myslim vrchnu radu.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Keby sme takto odliali DT, ako je na tom obrazku, tak moj otec, statik cez mosty a podobne srandy, po 30rokoch budovania dialnic, atomiek a neviem coho vsetkeho, tak by mi odrazil hlavu aj s krkom
Potom sa necudujem, ze vsetko ludia olepuju polystyrenom, ked je to krive jak.......
A tie obrovske kamene v tom betone, to sa ma ako potom previazat s dalsim betonom? Povrch ma byt zdrsneny, nie kamen na kameni trciaci z betonu
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

K vystuzi: ROXOR je len nazov nejakej konkretnej polskej vystuze.
fi 10, 12 a neviem kolko nic nehovori..... Vypovedne je fiR12, fiV12, to su pevnostne triedy osele, mozete pisat aj S420,S500 to je zase podla eurokodu.
Vystuzovanie jednotlivych prvkov ma presne zasady, toto vreviazanie betonu a DT?????? prevezuje sa,ale nie takto....
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

ciners Pozri príspevok
Keby sme takto odliali DT, ako je na tom obrazku, tak moj otec, statik cez mosty a podobne srandy, po 30rokoch budovania dialnic, atomiek a neviem coho vsetkeho, tak by mi odrazil hlavu aj s krkom
Potom sa necudujem, ze vsetko ludia olepuju polystyrenom, ked je to krive jak.......
A tie obrovske kamene v tom betone, to sa ma ako potom previazat s dalsim betonom? Povrch ma byt zdrsneny, nie kamen na kameni trciaci z betonu
-pridem do stavebnin a budem si pytat vystuz v takej a takej triede podlatakej a takej normy,budu sa divat na mna ako na vola,ked kupim 16 roxor kazdy vie o co sa jedna je to ludovy nazov na ocel do betonu a nik nevie ze povodne je z polska
-vyliate to nema najlepsie ale ani najhorsie ta vystuz je tam aj tak na dve veci a to clovek nemusi ani budovat atomky a ani bajkonur alebo podobne stavby-
-zeby ludia zaklady olepovali polystyrenom kvoli tomu,ze su krive a nie kvoli tepelnej izolacii aby odsranili tepelny most na pate muru,toto napise statik a statikov syn divne
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

vladoziak Pozri príspevok
-pridem do stavebnin a budem si pytat vystuz v takej a takej triede podlatakej a takej normy,budu sa divat na mna ako na vola,ked kupim 16 roxor kazdy vie o co sa jedna je to ludovy nazov na ocel do betonu a nik nevie ze povodne je z polska
-vyliate to nema najlepsie ale ani najhorsie ta vystuz je tam aj tak na dve veci a to clovek nemusi ani budovat atomky a ani bajkonur alebo podobne stavby-
-zeby ludia zaklady olepovali polystyrenom kvoli tomu,ze su krive a nie kvoli tepelnej izolacii aby odsranili tepelny most na pate muru,toto napise statik a statikov syn divne
O tepelnych mostoch ma poucovat fakt nemusis, cele to bolo myslene trosku inak. A to, ze si potrpime na nejaku kvalitu prace, tak tak isto si potrpia napriklad uctovnici na tomto fore a keby videli nieco obdobne z ich fachu, tiez nebudu pritakavat,ze je to vsetko ok. Nie je to odliate najhorsie, ale ked sa "nie najhorsie" spravi vsetko,tak sa to kopí a vysledny efekt vyzera strasne.
A odkial vies, ci tam to zelezo na nic nie je? Co ak ma typek dom pri frekventovanej ceste a technicka seizmicita je dost seriozne zatazenie. Mozno tam cestu nemaju siroko daleko,ale takto to povedat nemozes, ked nepoznas okrajove podmienky.
Vsetko ma svoje pravidla, ci je to zateplovanie, vystuzovanie, murovanie a my musime robit na istotu, nie sak to drzi, sak to neplesnivie.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať