Zavrieť

Porady

Mat či nemat spoločenstvo vlastnikov?Poradite mi?

Potrebujem poradit ohladom spoločenstva vlastnikov bytov.Byvam v Bratislave v historickom centre.Sme dva vchody spojene.V jednom vchode je sedem bytov a dva obchody,ktore vlastni jeden majitel.Vdruhom vchode je pat bytov a jedna vinaren.Doteraz sme mali spravcu,ale teraz chce a hlavne tlači na ostatnych majitel vinarne,aby sme si dali spoločenstvo.Podotykam,že z dvoch vchodov su obyvane len tri byty,ostatne su bud prazdne,alebo prenajate.Styria vlastnici su proti spoločenstvu,lebo je nas v dome malo a asi by to nemal ani kto riadit.Velmi rad by to prijal majitel vinarne,ale neverime mu.Zajtra ma byt domova schodza a bojim sa ako to dopadne.Bola by som Vam vdacna keby ste mi poradili kto sa v tejto problematike vyzna,ako ma prebiehat hlasovanie,čo sa da robit ak by sme boli prehlasovani a hlavne ako je to s hlasovanim či už pri spravcovi,alebo pri spoločenstve ak sa trebars rieši otazka uveru.Chlapik s vinarnou by totiž velmi chcel presadit uver a mne sa teda nechce splacat uver 20 rokov a ručit svojim bytom.Bola by som vam velmi vdačna,lebo hladam aj na nete a nikde nedostanem dostačujucu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Spočítame to 7 bytov + 2 obchody + 5 bytov + 1 vináreň = 15 hlasov. Sa zmenu správy je treba 2/3 hlasov. 15 : 3 x 2 = 10 hlasov treba, aby ste zahnali správcu a z celého domu spravili vináreň. Ak budete šesť hlasov proti vinární, nebude! Musí byť riadne zvolaná schôdza v súlade so 182/1993, § 14. Ak bude na schôdzi 10 hlasov a všetci budú za vináreň bude! Niektorí vlastníci môžu byť splnomocnený, hlasovať, ale musia to mať úradné overené, notár, matrika. Najprv si treba vyjasniť správu domu! Potom úver! A možno to dom potrebuje, alebo len tá vináreň? Aby bol obrat. Alebo aj koho obrať. Ale musí byť dodržaný obrad! A nenechať sa odrbať!

    Načo na nete, keď všetko na porade nájdete! Tretí príspevok od vrchu, momentálne, mentálne.
    Naposledy upravil sito : 03.11.11 at 03:46

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Jozef Štora, Stanislav 1975, VieraHu, lubica_02, pepsikova
    5

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Halli Pozri príspevok
    Pri takomto zoskupení a počte vlastníkov, nájomníkov, prevádzok a prázdnych bytov je veľmi ťažké zriaďovať SVB, aj keď to považujem za najlepšie riešenie správy domu. Tak buď si vyberiete:
    1/ že sa niekto obetuje a bude robiť poriadky, ktoré ho pripravia o nervy
    2/ alebo zostanete pod správou, ktorá sa nestíha venovať všetkým domom a budete napredovať veľmi pomaly

    niet čo závidieť...
    Je tu ešte možnosť 3, ktorú by som ja uprednostnil- nájsť si nového správcu, ktorý bude stíhať...
    Neviem, na tak malý obytný dom by som spoločenstvo moc nezriaďoval...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj


    § 7a
    (1) Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Pri zmene formy správy domu je potrebný súhlas so zmluvou o spoločenstve najmenej dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takto uzavretá zmluva o spoločenstve je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemôže vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vypovedať.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    marlynka Pozri príspevok
    Potrebujem poradit ohladom spoločenstva vlastnikov bytov.Byvam v Bratislave v historickom centre.Sme dva vchody spojene.V jednom vchode je sedem bytov a dva obchody,ktore vlastni jeden majitel.Vdruhom vchode je pat bytov a jedna vinaren.Doteraz sme mali spravcu,ale teraz chce a hlavne tlači na ostatnych majitel vinarne,aby sme si dali spoločenstvo.Podotykam,že z dvoch vchodov su obyvane len tri byty,ostatne su bud prazdne,alebo prenajate.Styria vlastnici su proti spoločenstvu,lebo je nas v dome malo a asi by to nemal ani kto riadit.Velmi rad by to prijal majitel vinarne,ale neverime mu.Zajtra ma byt domova schodza a bojim sa ako to dopadne.Bola by som Vam vdacna keby ste mi poradili kto sa v tejto problematike vyzna,ako ma prebiehat hlasovanie,čo sa da robit ak by sme boli prehlasovani a hlavne ako je to s hlasovanim či už pri spravcovi,alebo pri spoločenstve ak sa trebars rieši otazka uveru.Chlapik s vinarnou by totiž velmi chcel presadit uver a mne sa teda nechce splacat uver 20 rokov a ručit svojim bytom.Bola by som vam velmi vdačna,lebo hladam aj na nete a nikde nedostanem dostačujucu odpoved.

    Pri takomto zoskupení a počte vlastníkov, nájomníkov, prevádzok a prázdnych bytov je veľmi ťažké zriaďovať SVB, aj keď to považujem za najlepšie riešenie správy domu. Tak buď si vyberiete:
    1/ že sa niekto obetuje a bude robiť poriadky, ktoré ho pripravia o nervy
    2/ alebo zostanete pod správou, ktorá sa nestíha venovať všetkým domom a budete napredovať veľmi pomaly

    niet čo závidieť...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Ja na vašom mieste, keď vináreň moc špekuluje s úverom- presadil by som výpoveď nájmu vinárni, nech nerobí zlú krv medzi vami...

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Je tu ešte možnosť 3, ktorú by som ja uprednostnil- nájsť si nového správcu, ktorý bude stíhať...
    Neviem, na tak malý obytný dom by som spoločenstvo moc nezriaďoval...
    S tým bez výhrad súhlasím, len aby sa taký správca našiel, ktorému sa oplatí riešiť toľko problémov v tak malom dome a za taký smiešny poplatok za správu ako to u nás chodí...
    No ale keď Vás statočne zaúveruje na 20 rokov, tak sa na tom zahojí....ako to tiež u nás chodí...

    Mat či nemat spoločenstvo vlastnikov?Poradite mi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.