Zavrieť

Porady

výpoveď zamestnávateľa

Prosím o radu :
Zamestnanec dostal výpoveď pre nadbytočnosť , túto osobne prevzal a pred začiatkom plynutia výpovednej doby zostal PN. Kedy skončí jeho pracovný pomer ?
Usporiadat
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
elenka
Prosím o radu :
Zamestnanec dostal výpoveď pre nadbytočnosť , túto osobne prevzal a pred začiatkom plynutia výpovednej doby zostal PN. Kedy skončí jeho pracovný pomer ?
Podľa zákonníka práce, zamestnávateľ nesmie dať výpoveď zamestnancovi v dobe, keď bol uznaný za práceneschopného.

Ale keďže výpoveď prevzal...k tomu nech sa radšej vyjadria skúsený poraďáci. Ja ti len môžem odporučiť § 64 zákonníka práce.
0 0
Nataša Nataša

Nataša je offline (nepripojený) Nataša

usilovná pracovníčka
Ja som mala podobného exota. Bolo mi tu poradené /zhruba pred mesiacom/, že pracovný pomer mu končí až po ukončení PN-ky. čiže ak mu končí výpovedná 31.8. a on bude stále PN, vyzvi ho, nech ti urýchlene odovzdá ukončenie PN, resp. nech písomne prehlási, že netrvá na trvaní prac.pomeru, resp. nahlás ho SP, že zneužíva PN. Ak bude PN napr. do 12.9. tak PP mu končí 12.9. a s týmto dátumom ho treba aj odhlásiť zo SP. Skús vyhľadať podobné témy.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Súhlasím s Natašou, pozri si znenie § 64 ZP ods. 2 : Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplylnúť
v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru
netrvá.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Tiež Vás prosím o radu.
Máme zamestnanca na dobu neurčitú. Keď nastúpil nevedel sa skoro ani podpísať (ukrajinec) a teraz vystrkuje rožky - nepracuje a hlavne vyhráža sa kolegom že ich dá zbiť a pod. Ako ukončiť pracovný pomer??? Viem že niekedy si vypije, ale čakať kým tá chvíľa nadíde?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Olgica
Tiež Vás prosím o radu.
Máme zamestnanca na dobu neurčitú. Keď nastúpil nevedel sa skoro ani podpísať (ukrajinec) a teraz vystrkuje rožky - nepracuje a hlavne vyhráža sa kolegom že ich dá zbiť a pod. Ako ukončiť pracovný pomer??? Viem že niekedy si vypije, ale čakať kým tá chvíľa nadíde?
Tak to sa to má, ale v praxi skoro nemožné ak chceš ukončiť hneď:
Zatial mu musíš dávať písomné upozornenia na neplnenie si pracovných povinností s tým, že musí byť upozornení na ukončenie pracovného pomeru v prípade opakujúceho sa porušovania. Takéto upozornenie ak si dobre pamätám potrebuješ minimálne dva a v posledných 6 mesiacoch pred okamžitým rozviazaním prac. pomeru bol na odstránenie nedostatkov upozornený.
Ak už teraz vieš akého zamestnanca máš doporučujem sa s ním dohodnúť na rozviazaní prac.pomeru alebo na všetky nedostatky ho písomne upozorniť a s upozorneniami sa už dá riešiť aj okamžité rozviazanie prac.pomeru.
V tomto prípade doporučujem potom právnika, lebo vyzerá, že ten zamestnanec Vám nič neodpustí.
Naposledy upravil Denda : 22.06.05 at 06:38
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Na uplatnenie výpovede zo strany zamestnávateľa zamestnanec musí najmenej dvakrát porušiť pracovnú disticplínu menej závažným spôsobom. Pri alkohole by
som navrhla okamžité skončenie PP - § 68 ods. 1/,písm. b), ale máme to zakotvené
v pracovnom poriadku.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Olgica
Tiež Vás prosím o radu.
Máme zamestnanca na dobu neurčitú. Keď nastúpil nevedel sa skoro ani podpísať (ukrajinec) a teraz vystrkuje rožky - nepracuje a hlavne vyhráža sa kolegom že ich dá zbiť a pod. Ako ukončiť pracovný pomer??? Viem že niekedy si vypije, ale čakať kým tá chvíľa nadíde?
Pri alkohole by nemal byť problém okamžite skončiť pracovný pomer, musíš však doklad, že zamestnanec vie, čo zamestnávateľ považuje za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Ak to máš v organizačnom poriadku, alebo napr. priamo v pracovnej zmluve, tak mu daj podpísať nejaký interný oznam, ktorým mu to /ale aj všetkým ostatným, aby náhodou nešlo o diskrimináciu/ oznámiš. Ak bude pod vplyvom alkoholu a mu to dokážeš, tak mu dáš okamžité skončenie pracovného pomeru.

Jednoduchšie by sa mi zdalo, hľadať u neho nejaké iné menej závažné porušenia prac.disciplíny, alebo neuspokojivé plnenie pracovných úloh, ktoré v takomto prípade určite ľahšie zadokumentuješ, ako alkohol, na ktorý musíš čakať a dokazovať, písomne ho upozorniť a pri opakovaní prepustiť výpoveďou § 63/d4, alebo e/.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Ja som za dohodu, ale keď sa nedá § 81 treba sledovať a nájsť sa určite čosi nájde...
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Vďaka za všetky odpovede. Dopadlo to dobre. Po rozhovore s konateľom chcel odísť sám a podpísal dohodu, pochopil, že s ním nikto nechce robiť.
Ak môžete pomôžte ešte raz:
Zamestnankyňa otehotnela cca pred 1,5-2mesiacmi. Má prac.zmluvu do 30.6.2005. Má právo zamestnávateľ s ňou ukončiť prac.pomer k 30.6.2005????
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Myslím, že tu ide o pracovný pomer na dobu určitú a teda raz bol uzatvorený do 30.06. a to je záväzné.

Nejde o ukončenie prac. pomeru zo strany zamestnávateľa.

Tiež ale ide o to, ako dlho tu pracuje a aké sú medzi Vami vzťahy, aby ste jej nepokazili materskú...
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Áno, pracovný pomer skončíš 30.06.2005.
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Ďakujem. Nešlo o našu zamestnankyňu. Dostala list od zamestnávateľa že 30.6.05 končí prac.pomer (doba určitá). Takže bohu žiaľ končí. Ďík.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ak je to tak, že je to doba určitá, tak skončí 30. 6., ak by nebola, tak zamestnávateľ nesmie vyhodiť tehotnú ženu.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ja by som tiež mala otázočku. Máme zamestnanca na kratší pracovný čas-20 hodínn týždenne a chceme s ním ukončiť pracovný pomer. Môžem sa držať § 49 ods.6, že nemusím udať dôvod na výpoveď a výpvedná doba je potom len 15 dní?Ďakujem
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

rozsah pracovného času je menej ako 20 h týždenne,môžu aj zamestnávateľ aj za-
mestnanec skončiť PP výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo ôbez uvedenia dôvo-
du. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Takže môžem ísť podľa toho §.Lebo nie som si istá, keď je ich presne 20 hodín ani menej ani viacej.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zamestnanec dostal výpoveď o ktorej dopredu nevedel k 8.júlu 2005 , v ten istý deň čiže 8.júla 2005 výpoveď aj od zamestnávateľa písomne prevzal .

Výpoveď bola daná s odvolaním na paragraf 63 ods.1 písm b/organizačné zmeny/ a zároveň paragraf 60/dohodou/ , s tým , že zamestnanec obdrží 2-mesačné odstupné .

Nemám pri sebe ZP , ale podľa Vás je to v poriadku , môže byť výpoveď daná od 8.v mesiaci a v ten istý deň aj odovzdaná zamestancovi .



V tomto prípade sa jedná o švagrinú a len chcem preveriť , či zamestnávateľ postupoval správne aj s vyplatením odstupného . A čo s nevyčerpanou dovolenkou ???


Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Treba to upresnit. Kedy podla zamestnávatela má skoncit prac. pomer? Ak má skoncit k 8. 7. a vyplatia 2 mesacné odstupné a zamestnanec s tým súhlasí, tak je to v súlade so zákonom. Ak by mala skoncit na základe výpovede 8. 9. resp. 8. 10. tak to nie je správne.

Výpoved môze dorucit zamestnávatel kedykolvek v priebehu mesiaca. Na základe výpovede zacne prvým dnom nasledovného mesiaca plynút výpovedná doba 2 resp. 3 mesiace (kolko odpracovala svagriná u zamestnávatela?). Pracovný pomer sa skoncí v posledný den výpovednej doby.

Ak zamestnanec poziada o skoncenie pracovného pomeru pred zaciatkom výpovednej doby, tak zamestnávatel musí takejto ziadosti vyhoviet a vyplatit ostupné 2 alebo 3 mesiace. Nemusí vsak súhlasit zamestnanec so skonciním k 8. 7., môze trvat na skoncení k 31. 7. Resp. nemusí súhlasit s dohodou ukoncit prac. pomer k 8. 7., ak chce este mat mzdu do konca mesiaca. Nech trvá na ukoncení k 31. 7. alebo nech si nechá dorucit len výpoved (bez tej klauzuly o dohode, to ench nepodpisuje) a nech sama napíse list so ziadostou o skoncenie prac. pomeru podla § 76 odst. k 31. 7.

Nech sa rozhodne, co sa jej viac oplatí. Ci skoncit k 8. 7. a nechat si preplatit dovolenku, alebo pracovat do 31.7., v rámci toho vycerpat dovolenku a potom skoncit PP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Chobot ďakujem za reakciu . Už to podpísala , nedostali ani jeden deň na rozmyslenie . Pracovný pomer končil 8.7.2005 v ten istý deň , kedy jej zamestnávateľ doručil výpoveď .

Už sa stým asi nedá nič robiť .


Ešte raz dík .
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Este k tomu odstupnému - ak odpracovala u tohto zamestnávatela viac ako 5 rokov, tak má nárok na 3 mes. odstupné.

Takto ich vlastne okrátil o mzdu prislúchajúcu do konca mesiaca po odrátaní dovolenky. Dúfam, ze aspon tú zvysnú dovolenku im preplatili.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať