Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok

Poradte.
Začiatkom roka 2006 bola moja kamáratka nezamestnaná a zároveň tehotná. V auguste 2006 porodila. Pýtali sme na úrade potvrdenie o príjme a dali nám, že poberala rodičovský príspevok. Ona je na rodičovskej dovolenke alebo na materskej. Ako je to teraz s nezdaniteľnou čiastkou???
Môže si odpočítať jej manžel celú sumu? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    bea26 Pozri príspevok
    Poradte.
    Začiatkom roka 2006 bola moja kamáratka nezamestnaná a zároveň tehotná. V auguste 2006 porodila. Pýtali sme na úrade potvrdenie o príjme a dali nám, že poberala rodičovský príspevok. Ona je na rodičovskej dovolenke alebo na materskej. Ako je to teraz s nezdaniteľnou čiastkou???
    Môže si odpočítať jej manžel celú sumu? Ďakujem.
    Ona má nárok na celý odpočet a manžel si môže uplatniť odpočet na manželku vo výške 90.816 - jej príjem, pričom materská sa považuje pre tieto účely za jej príjem a rodičovský príspevok nie.

    mackova je offline (nepripojený) mackova

    mackova
    Ahoj Bea, kamarátka prých 27 týždóv je na materskej dovolenke a ďalšie obdobie poberá rodičovský príspevok. Materská dávka sa započítava do vlastných príjmov manželky. Rodičovský sa nezapočítava do príjmu vlastného. Manžel si môže uplatniť rozdiel medzi 90 816 - suma maretského príspevku 8-12/2006.
    Stačí takto?

    Marykayka je offline (nepripojený) Marykayka

    Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac Marykayka
    Ahojte všetci, hľadám hľadám, ale zatiaľ som tu nič také neobjavila. Ja mám zasa prípad, že zamestnankyňa bola do 7.10 na rodičáku, ale od 5.9. už pracovalal u nás, len po zmene zákona už mohla poberať rodičák aj keď pracovala do 3 rokoch dieťaťa. Nepovažuje sa náhodou tá časť rodičáku, ktorú dostala už aj keď pracovala za príjem? Budem veľmi rada za každú pomoc. Ahojte!

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Marykayka Pozri príspevok
    Ahojte všetci, hľadám hľadám, ale zatiaľ som tu nič také neobjavila. Ja mám zasa prípad, že zamestnankyňa bola do 7.10 na rodičáku, ale od 5.9. už pracovalal u nás, len po zmene zákona už mohla poberať rodičák aj keď pracovala do 3 rokoch dieťaťa. Nepovažuje sa náhodou tá časť rodičáku, ktorú dostala už aj keď pracovala za príjem? Budem veľmi rada za každú pomoc. Ahojte!

    Rodičovský príspevok je štátna dávka. Treba jej brať do úvahy len jej príjem zo zamestnania

    Marykayka je offline (nepripojený) Marykayka

    Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac Marykayka
    Tak som jej to aj urobila, len som sa chcela uistiť. Človek je potom akýsi kľudnejší. Ďakujema a prajem pekný deň. PAPA!

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Prosím o názor:
    Stretla som sa zo situáciou, že manžel si chce uplatniť manželku, ktorá je na materskej a poberala materskú a rodičovský príspevok a bola aj 2 mesiace zamestnaná. Manžel si ide podávať DP, kde si uplatní nezdan. sumu na manželu v sume rozdielu (nezd. suma - materská a hrubý príjem). To mi je jasné.
    No keď som jej navrhla, že nech si spraví DP aj ona, lebo z príjmu bola odvedená aj nejaká daň, tak povedala, že sa na DÚ informovala, a tam jej povedali, že keď si ju manžel uplatní, ona si už nemôže na seba uplatniť nezdaniteľnú sumu - čo sa mi zdá nesprávne. Vraj si majú rozmyslieť, čo im je výhodnejšie.
    Čo vy na to????

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Lotarka Pozri príspevok
    Prosím o názor:
    Stretla som sa zo situáciou, že manžel si chce uplatniť manželku, ktorá je na materskej a poberala materskú a rodičovský príspevok a bola aj 2 mesiace zamestnaná. Manžel si ide podávať DP, kde si uplatní nezdan. sumu na manželu v sume rozdielu (nezd. suma - materská a hrubý príjem). To mi je jasné.
    No keď som jej navrhla, že nech si spraví DP aj ona, lebo z príjmu bola odvedená aj nejaká daň, tak povedala, že sa na DÚ informovala, a tam jej povedali, že keď si ju manžel uplatní, ona si už nemôže na seba uplatniť nezdaniteľnú sumu - čo sa mi zdá nesprávne. Vraj si majú rozmyslieť, čo im je výhodnejšie.
    Čo vy na to????

    Je to pekná hlúposť. Jasné že si môže na seba uplatniť odpočet a aj manžel na nu pokiaľ splňa príjem menší ako 90.816.
    Nech si na DÚ poriadne naštudujú § 11 zákona o dani z príjmov

    JUGA je offline (nepripojený) JUGA

    JUGA
    Je to tak, že keď si ona podá daňové priznanie a má nižšie príjmy ako 90816,- uplatní si (matematicky) len časť z nezdaniteľnej čiastky aj keď v DP napíše celú sumu NČ a rozdiel si môže uplatniť jej manžel. Preto sa píše výška príjmov manželky do daňového priznanie manžela.

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Peňažná pomoc v materstve zo Sociálnej poisťovne sa zaratáva do príjmu (odpočitateľnej položky) pre DP partnéra.
    Rodičovský príspevok z ÚPSVaR sa nezaratáva do príjmu (odpočitateľnej položky) pre DP partnéra. Papa

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Od roku 2007 to už nebude hrubý príjem ale ČZD. Konečne je to konkretizované v §11 ods.5.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.