Zavrieť

Porady

Rezerva na nevyčerp.dovolenky r.2008

Ahojte poraďáci, prosím vás, v roku 2008 je daňovým nákladom vytvorená rezerva na nevyčerpané dovolenky roku2008? Ako sa účtuje jej rozpustenie v roku 2009? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Áno je daňovým nákladom.
    r. 2008
    521/323 dovolenka
    524/323 odvody
    rozpustenie v r. 2009
    323/331
    323/336

    Sabinka je offline (nepripojený) Sabinka

    Sabinka
    Ja sa chcem len spýtať - aký je rozdiel medzi rozpustením a zrušením. Čo mám použiť, ak zamestnanec v roku 2009 čerpal dovolenku z roku 2008? Ďakujem za vysvetlenie

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Rozpustenie ... postupné zúčtovanie čerpanej dovolenky
    Zrušenie ... ak nedošlo k zúčtovaniu čerpanej dovolenky, zvyšok rezervy sa zruší. Vzhľadom k tomu, že rezerva sa tvorí z priemerky platnej na I.Q, ale dovolenku je možné čerpať počas celého roka, môže vzniknúť rozdiel, že sa všetky dni dovolenky, na ktorú bola tvorená rezerva, už vyčerpali, ale rezerva ešte zostala.

    lubenaj je offline (nepripojený) lubenaj

    lubenaj
    Dobrý,

    prepáčte trochu mám chaos v tych rezervách. Je som v roku 2008 vytvorila cez ID
    1. rezervu na nevyč. dovolenku 10 dní vsume 163,75 EUR 522/323
    2: rezervu na poistné k dovolenke v sume 53,60 524/323

    v roku 2009 si čerpal až v mesiaci máj ale od januára si dal vyššiu mzdu tak mu dovolenka predstavovala teda
    za 10 dní až 241,94 EUR
    k tomu teda ešte odvody 35,2 % t. j. 168,17 EUR

    nemam to doteraz zaúčtované, ale myslela som si že to spravil cez interný doklad len ako 323/522 vo výške rezervy vytvorenej v roku 2008 teda 163,75
    a tak isto aj poistné 323/524 53,60

    Je môj postup správny.

    Ak by som účtovala to použitie tak mi nejde do hlavy ten učet 331 a 336 že mi vzniká závazok. lebo za máj som účtovala mzdy ako obvykle.
    Zo srdca prosim o rychlu odpoveď.

    lubena

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    rozpustenie rezervy r. 2008
    163,75 323/331
    53,60 323/336
    rozdiel bude nákladom r. 2009
    241,94-163,75= 78,19 521/331
    odvody sú uvedené vysoké, zle vyrátané, zaučt. 524/331.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Je niekde určené, ako sa zaokrúhli vypočítaná tvorba rezervy na nevyčerpanú dovolenku a odvody k nej za rok 2009 v eurách?
    SW mi sumu zaokrúhlil na celé eurá. Je v nejakom zákone tento postup uvedený? Hľadala som, ale nenašla.

    Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

    Kikuško
    Ja by som potrebovala vedieť, či je chyba ak počítam odvod - poistné
    z rezervy na nevyčerpanú dovolenku nasledovne:

    rezerva na dovolenku za rok 2009 (10 dní x 15,21 priemer za IV.Q/09) = 152,10 €
    poistné 10 % ZP zaokruh. na eurocenty t.j. 15,21 €; 25,2% SP zaokruh. na desaťcenty t.j. 38,30 € - teda spolu rezerva na poistné 53,51 €.

    Ďakujem

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Kikuško Pozri príspevok
    Ja by som potrebovala vedieť, či je chyba ak počítam odvod - poistné
    z rezervy na nevyčerpanú dovolenku nasledovne:

    rezerva na dovolenku za rok 2009 (10 dní x 15,21 priemer za IV.Q/09) = 152,10 €
    poistné 10 % ZP zaokruh. na eurocenty t.j. 15,21 €; 25,2% SP zaokruh. na desaťcenty t.j. 38,30 € - teda spolu rezerva na poistné 53,51 €.

    Ďakujem
    Ten priemer za IV.Q/09 je denný? Lebo ak by bol hodinový, treba násobiť počtom hodín/deň.
    Zaokrúhľovanie odvodov máš dobre.
    Tvoríš aj rezervu na mzdu za nevyčerpané dovolenky /152,10/ aj na poistné k nej /53,51/.

    Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

    Kikuško
    Zdenka 0705 Pozri príspevok
    Ten priemer za IV.Q/09 je denný? Lebo ak by bol hodinový, treba násobiť počtom hodín/deň.
    Zaokrúhľovanie odvodov máš dobre.
    Tvoríš aj rezervu na mzdu za nevyčerpané dovolenky /152,10/ aj na poistné k nej /53,51/.

    .... priemer je denný ... HM sa pohybuje na hranici min. mzdy


    ďakujem

    Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

    Kikuško
    V súvislosti s čerpaním rezervy na poistné z nevyč. dov. by som ešte potrebovala vedieť, že napr. ako sa rezerva postupne čerpala v roku 2009, tak pri poslednom čerpaní mi vyšlo že náhrada za 5 dní dovolenky bola napr. 76,30 €, lebo dovolenka sa čerpala až v auguste, kedy už bol iný priemer, no rezervu som mala vytvorenú len vo výške 74,11 € tak som dala čerpanie 74,11 € 323AE/521AE a teraz .... poistné počítam z ktorej sumy? 76,30 alebo 74,11, trošku ma zmiatla veta ... že "poistné vzťahujúce sa k náhradám mzdy za nevyčerpanú dovolenku", tak mi z toho vychádzalo, že asi zo sumy 76,30, neviem či som to urobila správne. Ak by sa počítalo zo sumy 74,11, tak by mi zostala nevyčerp. rezerva na poistné a musela by som zrušiť, no ak zo 76,30, tak by mi to pekne vyšlo, že čerpám len do výšky vytvorenej rezervy a zvyšok ide do nákladov.

    Ďakujem ...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Čerpáš len do výšky rezervy a zvyšok ide do nákladov.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    [/QUOTE]...že čerpám len do výšky vytvorenej rezervy a zvyšok ide do nákladov.
    Sama si si odpovedala.

    Kikuško je offline (nepripojený) Kikuško

    Kikuško
    Rozalka Pozri príspevok
    Čerpáš len do výšky rezervy a zvyšok ide do nákladov.

    ... takže poistné rátam zo 76,30 € prepáčte mi, že s tým opäť otravujem

    Ďakujem vám všetkým

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.