Zavrieť

Porady

důchodok a daň príjmu

Pekný večer poradáci prosím Vás poradte mi v jednej veci : dochodkyňa mala důchodok 89328,- SK a robila v roku 2007 na dohodu kde bola zrazená daň 1478,- Sk. Podala som daňové priznanie ale neviem či som postupovala správne. Urobila som rozdiel medzi důchodkom a nezd. časťou kde mi vyšla suma : 6288 ako nezd. časť na danovníka. Z toho som vypočítala daň 283,- Sk a urobíla som rozdiel medzi zrazenou danou a danou čo mi vyšlo. Vyšlo mi preplatok : 1195,- Sk . Mám to dobré či nie viete mi poradiť. Za pomoc dakujem. Pekný večer.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Monika C. Pozri príspevok
    Pekný večer poradáci prosím Vás poradte mi v jednej veci : dochodkyňa mala důchodok 89328,- SK a robila v roku 2007 na dohodu kde bola zrazená daň 1478,- Sk. Podala som daňové priznanie ale neviem či som postupovala správne. Urobila som rozdiel medzi důchodkom a nezd. časťou kde mi vyšla suma : 6288 ako nezd. časť na danovníka. Z toho som vypočítala daň 283,- Sk a urobíla som rozdiel medzi zrazenou danou a danou čo mi vyšlo. Vyšlo mi preplatok : 1195,- Sk . Mám to dobré či nie viete mi poradiť. Za pomoc dakujem. Pekný večer.
    Postup je nesprávny.

    Z výšky uvedenej dane mi vychádza, že jej zárobok bol okolo 7.778,- Sk. To znamená, že počas roka nedosiahla 1/2 nezdaniteľnej čiastky 47.808,- Sk. Teda nevzniká povinnosť podávania daňového priznania. A preto sa oplatí podať DP "dobovoľne", na základe čoho jej bude vrátená celá čiastka zrazenej dane. Bližšie pozri § 46 ZoDP.

    § 46
    Minimálna výška dane

    Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Monika C. Pozri príspevok
    Pekný večer poradáci prosím Vás poradte mi v jednej veci : dochodkyňa mala důchodok 89328,- SK a robila v roku 2007 na dohodu kde bola zrazená daň 1478,- Sk. Podala som daňové priznanie ale neviem či som postupovala správne. Urobila som rozdiel medzi důchodkom a nezd. časťou kde mi vyšla suma : 6288 ako nezd. časť na danovníka. Z toho som vypočítala daň 283,- Sk a urobíla som rozdiel medzi zrazenou danou a danou čo mi vyšlo. Vyšlo mi preplatok : 1195,- Sk . Mám to dobré či nie viete mi poradiť. Za pomoc dakujem. Pekný večer.
    Vyšla jej daň 283, ale keďže do 500.- Sk sa daň neplatí, mali by jej vrátiť celých 1478.- Sk.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Dakujem pán Mihál za pomoc preštudovala som to : ked som to pochopila správne tak aj ked má důchodca menší důchodok aj tak uvádzam ako nezd. časť 0 a tak vlastne vrátia mu celú zrazenú daň. Pochopila som to správne? Veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoveď.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Veľmi pekne ďakujem Smith a Ábel pochopila som to . Ušlo mi , že ked je daň do 500,- Sk tak daň sa neplatí. Takže DÚ mu vráti celú zrazenú daň. Ďakujem Vám všetkým veľmi ste mi pomohli.Prajem každému pekný večer.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Monika C. Pozri príspevok
    Dakujem pán Mihál za pomoc preštudovala som to : ked som to pochopila správne tak aj ked má důchodca menší důchodok aj tak uvádzam ako nezd. časť 0 a tak vlastne vrátia mu celú zrazenú daň. Pochopila som to správne? Veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoveď.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Dakujem abel zle som to napísala v daňovom som uviedla ako nezdaniteľnú časť medzi dôchodkom a 95616,-. Vyšlo mi daň ale malý tak že v dalších riadkoch uvádzam 0 a na konci celú zrazenú daň. Dík a ospravedľnujem sa zle som to napísala. Pekný deň. Prepracovanosť ????

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    abel Pozri príspevok
    Ak dôchodca má príjem do 47808 Sk, daň je nulová a zdržiavať sa v DP uvádzaním výšky dôchodku je preto zbytočné.

    Ak takýto dôchodca napriek tomu uvedie v DP výšku svojho (malého) dôchodku, chybu neurobí, praktický význam to však nemá.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Jozef Mihál Pozri príspevok
    Ak dôchodca má príjem do 47808 Sk, daň je nulová a zdržiavať sa v DP uvádzaním výšky dôchodku je preto zbytočné.

    Ak takýto dôchodca napriek tomu uvedie v DP výšku svojho (malého) dôchodku, chybu neurobí, praktický význam to však nemá.
    Myslím, že nám je to všetkým jasné, ale niekoho by to mohlo pomýliť.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Ďakujem pán Mihál a abel už mi je to jasné . Veľmi s dôchodcami som ešte nerobila ale už je to ok vďaka Vám. Ešte raz ďakujem. Pekný deň.

    evina2 je offline (nepripojený) evina2

    evina2
    Dobry den, a ako je to v pripade starobneho dohodcu, ktory sa v roku 2007 stal SZCO / nemal prijmy ani vydaje /. Dolozil mi potvrdenie o vyske dochod. davok, ale len za obdobie 9. - 12.2007. Potvrdenie za 1.-8.2007 mu SP nevydala z dovodu, ze mu bol spatne priznany dochodok a pravomoc na vydanie tohto potvrdenia ma len Ba /a to uz casovo nestiha/. Podat DP B aj bez dokladovania dochdku? Dakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak nemal príjmy a nevykazuje stratu, nemusí podávať DP. Otázka ako v DP uvádzať a dokladovať dôchodok je potom bezpredmetná.

    evina2 je offline (nepripojený) evina2

    evina2
    Dakujem vam pan Mihal. Myslela som si ze DU vyzaduje od kazdeho SZCO DP a to bez ohladu na to ci vykonava cinnost.
    Dakujem za vasu pohotovu odpoved a tesi ma ze mam o jedna staros menej. Vrela vdaka

    cleonka je offline (nepripojený) cleonka

    cleonka
    Prosím radu,
    dôchodca má úhrn príjmov 56604 Sk, zrazené poistné 4506 Sk, čiastkový základ dane 52098 Sk a zrazená daň 9894 Sk.
    Má aj príjmy z ktorých sa daň vyberala zdrážkou. V tomto prípade ma to nemusí zaujímať? Musí podať DP a vyjde mu nedoplatok 4 Sk?
    Počítam dobre. Prosím odpoveď.Ď.

    mamullienka je offline (nepripojený) mamullienka

    mamullienka
    Chcela by som sa spýtať, ak dôchodca predal určité náradie, pričom príjem z tohto predaja nepresiahol výšku 47 808,-Sk, nemusí podať DP?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mamullienka Pozri príspevok
    Chcela by som sa spýtať, ak dôchodca predal určité náradie, pričom príjem z tohto predaja nepresiahol výšku 47 808,-Sk, nemusí podať DP?
    Predaj hnuteľných vecí nepodlieha zdaňovaniu, ak tie predmety neboli zahrnuté do obchodného majetku, a nevyužívali sa na podnikateľskú činnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.