Zavrieť

Porady

Vymeriavací základ - odvody

Dobrý deň, prosím o pomoc: zamestnankyňa je vypísaná - práceneschopná od 02.09.2013 a nemoc ešte jej trvá. Treba vypočítať a uhradiť alikvotnú čiastku z VZ na 01.09.2013 do SP a ZP hoci bola nedeľa? Je odmeňovaná s mesačnou mzdou: 340,00 EUR / mesiac. Podľa Zákona o SP § 138/12, tak som pochopila, a aj bola som upozornená, teda 340,00 / 30 kal.dní =11,33 EUR bude denný vymeriavací základ z ktorého treba vypočítať odvody za september? Ďakujem, príjemný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    NIE - vymeriavací základ je HRUBÁ MZDA !!! nič neodpracovala - žiadna hrubá mzda - žiadny vymeriavací základ !!

    Na výkazoch do SP aj ZP budeš mať dni 1, vym.základ 0,-
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Difi Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď, a ďalšia otázka: ako mám to vysvetliť v SP pani, lebo volala, že treba tam doplniť VZ a uhradiť na 01.09.2013 alikvotnú čiastku.
    Mesačný výkaz som poslala ako ste aj Vy uviedli: dni: 1 VZ: 0,– . S pozdravom
    kn-alka a je to normálne zamestnanec? nie dohodár s nepravidelným príjmom?
    Difi Áno, zamestnankyňa na pracovnú zmluvu
    kn-alka Nemám poňatia, čo chcú, nech pani vysvetlí, čo vlastne chce - ak je hrubá mzda 0, tak aj vymeriavací základ je 0,-
    .... a ešte - zamestnankyňa je nová? PP je od 01.09.13 ?
    Difi Zamestnaná od 12.06.2006
    Difi Ďakujem za odpovede, neviem, že teraz čo mám robiť, všetky papiere sme podali na SP, netreba niečo poslať na ten deň (01.09.2013-nedeľa), vylúčenie povinnosti platiť poistné?
    Difi Alebo nevzťahuje sa na také prípady nejaký §, že treba vychádzať z kalendár.dní a nie z odpracovaných? Ďakujem. (len hľadám odpoveď, a dúfam že ešte niekto má dobrý nápad, ...)
    Difi Dobrý deň, včera nepozerala som do SP-El.služby, lebo myslela som, že pani má pravdu, ale tam výkaz za 09/2013 je akceptovaný a spracovaný, kontrolovala som chyby aj registrácie a nemám žiadny komentár ani varovanie. Teda výkaz je správne vyplnený podľa mňa a nebudem riešiť nič, kým ešte raz neozvú aspoň písomne a nie telefonicky. Veľmi pekne ďakujem.
    kn-alka tak-tak, netreba to riešiť, takto to je správne. .... a keby niečo, tak nech sa ozvú písomne
    Difi Dobrý deň, tak sa ozvali zo SP, budem mať kontrolu za 07-09/2013, a teraz lepšie som pozerala do problému:
    Poistné na sociálne poistenie platí zamestnávateľ a zamestnanec za kalendárnych dní. Neviem či dobre uvádzam §, ale tie som našla: § 138/12 - Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odsekoch 5 až 7, 9 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol. Alebo - § 142/2 – Ak poistencovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť.
    Bude mať pravdu pani zo SP. Nemáte náhodou skúsenosť, že v účtovnom programe ako treba uviesť taký prípad – zamestnankyňa s mesačnou mzdou 340,00 je vypísaná od 02.09.2013 do 31.10.2013. Za 01. september (nedeľa) bude vymeriavací základ v SP 340,00/30*1=11,33 a na zdravotné poistenie 0,00? Ďakujem.
    Jana103 skúsila som to dať do môjho mzdového programu Mksoft a taktiež mi vyhodilo VZ 0 EUR...podľa mňa je to takto dobre a má byť 0
    Difi Ďakujem, aj náš program pracuje tak, že dni: 1 VZ 0,00. A čo stou alikvotnou čiastkou na kalendárne dni. Netreba nejako tam do/zaúčtovať? Budúci týždeň bude všetko jasné, ozvem sa že ako dopadla kontrola, s pozdravom.
    Difi Sme po kontrole a všetko OK, dni: 1 VZ=0 – schválený, prijatý, žiadne záväzky.
    Ďakujem za rady a príspevky, s pozdravom.
      zbaliť

    Vymeriavací základ - odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.