Zavrieť

Porady

Vymeriavací základ na odvody SZCO

zivnostnik
Prosím o radu. Co je vymeriavacim zakladom u SZČO pre zdravotne a socialne poistenie? Priklad minulé dan.priznanie 2003 som mal prijmy z podnikania 114 tis. a zaklad dane 36 tis. /po odpocitani vydavkov/. Oni mi zobrali vymeriavaci zaklad z tých 114 tis. , ze som prekrocil tu 72 tis. hranicu, takze musim platit odvody aj do SP. Bolo to spravne? Platím tie akoze "minimalne" 2155 teraz socialka a od januara ZP 910 SK.
Podľa § 138 zákona vymeriavací základ SZČO je, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (ďalej len podnikania").Ako mam tomuto chapat?
Ked vlastne predkladam ten výpis z dan.priznania tam sa mi uvedie suhrn prijmov a ciast.zaklad dane z kt. platim dan. A prislusne poistovne beru ako vym.zaklad ten hruby prijem bez vydajov co je vlastne zakladom dane?
A teraz budem mat cca priemer 15 tis. / mesiac prijem, t.j.rocny prijem 180 tis.takze idem platit odvody do zdravotky 15000x14%=2100 Sk? A do socialky 20 % z 15000?Prosim poradte mi. Dakujem.
Usporiadat
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Pre poisťovne je ten hrubý príjem bez výdavkov určujúci preto, lebo môžeš byť povinne poistený (príjem nad hranicu 12-násobku min. mzdy) alebo dobrovoľne poistený (príjem pod hranicou). Ale VZ pre odvody je základ dane už po odčítaní výdavkov od hrub. príjmu. Aj keď vychádza menej, musíš platiť aspoň minimum.
0 0
kibuk kibuk

kibuk je offline (nepripojený) kibuk

zivnostnik
To znamená, ze ak mi vyjde hruby prijem pod 78000 Sk socialku platit nebudem. Ak mi vyjde hruby prijem nad platit ju budem.

Ak mi vyjde
300 tis. hruby prijem
100 tis. vydaje zahr.ZD
200 tis. Základ dane
vymeriavacim zakladom je polovica t,j. 100 tis?
100.000 :12=8333 z tejto sumy budem platit odvody?14 % a 20%

Dobre to ratam?
A ked si uplatnim na 300 tis. hruby prijem vydaje v celej sume, t.j. zaklad 0,-Sk
tak aj tak platim odvody aj ZP a Soc. z minimalu t.j. zas z 6500 Sk?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

To znamená, ze ak mi vyjde hruby prijem pod 78000 Sk socialku platit nebudem. Ak mi vyjde hruby prijem nad platit ju budem. - ano spravne.

ten vypocet nie je uplne spravny..

ma to byt:

300tis hruby prijem
100 tis. vydaje zahr.ZD
80 tis /zaokruhlene/ nezdanitelna ciastka na danovnika
120 tis. Základ dane

vymeriavacim zakladom je polovica pomernej casti, tj. 300tis-100tis = 200 tis /pocitaju to z hrubeho zakladu este pred odpocitanim nezdanitelnej ciastky/ a polovica pomernej casti = 200tis/12/2= 8.333 Sk

A z tejto sumy budete platit odvody.

A odvody platite vzdy aspon z minima /6500,-/ ked prijmete pocas roka sumu nad 78tis.
0 0
kibuk kibuk

kibuk je offline (nepripojený) kibuk

zivnostnik
Dakujem. Uz tomu lepsie rozumiem.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

aj mne to pomohlo dakujem vam, prajem prijemny den.

0 0
bovi bovi

bovi je offline (nepripojený) bovi

ale ved v roku 2003 nebola 80 tis /zaokruhlene/ nezdanitelna ciastka na danovnika, ale podstatne menej tušim okolo 30 36 tisíc?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

bovi: ale my preberame uz aktualny rok 2004 To len na ilustraciu aby kazdy pochopil ten mechanizmus. Ja som sa velakrat stretla s tym, ze vacsina ludi chape hranicu 78tis /pre urcenie povinnosti platit do SP/ prave ako danovy zaklad. Cize ak prijmy - vydavky budu pod touto hranicou nemusia platit... co je omyl a tiez ze zaklad pre vypocet je prave uz ten zaklad z ktoreho sa vypocitava dan, co tiez nie je pravda.
0 0
LenkaL LenkaL

LenkaL je offline (nepripojený) LenkaL

Ahojte-ja to doplním o ďaľššiu podotázku- za rok 2003 /SZČO od r.1993/som mala hrubý príjem 600000
základ dane 135 417,daň 6295 platila som do SP 2017,-Sk,ZP 791,-Sk.
1.9.2004 som sa zamestnala,na Soc.poisťovni /aj ZP/ mi povedali,že ak si nechávam popri zamestnaní aj živnosť,musím platiť odvody v plnej výške naďalej,aj keď v zamestnaní ich za mňa platí zamestnávataľ....Momentálne som na maródke-potvrdenie o doč.prac.neschopnosti som dala iba zamestnávateľovi....mám nárok na nemocenské tiež dvojmo,keď platím ,,2x,,?
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Pri platení odvodov do Soc. poist. z viacerých príjmov si sleduj, či si v súhrne v danom mesiaci neprekročila maximálny vymeriavací základ. Poradie platenia je: najprv zo zamestnania, potom z podnikania. Ja si hneď pýtam výplatnú pásku a odvody z podnikania platím len keď som neprekročila max. V každom mesiaci to môže byť iné, a vzhľadom na to, že nemocenské poistenie má max. vymeriavací základ nižší, stáva sa, že niekedy nemocenské neplatím a ostatné ano.

Ako to bude so zdrav. poistením, kedže tam ide o zálohy, ešte mi nie je celkom jasné. S najväčšou pravdepodobnosťou budem vypočítané zálohy z podnikania platiť pravidelne a až na konci obdobia po zúčtovaní budem žiadať o vrátenie preplatkov.

Chorá som ešte nebola, ale predpokladám, že máš nárok na nemocenské od zamestnávateľa aj od Soc. poisťovne. Môže tam byť však obmedzenie s max. limitom.
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

Nemáš nárok na dvojitú nemocenskú dávku.
Ďalšou úžasnou vecou je, že keď podnikáš popri zamestnaní nezarátava sa ti príjem zo živnosti do "dôchodku". Ak však pracujes a más 2 trvalé pracovné pomery tak z oboch áno. Kde je tá podpora podnikateľom???????
0 0
LenkaL LenkaL

LenkaL je offline (nepripojený) LenkaL

Dík za "povzbudenie" - neexistuje nejaká finta?? - dakto mi poradil pozastaviť živnosť- popri zamestnaní pracujem pre poisťovňu /provízie mesačne cca 15 000,-Sk/ zdaňujem podľa par.7 r.6 - príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním podľa osobitných predpisov...Keby som to urobila nemusím platiť do Soc.poisťovne a Zp?
Dík LL
0 0
ORLEN ORLEN

ORLEN je offline (nepripojený) ORLEN

Radím prejsť aj u zamestnávateľa na živnosť ak sa to dá.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak je živnosť založená napr. až 20.6.2004 a príjem do konca roka je 70000 Sk, nestava sa takato SZČO povinnou platiť odvody do SP? Nerozratavaju sa tie prijmy nahodou na mesiace, za kt. ma živnosť? Alebo sa prijem berie bez ohladu na počet mesiacov vykonavania SZČO? A čo ak by mal živnosť len od 1.12.04 a do 31.12.04 by prijem bol 70000 Sk, ani vtedy by sa nestal osobou povinnou platit soc.poistenie?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Neviete poradit???
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Už som si to uzrejmila. Prijem nie je sledovany na mesiace ale v suhrne za rok. Na mesiace je deleny akurat zaklad dane.
misurka
Neviete poradit???
0 0
utešený utešený

utešený je offline (nepripojený) utešený

ORLEN
Nemáš nárok na dvojitú nemocenskú dávku.
Ďalšou úžasnou vecou je, že keď podnikáš popri zamestnaní nezarátava sa ti príjem zo živnosti do "dôchodku". Ak však pracujes a más 2 trvalé pracovné pomery tak z oboch áno. Kde je tá podpora podnikateľom???????
To je diskriminácia ako hrom a zrelý prípad na Ústavný súd. Predsa keď ja platím vyššie poistné, tak mal by som mať z toho v prípade potreby (choroby) náhradný príjem. Ministerstvo na čele s Kaníkom našil riadnu búdu na workoholikov, pričom za nezamestnaných (aj dobrovoľne) platí odvody štát...Hmm..a na Slovensku princíp solidarity náhodou nie až príliš preferovaná na úkor pracovitých a normálnych ľudí?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Vie mi niekto poradiť ako to urobiť, aby sa mi znížil vymeriavací základ na odvody do poisťovní. Prosím seriózne. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Daj viac údajov o sebe. Aký druh príjmu máš atď..
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

jessica
Daj viac údajov o sebe. Aký druh príjmu máš atď..
Máme príjem len z podnikania / §6/ Jedná sa o obchodnú činnosť. Niečo ako díleri. Kúpa tovaru a predaj. Živnostník nemá žiadneho zamestnanca.Ešte treba niečo bližšie uviesť? Veľmi pekne ďakujem.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Vyšlo mi najviac z VZ 43095,- pre SP komplet platiť odvody 14203,- je to možné?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať