Zavrieť

Porady

príjem za spracovanie sena pre občana

Dobrý deň,
riešim problém asi samostatne hospodáriaceho roľníka.
Občan bez IČA DIČA a akejkoľvek inej registrácie robil posledné dva mesiace - strojom kosil seno a robil z neho balíky a potom ich zvážal podľa požiadavky družstva. Jasne, že zmluva žiadna, dohodli sa na 2500 €, lenže teraz družstvo pýta faktúru, čo je jasné.

Teraz nad tým rozmýšľam, že ak nie je registrovaný ako samostatný roľník, tak je len občan a faktúru by nemal vydať, jedine na zmluvu vyplatiť a prijať.
Alebo sa musí zaregistrovať ako roľník na miestnom obecnom úrade? Potom by bol ako každý iný živnostník so všetkými právami a povinnostiami.
Prosím má niekto skúsenosť ako to vyriešiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Keďže túto činnosť vykonával na základe nejakej objednávky (aj ústnej) - mala tam byť nejaká zmluva - predpokladám asi dohoda o PČ. Skúste ju uzavrieť aspoň teraz a vyplatiť cez dohodu o PČ, keďže fakturácia neprichádza do úvahy.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    fakturácia nepripadá do úvahy....
    ale zmluva o dielo hádam áno....
    ten dotyčný (roľník) by to zdaňoval podľa § 8 ods. 1 pís. a. s 25% paušálnymi výdavkami...

    weby je offline (nepripojený) weby

    Som mladík, ktorý cestuje po svete, zaujíma sa o biznis, marketing, študuje právo a zaujíma sa o ekonómiu rakúskej školy. ...viac weby
    Rozhodne neodporucam registraciu na zivnostnika. Je to nakladna zalezitost kvoli 2500€. Radsej dajte vediet nejakemu znamemu, nech vam to prefakturuje cez firmu, ale rozhodne najlepsia moznost je dohoda o pracovnej cinnosti. Treba to vyuzit co najskor, lebo coskoro sa zacne platit do soc. poistovne aj zo zmluv brigadnikov. Odporucam ale zmenit datum na zaciatok zmluvy za sucastny a nerobit to spatne. Viem ze zamestnavatel je vas povinny nahlasit min. jeden den dopredu na zdravotnu a socialnu. Najrychlejsie sa to da obist zmluvou o dielo, ale to by ste si nejake dielo museli do uctovnictva vymysliet

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Mila123 Pozri príspevok
    fakturácia nepripadá do úvahy....
    ale zmluva o dielo hádam áno....
    ten dotyčný (roľník) by to zdaňoval podľa § 8 ods. 1 pís. a. s 25% paušálnymi výdavkami...
    Prikláňam sa k tomuto návrhu. Treba s družstvom spísať obyčajnú kúpnu zmluvu podľa § 588 obč. zákonníka. V nej uviesť druh plnenia množstvo, cenu, dátum dodania a dátum vyplatenia za plnenie. Aj to, že podpísaná zmluva plní účel faktúry a dokladom o vyplatení zmluvnej sumy je podpídaný výdavkový doklad, alebo prevod na účet predávajúceho. Žiadnu činnosť okrem dodania neopisovať.
    Samozrejme, že okrem 25% paušálnych výdavkov tam bude ešte aj oslobodenie sumy 500 EUR, podľa § 9, ods. 1, písm. g. Ale uz ostatného už musí platiť daň.
    Z opísaného nie je celkom jasné, či kosil vlastné lúky, alebo družstevné, ale vyzerá to akoby vlastné. Registrácia na SHR by mu založila povinnosť platiť odvody ... atď.
    Naposledy upravil a_je_to : 16.08.12 at 07:18

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    alebo ma teraz napadla ....(myšlienka)
    ak by to bola KPZ, kúpno-predajná zmluva, kde od "roľníka" kúpite seno v požadovanom objeme? aj to by bolo riešenie......

    weby je offline (nepripojený) weby

    Som mladík, ktorý cestuje po svete, zaujíma sa o biznis, marketing, študuje právo a zaujíma sa o ekonómiu rakúskej školy. ...viac weby
    Som presvedceny, ze ano. Kupna zmluva alebo nepomenovana zmluva, ako spominal Benko vyssie (nepomenovanú §51 ako jednorázovú službu) bude asi najlepsie riesenie. Podstatne je to obhajit v uctovnictve, a aby to davalo zmysel. Len aby to nerobil opakovane, inak sa bude jednat zo zakona o neopravnene podnikanie.

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Ďakujem pekne, prečítal som aj zákon 105 a nie je to také jednoduché. Idem mu dať návrh, alebo nech si urobí zmluvu o dielo alebo inú nepomenovanú §51 ako jednorázovú službu. Ak by chcel ísť cez Dohodu, on si to nevie dojednať s družstvom a ja do toho nechcem vstupovať. Zmluvy mu pripravím a nech sa on dohodne tak ako sa dohodol na robote.
    Ešte raz srdečná vďaka.

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Na druhej strane som pozeral, že ako registrovaný súkromne hospodáriaci roľník by mal nárok na nejaké dotácie.

    Benko je offline (nepripojený) Benko

    Benko
    Vážení kolegovia, radosť s vami spolupracovať. Dal som mu aj návrh aj zmluvu. Ďakujem všetkým.
    Opakovane to nerobí, pri tej chudobe na Slovensku, ak sa objaví možnosť zárobku, každý normálny po nej skočí a nerieši nič iné. To som mu uznal, možno to bude jeho jediný solídny príjem tento rok.
    Prajem pekný deň.

    príjem za spracovanie sena pre občana

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.