Zavrieť

Porady

Mám platiť za balkón, ktorý vôbec nemám????????

Prosím Vás o radu a váš názor:

Som vlastníkom garsónky v bytovom dome, ktorý práve chystajú zatepliť a kompletne obnoviť. Majú byť obnovené aj balkóny za sumu vyše 1 000 000,-Sk.
Je tam 60 bytom, z toho 48 bytov má aj balkón a 12 bytov (garsónky) balkón nemajú.

Na domovej schôdzi mi bolo povedané, že na rekonštrukciu balkónov, ktorá bude stáť vyše 1 milióna korún sa budú skladať (podľa veľkosti rozlohy bytu) úplne všetci, lebo vraj balkóny patria k obvodovému plášťu domu.

Vnímam to ako veľmi nespravodlivé, keď chcú mne (a taktiež aj ďalším vlastníkov garsoniek) naúčtovať opravu balkónov, a pritom žiaden balkón nemám.

Existuje nejaký zákon, podľa ktorého musia za obnovu balkónov platiť aj tí, ktorí žiaden balkón nemajú??

Vopred ďakujem za radu alebo váš názor na tento problém.
Naposledy upravil Dav : 04.12.10 at 17:29
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

miro24679 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu a váš názor:

Som vlastníkom garsónky v bytovom dome, ktorý práve chystajú zatepliť a kompletne obnoviť. Majú byť obnovené aj balkóny za sumu vyše 1 000 000,-Sk.
Je tam 60 bytom, z toho 48 bytov má aj balkón a 12 bytov (garsónky) balkón nemajú.

Na domovej schôdzi mi bolo povedané, že na rekonštrukciu balkónov, ktorá bude stáť vyše 1 milióna korún sa budú skladať (podľa veľkosti rozlohy bytu) úplne všetci, lebo vraj balkóny patria k obvodovému plášťu domu.

Vnímam to ako veľmi nespravodlivé, keď chcú mne (a taktiež aj ďalším vlastníkov garsoniek) naúčtovať opravu balkónov, a pritom žiaden balkón nemám.

Existuje nejaký zákon, podľa ktorého musia za obnovu balkónov platiť aj tí, ktorí žiaden balkón nemajú??

Vopred ďakujem za radu alebo váš názor na tento problém.
Nie! Taký zákon, ktorý prikazuje platiť za opravu balkóna aj keď ho nemáš nie je.

Ale je zákon 182/1993, § 10, odsek 1 a 3

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Platná zmena zákona.

8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Na základe tohoto zákona si povinný prispievať do FOaÚ podľa m2 plochy garsónky. Ostatné byty tiež, je predpoklad, že majú väčšiu plochu a plus 25 % plochy balkóna, ani cela by nestačila na opravu balkóna.

Páni poslanci sa vyznamenali.
10 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Platí zákon 182/1993 a oprava balkónov by sa mala hradiť z FO nakoľko podľa tohto zákona je povinnosť prispievať 25 % z plochy balkóna do tohto fondu + podľa m2. Avšak ak balkón nevlastníš nemáš za čo platiť, iba ak sa to dohodne na schôdzi ... ak s tým ty nesúhlasíš daj požiadavku na prehodnotenie a prepočet daným pomerom ako si písal 1 milón delené 48 bytov. Obvodový plášť je síce súčaťou balkóna avšak ak ho nemáš nemáš prečo platiť .... jednoznačne podaj námietku ... ak sa im to nebude páčiť šup nech rozhodne súd
0 0
miro24679 miro24679

miro24679 je offline (nepripojený) miro24679

Piťko-amater Pozri príspevok
to by chcelo použiť nejaký koeficient ,
kde by ti, čo nemajú balkon, platili menej ako tí, čo balkon majú a zvyšuje im hodnotu bytu.
Veď "koeficient" je použitý. Za obnovu balkónov majú platiť všetci, celková suma je rozrátaná úmerne k jednotlivým rozlohám bytov.

Ale aj tak sa mi to zdá padnuté na hlavu, lebo ja žiaden balkón nemám.
0 0
Capucinko Capucinko

Capucinko je offline (nepripojený) Capucinko

Tak toto by ma vobec nepotesilo, ja sice na garsonke balkon mam - ale nemam pivnicu a na rekonstrukciu pivnicnych priestorov sa tiez davalo z fondu oprav...
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

miro24679 Pozri príspevok
Veď "koeficient" je použitý. Za obnovu balkónov majú platiť všetci, celková suma je rozrátaná úmerne k jednotlivým rozlohám bytov.

Ale aj tak sa mi to zdá padnuté na hlavu, lebo ja žiaden balkón nemám.
Ešte raz platí zákon 182/1993 ... tam je jednoznačne povedané 25 % podlahovej plochy balkóna.... ak nejaký vlastníš .... zvyšné náklady, ktoré nie ste schopný prefinancovať z fondu opráv je nutné dostať z iných zdrojov, musí sa však dodržať zákon nie je predsa možné aby si platil za niečo s čoho nemáš úžitok a nie si vlastníkom .... toto musí byť prerozdelené na daných vlastníkov .... platí to aj na pivnice a nebytové priestory ...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias, neradíš dobre. On neplatí opravu balkónov, ale do fondu. Z fondu sa platia opravy.
3 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Matias, neradíš dobre. On neplatí opravu balkónov, ale do fondu. Z fondu sa platia opravy.
súhlasím že to ide z fondu opráv .... ide o to aký podiel je jasné že platí aj on ...
No on písal, že na schôdzi sa dohodlo zaplatiť opravy balkónov podľa m2 .... on balkón nemá ... platí 182/1993 ... takže platí sa to z FO to je v poriadku ... ale podielom sa to musí robiť .... myslel som tzo tak, že tých 25% sa zaplatí no verím, že tem 1 milión tam nemajú takže neviem či idú zasklievať alebo čo no to už je potrebné predsa prerozdeliť na tých čo balkóny majú ... či nie ?
Naposledy upravil Matias.S : 02.12.10 at 15:29
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Do fondu sa platí podľa m2 v byte plus tí čo majú balkón, platia viac o štvrtinu plochy balkónov. On sám píš, že budú navyšovať fond nie podľa plochy balkónov, ale "podľa veľkosti rozlohy bytu". Ak spadne niektorý balkón niekomu na hlavu, zodpovední budú všetci spoluvlastníci domu.

Táto debata o balkónoch tu bola už viackrát. Platia sa opravy balkónov z fondu, taký je zákon. U nás sme sa dohodli a majitelia bytov z balkónmi sme si platili dlažbu a ešte čosi. Ale tiež môžem povedať, že som platila celé roky svetlo a teplo v práčovni a sušiarni a nikdy som tam neprala ani nesušila.
12 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Spravodlivosť v tomto nebude nikdy. Vždy sa cítia poškodení tí, ktorých sa to priamo netýka (strecha, zateplenie pivníc a pod.) S tými balkónmi je to podobne. Vlastníci bytov, ktorí majú balkóny budú platiť veľa rokov väčšiu sumu do FO, kým to pokryje náklady vynaložené na ich opravu. Ale tak bol prijatý zákon a bohužiaľ naši zákonodarci nebrali do úvahy pripomienky k nemu a stvorili takýto panflet..
Naposledy upravil verkaz : 02.12.10 at 16:58
3 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Na sprosté návrhy v zákone pomôže len normálny ZDRAVÝ ľudský rozum a dohoda všetkych vlastníkov...nič viac sa k tomu povedať nedá .
6 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

U nas to vyzera tak, ze ti, co maju balkon, platia mesacne do Fondu asi o 0,30 EUR (30 centov) viac ako ti, co balkon nemaju, lebo ten prirastok 25% podlahovej plochy balkona k celkovej ploche bytu je smiesne male cislo.
Neviem si predstavit, ako z takto navysenych prispevkov "o par drobnych" mozno financovat opravy balkonov. Mozno po 100 rokoch sporenia...

V konecnom dosledku sa teda na opravu balkonov skladaju vsetci, tak ako sa vsetci musia skladat na opravu strechy, opravu izolacie zakladov, zateplenie pivnic atd. Plny suhlas verkaz.

  • ti, co byvaju na prizemi, nechcu prispievat na opravu strechy hornym bytom, ktorym zateka (ved my mame sucho, nam to netreba...nech si to zaplatia sami)


  • ti, co byvaju pod strechou, nechcu prispievat na zateplenie pivnic spodnym bytom, ktorym od suterenu taha zima (ved my mame teplo...nech si to zaplatia sami)


  • ti, co nemaju balkony, nechcu prispievat na zateplenie / opravu balkonov bytom, ktore balkony maju (nas sa to netyka, balkony nemame...nech si to zaplatia sami)


atd...
Naposledy upravil mahony1 : 02.12.10 at 19:36
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mahony1 Pozri príspevok
U nas to vyzera tak, ze ti, co maju balkon, platia mesacne do Fondu asi o 0,30 EUR (30 centov) viac ako ti, co balkon nemaju, lebo ten prirastok 25% podlahovej plochy balkona k celkovej ploche bytu je smiesne male cislo.
Neviem si predstavit, ako z takto navysenych prispevkov "o par drobnych" mozno financovat opravy balkonov. Mozno po 100 rokoch sporenia...

V konecnom dosledku sa teda na opravu balkonov skladaju vsetci, tak ako sa vsetci musia skladat na opravu strechy, opravu izolacie zakladov, zateplenie pivnic atd. Plny suhlas verkaz.

  • ti, co byvaju na prizemi, nechcu prispievat na opravu strechy hornym bytom, ktorym zateka (ved my mame sucho, nam to netreba...nech si to zaplatia sami)


  • ti, co byvaju pod strechou, nechcu prispievat na zateplenie pivnic spodnym bytom, ktorym od suterenu taha zima (ved my mame teplo...nech si to zaplatia sami)


  • ti, co nemaju balkony, nechcu prispievat na zateplenie / opravu balkonov bytom, ktore balkony maju (nas sa to netyka, balkony nemame...nech si to zaplatia sami)


atd...
V tom prípade vypadá FOaÚ ako trhací kalendár. Ale to je vo väčšine domov. Pretože ani jedny hrable nehrabú od seba. Alebo, že by?
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
V tom prípade vypadá FOaÚ ako trhací kalendár. Ale to je vo väčšine domov. Pretože ani jedny hrable nehrabú od seba. Alebo, že by?
V súčasnosti som riešil podobný problém ...

Zatekanie v horných bytoch, kde sme nevedeli identifikovať príčinu plesnenia v horných bytoch, tak si to poriešilo družstvo príkazom zateplenia polystyrénom dvoch stien v horných bytoch z FUaO. Samozrejme boli protesty aj z mojej strany, avsak proti príkazu riešenia havarijného stavu nezmôžem nič .... aj keď to chápem no moja námietka bola skôr o nedoriešení príčiny vzniku tých plesní .... nájomníci na prízemí sa však ohradzovali, že sa mali vymieňať pivničné okná a vchodové dvere, že je im zima a potom nebolo dostatok financií ... tak a byť pojítko medzi dvoma kameňmi sa mi vôbec nechce byť ... vysvetľovať a prečo sa nerobí toto a tamto ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Matias.S Pozri príspevok
V súčasnosti som riešil podobný problém ...

Zatekanie v horných bytoch, kde sme nevedeli identifikovať príčinu plesnenia v horných bytoch, tak si to poriešilo družstvo príkazom zateplenia polystyrénom dvoch stien v horných bytoch z FUaO. Samozrejme boli protesty aj z mojej strany, avsak proti príkazu riešenia havarijného stavu nezmôžem nič .... aj keď to chápem no moja námietka bola skôr o nedoriešení príčiny vzniku tých plesní .... nájomníci na prízemí sa však ohradzovali, že sa mali vymieňať pivničné okná a vchodové dvere, že je im zima a potom nebolo dostatok financií ... tak a byť pojítko medzi dvoma kameňmi sa mi vôbec nechce byť ... vysvetľovať a prečo sa nerobí toto a tamto ...
Komu netečie do topánok, ten nové nepotrebuje.

Ak zateká strecha, zateplenie to neodstráni, nevyrieši.

Všeličo, všetko sa v dome dá spraviť, ale nie bez peňazí.

Na dome býva hromozvod. V dome tiež.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Hádaj kto je tým hromozvodom v dome ? Môžeš len raz
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
Hádaj kto je tým hromozvodom v dome ? Môžeš len raz
Odpoveď je jednoznačná. Ako v tej šou, jednoduchá otázka, správna odpoveď, rovná sa postup, čim ďalej, tým ťažšie otázky, čím viac správnych odpovedi, tým vyššia výhra, aj milión?

Otázka prvá, koľko mal alibaba zbojníkov? Pani jednoznačne povedala, že sedem. Manžel v hľadisku sa chtil za hlavu. Prečo???

Dôvod neviem, ale vysvetľujem si, že zbojníkov si predstavovala ako trpaslíkov, a tých bolo sedem, nie štyridsať. Postúpila???

0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Na sprosté návrhy v zákone pomôže len normálny ZDRAVÝ ľudský rozum a dohoda všetkych vlastníkov...nič viac sa k tomu povedať nedá .
Zdravý ľudský rozum?!

Keby vlastníci bytov v dome mali zdravý rozum, nebolo by treba zákonov! Ale, všeobecne, ľudia, ak, keď ho nemajú, tak si dohodnú pravidlá spolunažívania, zákony a volia si spomedzi seba tých najsamnajrozumnejších. Hovoríme tomu demokracia.

A pre istotu, ak sa dohodli, že ak, by sa nedohodli, tak sa dohodli, že rozhodne starejšina, náčelník, alebo sudca. A to o 182/1993 nebolo počuť ani chýr. Ale dnes je to skutočnosť. Demokracia!!!

Vyberieme si, zvolíme si a je nám sveta žiť. Aj tak musíme dožiť. Každý, nie všetci naraz. Ale rozumní tým strašia, koho? Nerozunmých???

1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Do fondu sa platí podľa m2 v byte plus tí čo majú balkón, platia viac o štvrtinu plochy balkónov. On sám píš, že budú navyšovať fond nie podľa plochy balkónov, ale "podľa veľkosti rozlohy bytu". Ak spadne niektorý balkón niekomu na hlavu, zodpovední budú všetci spoluvlastníci domu.

Táto debata o balkónoch tu bola už viackrát. Platia sa opravy balkónov z fondu, taký je zákon. U nás sme sa dohodli a majitelia bytov z balkónmi sme si platili dlažbu a ešte čosi. Ale tiež môžem povedať, že som platila celé roky svetlo a teplo v práčovni a sušiarni a nikdy som tam neprala ani nesušila.
Nie, že nesúhlasím. Ale balkón, lodžia a terasa sú rozdielne veci, je ich možnosť viac využívať v prospech jednotlivých bytov a prístup k uvedeným veciam v prípade opravy.

Začnem od konca.

Terasa, ak je pod ňou byt, terasa je vlastne strecha a strecha je spoločná, alebo nie? Je jednoduchšie sa dostať k odstráneniu závady, aby do bytu pod terasou nezatekalo. Zatekanie do bytu je treba odstrániť. Ak sa prípadné odstránenie závady užívateľovi terasy zdá neestetické, nadštandard by si mal doplatiť, voči naplánovaným nákladom.

Lodžia, nepresahuje vertikálu obvodových múrov domu. Ak by bola narušená jej stabilita, tak zo spoločného. Ale ak je poškodená dlažba, prípadné iné drobnosti, prístupné bežným prístupom z bytu, vlastník.

Balkón, je súčasťou domu, ktorá presahuje cez vertikálu múrov domu, Tiež je možný prístup z bytu na odstráneníe bežných závad. A však statické chyby, zatekanie do domu, bytov nie sú bežné veci.

Ako napísala Mária, ak padne na niekoho balkón, nepadne z bytu, ale z domu.

Jednoduché, ale ťažko pochopiteľné, pre každého. Preto zákon. Aj hlúpy zákon, je zákon. Nie je to 1 + 1 = 2, to nie je možné zmeniť, Ale zákony sa menia, ako nohavičky, trenky, podľa toho kto vládne, rozhoduje.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Všetko sa tu už opakuje, už sme to rozoberali. Ja som jednoznačne za to, aby sa každý staral o svoj balkón, lebo je to HLAVNE súčasť jeho bytu a iný nemá na ňu prístup. Keď sa byt predáva jednoznačne sa predáva s balkónom, ktorý zhodnocuje cenu bytu a to dosť podstatne./ Ak neveríte opýtajte sa nezávisleho arbitra Martina Čapa z "Nového bývania" /
Každý kupujúci na otázku : "má byt balkón? "
Ten balkon má veľkú hodnotu a tú dostane predávajúci.....nie fond domu!! tak sa preboha zobuďme čo vlastne balkón je a nemeditujme stále okolo, komu sa treba o ten balkón starať!
Naposledy upravil Halli : 04.12.10 at 14:24
6 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Údržba stavby podľa zákona

1. Vlastník je povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických nedostatkov, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
2. Treba ju udržiavať v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie)
3. Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu.
4. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
5. To isté platí primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia.

ZDROJ: STAVEBNÝ ZÁKON


Takže priatelia, ja plne súhlasím s Halli. Už to tu bolo písané a aj dosť sa čertilo, ale ruku na srdce, kto to z tých čo majú balkóny robí podľa stavebného zákona? Tvária sa roky, že sa ich to netýka a zrazu, ak sú vlastníci a majú cvakať za opravu, tak sa im to nepáči a chceli by aby im to zaplatili susedia bez balkónov. Roky sa nestarali či je hrdzavá železná konštrukcia, alebo je popraskaná a uvoľnená dlažba, nechali ho chátrať, však to niekto zaplatí, lebo by mohol spadnúť, však? To je argument naozaj "festný". Ja by som toho komu spadol balkón, dal do väzenia za všeobecné ohrozenie a to by ste videli, ako by sa balkóny dali do poriadku. Bohužiaľ, zákony sú také aké sú aj preto, že tvorcovia nevedia čo a prečo odsúhlasujú. Ak by medzi nimi bol jeden rozumný človek čo sa vyzná aj v stavebnom zákone, nemohol by taký paškvil vzniknúť. A možno to bol aj zámer. Takže nakoniec, kto má balkón napísaný na liste vlastníctva, ten kto ho nemá? Asi nie. Niet o čom debatovať.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať