Zavrieť

Porady

Ušlá mzda

Zam-nec obdržal predvolanie svedka na súd. Keď som si pozrela v ZP ide o prekážku v práci vo všeobecnom záujme a zam-teľ je povinný poskytnúť zam-covi prac. voľno bez náhrady mzdy. Súčasťou predvolania však bolo "Potvrdenie zam-teľa o ušlej mzde". Nikdy som sa s tým ešte nestretla. Poraďte, ako mám postupovať. Zam-nec je odmeňovaný mes. mzdou (napr. 10000,- Sk) a pracuje po-pi (TFPČ 7,5 h), máme pružný prac. čas. Ako mu vypočítam čistú hodinovú mzdu (t.j. po odpočítaní poistného a dane z príjmu). Akým spôsobom mu potom zrazím vyplatenú ušlú mzdu ? Zaplatí aj zam-teľ z ušlej mzdy odvody ?! Poraďte, prosím !!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

    Aňuška
    milanr
    Zam-nec obdržal predvolanie svedka na súd. Keď som si pozrela v ZP ide o prekážku v práci vo všeobecnom záujme a zam-teľ je povinný poskytnúť zam-covi prac. voľno bez náhrady mzdy. Súčasťou predvolania však bolo "Potvrdenie zam-teľa o ušlej mzde". Nikdy som sa s tým ešte nestretla. Poraďte, ako mám postupovať. Zam-nec je odmeňovaný mes. mzdou (napr. 10000,- Sk) a pracuje po-pi (TFPČ 7,5 h), máme pružný prac. čas. Ako mu vypočítam čistú hodinovú mzdu (t.j. po odpočítaní poistného a dane z príjmu). Akým spôsobom mu potom zrazím vyplatenú ušlú mzdu ? Zaplatí aj zam-teľ z ušlej mzdy odvody ?! Poraďte, prosím !!!
    Najprv by som si vypočítala čistú mzdu akoby pracoval celý mesiac.
    Potom by som túto mesačnú čistú mzdu podelila počtom pracovných
    hodín v mesiaci. Tak by som dostala čistú mzdu na 1 hod. a túto
    sumu uviedla do potvrdenia.
    Pre skutočnú výplatu by som mu vypočítala mzdu bez toho 1 dňa
    /preplatí súd/ a nahlásila na SP prerušenie - neplatené voľno.
    Ak by to nebol celý deň, tak mzda bez neodpracovaných hodín a
    prerušenie na SP sa nedáva.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Neviem, či pre tento konkrétny prípad môžem použiť prerušenie poistenia, pretože to nie je neplatené voľno. Zam-nec dostnane vyplatenú ušlú mzdu a zamestnávateľ mu je povinný ju zraziť zo mzdy. Tak to je uvedené aj v tom "Potvrdení". Neviem si s tým rady, ľudkovia pomôžte !!!

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Súhlasím s Aňuškou.
    Súd síce preplatí svedkovi ušlú mzdu, ale vo vzťahu zamestnanec a zamestnávateľ ide o neplatené voľno, a teda prerušenie poistenia (pokiaľ samozrejme trvalo celý deň). Na potvrdení je síce formulácia zraziť zo mzdy, ale je to skôr myslené nevyplatiť mzdu.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Poraďáci, potrebujem to už niejako uzavrieť. Usmernite moje myšlienkové pochody, prosím !!!
    1. Takže vzťah zam-nec a zam-teľ posudzujem ako prekážku podľa § 136 ods 1 a § 137 ods 2a) ZP - to bude neplatené voľno. Odovzdám RLFO na SP (môže byť na 1 liste, ak pôjde iba o 1 deň ?). Odvody do SP za tento deň neplatí zam-nec ani zam-teľ. Do ZP nehlásim nič. VZ zam-ca bude nad 6500,- Sk, takže preddavok na ZP zaplatí z toho, čo skutočne zarobí. Má zam-teľ žiadať zam-ca, aby mu zaplatil preddavok (10%) za ten 1 deň NV ?! Alebo to platí iba vtedy, keď sa dopláca do min. VZ ?
    2. Výpočet ušlej mzdy napr. z mes. mzdy 10000,- Sk a TFPČ - 37,5 h
    - 1340,- Sk (poistné SP+ZP 13,4%)
    - 253,- Sk (daň po odpočítaní NČ)
    8407,- Sk čistá mzda / 165 h (fond v 12/2005 vrátane sviatku 26.12. - ten bude preplatený priemerom ako neodpracovný sviatok). Čistá hod. mzda = 50,95 Sk. Nie som si istá tým fondom ?
    3. Zamestnancovi preplatenú ušlú mzdu nezrazím, v dochádzke to evidujem ako neplatené voľno. Pomôžte, poraďte mi to dotiahnúť do konca.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ľudia dobrí, ľudia zlatí dúfala som, že sa niekto z vás už stretol vo svojej praxi s takýmto prípadom. Poraďte, keď to urobím podľa postupu uvedeného v príspevku č. 5, bude to O.K ?! Dajte niejakú radu ako to poriešiť, dosť mi to súri ! Čakám a díky.

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Podľa mňa ten postup je správny - bod č. 2 a 3.

    K bodu č. 1
    Má zam-teľ žiadať zam-ca, aby mu zaplatil preddavok (10%) za ten 1 deň NV ?! Prečo? Však ani zamestnávateľ neodvedie 10% z nevyplatenej mzdy.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Máš pravdu jemu sa zníži VZ o ten 1 NV a nakoľko to bude viac ako min. VZ=6500,- Sk , tak odvedie preddavok na ZP iba z toho, čo skutočne zarobí v 12/2005.Vďaka, že si sa ozvala, aspoň nikto mi pomohol.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    K výpočtu priemernej čistej /mesačnej resp.hodinovej/ mzdy pre účely peňažných plnení , viď § 134 ods. 9 ZP . Pekný deň.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Nie som si istá, či sa § 134 ods. 9 ZP vzťahuje na tento prípad, nakoľko pri výpočte ušlej mzdy treba použiť čistý hodinový zárobok a nie PRIEMERNÝ čistý hodinový zárobok.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    milanr
    Nie som si istá, či sa § 134 ods. 9 ZP vzťahuje na tento prípad, nakoľko pri výpočte ušlej mzdy treba použiť čistý hodinový zárobok a nie PRIEMERNÝ čistý hodinový zárobok.
    Je to prekážka v práci, a za prekážky sa poskytuje alebo neposkytuje náhrada mzdy /vo výške priem.zárobku/. Náhrada mzdy zo strany zamestnavateľa neprichadza do úvahy /pokiaľ to niekde za -teľ nemá zakotvené/, zamestnanec sa môže domáhať náhrady len v rámci osobitných predpisov na prislušnom súde. Pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.