Zavrieť

Porady

Pokuta k náhrade?

Pracujem ako ekonom vo verejnej správe. Pri kontrole zo SP zistili nezrovnalosti. Prišlo na našu organizáciu zaplatiť pokutu vo výške 176 €., ktorú som musela zapltiť ja. Je to v poriadku, alebo som to platiť nemala? Zamestnávatel to mal riešiť iným spôsobom? Vďaka za odpoved.
6 komentárov     zbaliť
misoft Podľa toho, čo máš podpísané, či máš hmotnú zodpovednosť.........Ale mi je divné, aby ekonóm cáloval pokutu, keď odvody sa odvádzajú u financov, teda účtovníci to majú pod palcom!
tina66 Stala sa chyba zlým zadaním do mzdového softweru. Takže to bola moja chyba. Dohodu o hmotnej zodpovednosti nemám podpísanú, pretože s hotovosťou neprichádzam do styku. Jedine na notebook, ktorý som dostala k svojej práci. Viete si predstaviť plat vo verejnej správe a ešte ku tomu dostanete trest zaplatiť pokutu a karne opatrenie a ešte koncoročnú odmenu žiadnu ani cent. Je to už moje tretie napomenutie zo strany zamestnávatela. V liste sa uvádza, že pri akomkolvek podobnom porušení zamestnávatel mi pohrozil výpovedou. Je to vôbec pravda trikrát a dosť?
misoft No potom teda nadriadený vyhodnotil, kto spôsobil škodu - bola si to ty nesprávnym zadaním. Počítač pracuje podľa zadaných údajov. A nesprávne zadaný údaj dá logicky nesprávny výsledok.
buchač Je to v poriadku, alebo som to platiť nemala?
Zamestnávatel to mal riešiť iným spôsobom?
=======================
1. Je
2. Prečo by mal ?
----------------------------------
Kto spôsobil nezrovnalosti ?
Ekonóm alebo zamestnávateľ.....?
Ani hmotná zodpovednosť nemusí byť...a jeden cvaká jedná radosť. Prečo by mala ísť chyba pracovníka na vrub zamestnávateľa ?
misoft Juraj... ekonóm vo verejnej správe! Oni tam majú aj finančnú zložku, ktorá sa stará o odvody a pod. Takže o výpočet sa starajú účtovníci...
buchač Bratu ...a mne Ti je to šuma fuk, že kde sa to odohráva.
No nie je ale náhodou pravda, že účtovníci patria na ekonomické oddelenie ? ...a kto je šéfom ?
Šak ekonóm, ktorý riadi dané oddelenie...vydal príkaz a účtovníci ho splnili.....či ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Neviem ,ktorym zakonom si odmenovana, ale ak sa zodpovednost za skodu riadi ZP a ty v plnej miere zodpovedas za skodu, ktora danou pokutou vznikla, mala si ju zaplatit.

    Zakonnik prace § 179
    Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu

    (1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.
    .....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.