Zavrieť

Porady

Otazky ohladne DP + ZP

Dobry den,
mam par otazok na uistenie, ci som na nieco nezabudla, resp. vsetko chapem spravne.

Dan z prijmu FO za rok 2005, prijem IBA z autorskych honorarov, vypocitam takto:

Prijem minus 87936 minus Vydavky 25% minus Zivot. poistenie 12000 minus Preddavky na ZP (ine odp. polozky sa na mna nevztahuju) = Zaklad dane x 0,19 = Dan

Na zaver uvediem zaplatene preddavky na dan a vypocitam rozdiel.

--------------------------

A teraz k ZP:

Preddavky si vypocitam takto?

Prijem minus 87936 minus Vydavky 25% minus Zivot. poistenie 12000 = Zaklad dane deleno 2,14 x 0,14 = Celkova suma preddavku za rok (deleno 12, platit mesacne)

---------------------------

Kde zozeniem formular "Vypis z danoveho priznania" pre ZP?

Ak ziadam o vratenie preplatku na DP, potrebujem este nejaky dalsi formular (okrem toho, co uvadzam priamo do DP?)

Ak si uplatnujem 12000 zo Zivotneho poistenia a prislo mi potvrdenie listom od poistovne, musim prilozit original tohto potvrdenia do DP alebo staci kopia?

Dakujem vopred za vase odpovede.

Petra
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Petka
    Dobry den,
    mam par otazok na uistenie, ci som na nieco nezabudla, resp. vsetko chapem spravne.

    Dan z prijmu FO za rok 2005, prijem IBA z autorskych honorarov, vypocitam takto:

    Prijem minus 87936 minus Vydavky 25% minus Zivot. poistenie 12000 minus Preddavky na ZP (ine odp. polozky sa na mna nevztahuju) = Zaklad dane x 0,19 = Dan

    Príjem mínus výdavky 25% /plus poistné ak si platila/ = základ dane mínus 87 936 a ak máš ŽP tak mínus 12 000= základ dane x 0,19% = daň mínus preddavky = daň k úhrade.

    Na zaver uvediem zaplatene preddavky na dan a vypocitam rozdiel.

    --------------------------

    A teraz k ZP:

    Preddavky si vypocitam takto?

    Prijem minus 87936 minus Vydavky 25% minus Zivot. poistenie 12000 = Zaklad dane deleno 2,14 x 0,14 = Celkova suma preddavku za rok (deleno 12, platit mesacne)
    Výpočet ZD podľa predchádzajúceho výpočtu
    --------------------------

    Kde zozeniem formular "Vypis z danoveho priznania" pre ZP?


    Ak ziadam o vratenie preplatku na DP, potrebujem este nejaky dalsi formular (okrem toho, co uvadzam priamo do DP?)
    nie

    Ak si uplatnujem 12000 zo Zivotneho poistenia a prislo mi potvrdenie listom od poistovne, musim prilozit original tohto potvrdenia do DP alebo staci kopia?
    kópia

    Dakujem vopred za vase odpovede.

    Petra
    .

    .

    Petka je offline (nepripojený) Petka

    Petka
    dakujem evina

    pri tom ZP som si nie ista, nemala by som skor vynechat zo zakladu dane zaplatene zdravotne poistenie a delit tento zaklad 2,14?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Petka
    dakujem evina

    pri tom ZP som si nie ista, nemala by som skor vynechat zo zakladu dane zaplatene zdravotne poistenie a delit tento zaklad 2,14?
    Upresním Ti paragrafovo §13:

    6/ Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Kde zozeniem formular "Vypis z danoveho priznania" pre ZP?

    K hore uvedenej otázke len toľko, že tento výpis použiješ pre SP a na ZP si budeš musieť urobiť ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotné poistenie do 30.6.2006. Mne to tlačivo výpisu urobil soft. Možno sa dá nájsť aj tu na porade , poprípade si ho kúpiš v obchode s tlačivami.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Výpis z DP pri podávaní ročného zúčt. poistného nebude potrebný.

    VZ na ZP = základ dane z DP plus do daňových výdavkov uplatnené poistné na ZP, výsledok deleno 2,14.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 11.03.06 at 21:01

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Jozef Mihál
    Výpis z DP pri podávaní ročného zúčt. poistného nebude potrebný.

    VZ na ZP = základ dane z DP plus do daňových výdavkov uplatnené poistné na ZP, výsledok deleno 2,14.
    Uplatnené poistné znamená zaplatené alebo povinnosť zaplatiť?

    Nie je mi to jasné, pretože napr. ak začne podnikať v 10 mesiaci, v roku 2005 zaplatí napr. iba 2x 910, ale logicky by mi to vychádzalo prirátať 3x 910 Sk, pretože poistné zaplatené v januári sa týka 2005.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    To poistné, ktoré si uplatnil pri výpočte základu dane, t.j. akoby pri výpočte základu dane nebral do úvahy poistné na ZP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.