Zavrieť

Porady

sociálny fond-účtovanie

1) prosím Vás,tvorbu SF je nutné zaúčtovať každý mesiac pri tvorbe ID výplaty alebo stačí zaúčtovať tvorbu SF napočítané za viac mesiacov,napr. 1x za 1/2 roka,príp.1x za rok..?

2) Ako by ste prosím Vás zaúčtovali:
príspevok zamestnanca zo SF zamestnancovi?
(tento príspevok je peňažný,tzn. podlieha dani 19 %)
príspevok bol pripísaný zamestnancovi do výplaty a rozdiel,tzn. príspevok zo SF znížený o daň mu bol zaslaný spolu s výplatou na BU.
mzdy účtujem 521/331
čerpanie SF 472/221 - lenže toto nie je môj prípad ()
táto s.r.o. má samostatný účet SF,kde priebežne zasiela peniaze.Z tohto bank.účtu SF zaslala peniaze na bežný bank.účet.
ako mám zaúčtovať príspevok zamestnávateľa zo SF?
331/221 - tu bude suma mzda+príspevok zo SF
čerpanie SF 472/..

Poraďte mi prosím,ako by ste tento problém riešili.
Ďakujem moc za všetky príspevky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    margaretka100 Pozri príspevok
    1) prosím Vás,tvorbu SF je nutné zaúčtovať každý mesiac pri tvorbe ID výplaty alebo stačí zaúčtovať tvorbu SF napočítané za viac mesiacov,napr. 1x za 1/2 roka,príp.1x za rok..?
    §6 zákona o SF: tvorba fondu
    http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...nom-fonde.html

    "(2) Na osobitný účet fondu sa prostriedky prevádzajú vo výške jednej dvanástiny do 15 dní po začatí každého mesiaca vo forme preddavkov z predpokladanej ročnej výšky základu na určenie povinného prídelu podľa § 4 ods. 1.

    (3) Zostatok prostriedkov fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.

    (4) Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka. "

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    margaretka100 Pozri príspevok
    2) Ako by ste prosím Vás zaúčtovali:
    príspevok zamestnanca zo SF zamestnancovi?
    (tento príspevok je peňažný,tzn. podlieha dani 19 %)
    príspevok bol pripísaný zamestnancovi do výplaty a rozdiel,tzn. príspevok zo SF znížený o daň mu bol zaslaný spolu s výplatou na BU.
    mzdy účtujem 521/331
    čerpanie SF 472/221 - lenže toto nie je môj prípad ()
    táto s.r.o. má samostatný účet SF,kde priebežne zasiela peniaze.Z tohto bank.účtu SF zaslala peniaze na bežný bank.účet.
    ako mám zaúčtovať príspevok zamestnávateľa zo SF?
    331/221 - tu bude suma mzda+príspevok zo SF
    čerpanie SF 472/..
    Pri zaúčtovaní miezd urobíš zápis: 472/331 = čerpanie SF.
    Mzda+príspevok SF (netto bez DP) zaslané zamestnancovi na účet: 331/221.
    Vysporiadanie medzi účtami: 221BÚ / 221SF (celá suma príspevku).
    Daň odvedieš normálne 342/221
    margaretka100
    § 4
    Na začiatok

    (1) Základom na určenie prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely. 3)

    _____
    hm.. a k tomuto ma napadlo:
    do hrubých miezd nezapočítavam náhradu mzdy , napr. náhrada za dovolenku,za št.sviatok (ešte niečo?)
    odmeny započítam do sumy,z ktorej 0.6 % vypočítavam tvorbu SF,správne?
    opravte ma prosim,ak sa pletiem,pripadne doplnte

    Ďakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    margaretka100 Pozri príspevok
    ... a k tomuto ma napadlo:
    do hrubých miezd nezapočítavam náhradu mzdy , napr. náhrada za dovolenku,za št.sviatok (ešte niečo?)
    Z vypracovaného článku:
    Prostriedky sociálneho fondu nemôžu byť použité na odmeňovanie za prácu. Za prácu prináleží zamestnancovi mzda. Za mzdu sa nepovažujú náhrady mzdy (dovolenka, sviatky, z dôvodu prekážok v práci a pod.), odstupné, odchodné, cestovné náhrady, podiely na zisku, príspevky zo sociálneho fondu a podobne.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Z vypracovaného článku:
    Prostriedky sociálneho fondu nemôžu byť použité na odmeňovanie za prácu. Za prácu prináleží zamestnancovi mzda. Za mzdu sa nepovažujú náhrady mzdy (dovolenka, sviatky, z dôvodu prekážok v práci a pod.), odstupné, odchodné, cestovné náhrady, podiely na zisku, príspevky zo sociálneho fondu a podobne.
    No aby to nebolo úplne od veci ... z toho, čo nie je považované za mzdu, sa SF ani netvorí

    sociálny fond-účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.