Zavrieť

Porady

Dovolenka pri zmene pracovnej zmluvy

Dobrý deň, potrebujem poradiť ako postupovať, zamestnanec zamestnaný od 1.1.07 na 4 hod denne má nárok na dovolenku 25 dní za rok, k 1.10.07 bola uzatvorená dohoda k pracovnej zmluve, ktorou sa pracovný pomer skrátil na 2 hod. denne. K 30.9. má vyčerpaných 12 dní dovolenky a ostáva mu 13 dní. Ako mám postupovať pri preplácaní čerpanej dovolenky po 1.10.07, keď bude ešte čerpať 6,5 dňa dovolenky na ktorú mal nárok ešte pri 4 hod. pracovnom čase, mám mu vypočítať náhradu za štyri hodiny alebo už len za dve? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Iveta Matlovičová
    v § 134 ods. 4 Zákonníka práce sa okrem iného uvádza že "Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času."
    Nič sa tam nehovorí o úprave priemerného zárobku pri zmene úväzku zamestnanca, t.z. že postup uvedený v ZP sa týka len zmien ustanoveného týždenného pracovného času, nie skrátenia alebo predĺženia dohodnutého pracovného času podľa § 49 ZP. Podľa môjho názoru mu vypočítaš náhradu len za dve hodiny.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Tak toto by zaujímalo aj mňa.

    Tu sú totiž dva problémy.
    1 - celková dĺžka nároku na dovolenku pri jednotlivých úväzkoch
    2 - priemer za jednotlivé nároky

    Je jasné, že ročný nárok na dovolenku je 25 dní (podľa uvedeného) a to pri akomkoľvek úväzku.
    Podľa mňa by sa ale mal prepočítať nárok pri úväzku od 1.1. do 30.9. = 19 dní (25/12*9) z čoho si čerpal 12 dní takže pri zvýšenom úväzku by si mal čerpať ešte 7 dní ! ????
    No a pri zníženom úväzku od 1.10. do 31.12. by vznikol nárok 6 dní, čo je spolu za rok 25 dní celkového nároku.

    Nekomplikujem to ??? vie niekto poradiť ako to má byť správne??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Fronco Pozri príspevok
    v § 134 ods. 4 Zákonníka práce sa okrem iného uvádza že "Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času."
    Nič sa tam nehovorí o úprave priemerného zárobku pri zmene úväzku zamestnanca, t.z. že postup uvedený v ZP sa týka len zmien ustanoveného týždenného pracovného času, nie skrátenia alebo predĺženia dohodnutého pracovného času podľa § 49 ZP. Podľa môjho názoru mu vypočítaš náhradu len za dve hodiny.
    V predchádzajúcom príspevku sa nehovorí nič o zmene fondu prac.času v súvislosti s § 85 odst. 5
    Preto pri výpočte dovolenky sa zmení len počet hodín náhrady mzdy zamestnanca v dňoch keď bude čerpať dovolenku. /namiesto doterajších 4 hod. bude mať náhradu za dovolenku za 2 hod./.Nemení sa priemer, ani zostatok dovolenky. Zamestnanec je takto "poškodený", ale je to v súlade so zákonom.

    --------
    Veronika
    Iveta Matlovičová
    veronikasad Pozri príspevok
    V predchádzajúcom príspevku sa nehovorí nič o zmene fondu prac.času v súvislosti s § 85 odst. 5
    Preto pri výpočte dovolenky sa zmení len počet hodín náhrady mzdy zamestnanca v dňoch keď bude čerpať dovolenku. /namiesto doterajších 4 hod. bude mať náhradu za dovolenku za 2 hod./.Nemení sa priemer, ani zostatok dovolenky. Zamestnanec je takto "poškodený", ale je to v súlade so zákonom.

    --------
    Veronika
    to je v poriadku, ja som to tak aj uviedla (pozri poslednú vetu môjho príspevku), pričom som spomenula aj ust. zo ZP, na základe ktorého sa musia priemerné zárobky prepočítať, v tomto prípade to samozrejme nie je, ale s tým musí - bohužial - zamestnanec počítať

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    veronikasad Pozri príspevok
    V predchádzajúcom príspevku sa nehovorí nič o zmene fondu prac.času v súvislosti s § 85 odst. 5
    Preto pri výpočte dovolenky sa zmení len počet hodín náhrady mzdy zamestnanca v dňoch keď bude čerpať dovolenku. /namiesto doterajších 4 hod. bude mať náhradu za dovolenku za 2 hod./.Nemení sa priemer, ani zostatok dovolenky. Zamestnanec je takto "poškodený", ale je to v súlade so zákonom.

    --------
    Veronika
    Takže ak tomu dobre rozumiem, je jedno v ktorom pracovnom úväzku si pracovník čerpá dovolenku. AK si ju čerpá prepláca sa tým úväzkom aký práve má.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nike Pozri príspevok
    Takže ak tomu dobre rozumiem, je jedno v ktorom pracovnom úväzku si pracovník čerpá dovolenku. AK si ju čerpá prepláca sa tým úväzkom aký práve má.
    Z pohľadu zamestnávateľa je to jedno, ale zamestnanec ak si nevyčerpal "alikvotnu " časť dovolenky v dlhšom úväzku, finančne na tom stráca, lebo sa mu preplatí náhrada len za 2 hod.
    Opačne, ak by si bol vyčerpal viac dní dovolenky pri dlhšom úväzku "stráca" zamestnávateľ.

    --------
    Veronika

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    veronikasad Pozri príspevok
    Z pohľadu zamestnávateľa je to jedno, ale zamestnanec ak si nevyčerpal "alikvotnu " časť dovolenky v dlhšom úväzku, finančne na tom stráca, lebo sa mu preplatí náhrada len za 2 hod.
    Opačne, ak by si bol vyčerpal viac dní dovolenky pri dlhšom úväzku "stráca" zamestnávateľ.

    --------
    Veronika
    ANo má to svoju logiku, ĎAKUJEM.

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Citam horeuvedene prispevky, su starsieho datumu, ale je to aktualne aj v r. 2011 a r. 2012?
    Mame zamestnancov, ktori pracovali cely r. 2011, mali narok na 20 dni dovolenky (8 h prac.cas x 5 dni = 40h tyzdenne). Od 6-9/2011 mali znizeny pracovny cas na 4h denne x 5 dni =20h tyzdenne. Ked sa cerpala dovolenka v obdobi 6-9/2011 - tak som odratala dovolenku z tych 20 dni. Nezalezi na tom, ze prac. cas bol len 4h denne a obdobie od 1-5 a 10-12/2011 bol 8h pracovny cas? Zamestnanec na tom je skodny. Kolegyna si mysli, ze by sa to malo ratat na hodiny, ale v zakone sa spominaju dni dovolenky. Ako to ma byt spravne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ingak Pozri príspevok
    Citam horeuvedene prispevky, su starsieho datumu, ale je to aktualne aj v r. 2011 a r. 2012?
    Mame zamestnancov, ktori pracovali cely r. 2011, mali narok na 20 dni dovolenky (8 h prac.cas x 5 dni = 40h tyzdenne). Od 6-9/2011 mali znizeny pracovny cas na 4h denne x 5 dni =20h tyzdenne. Ked sa cerpala dovolenka v obdobi 6-9/2011 - tak som odratala dovolenku z tych 20 dni. Nezalezi na tom, ze prac. cas bol len 4h denne a obdobie od 1-5 a 10-12/2011 bol 8h pracovny cas? Zamestnanec na tom je skodny. Kolegyna si mysli, ze by sa to malo ratat na hodiny, ale v zakone sa spominaju dni dovolenky. Ako to ma byt spravne?
    Dovolenka je v týždňoch, resp. dňoch, pri 8 hod. zmene je 8 hodinová, pri 4 hod. je 4 hod. Takže nárok neprepočítavaš.

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Z toho vyplyva, ze ked zamestnanec mal dovolenku v obdobi znizeneho prac. casu odpisem mu napr. 1 den, ktory v tom case ma 4h prac.casu. Tym padom bude aj nizsia nahrada za dovolenku ako pri 8h prac. case.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.