Zavrieť

Porady

Poskytnutie stravy vo vlastnej reštaurácii

AK poskytuje zamestnávateľ jedlo vo vlastnej reštaurácii, DPH sa musí vyčísliť z celej sumy stravného alebo len zo 45 %? Neviem presne ako to mám zaúčtovať, keď suma stravnoho je 89 SK. Ja som vyčíslila DPH z celej sumy, ale neviem či som urobila dobre. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Ďakujem našla som. Len ešte ma zaujíma či suma, ktorú zamestnávateľ zamestnancom daruje, čiže 45% sa musí zdaniť vo výplatnej páske zamestnanca, ako nepeňažný príjem.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Slávka33 Pozri príspevok
    Ďakujem našla som. Len ešte ma zaujíma či suma, ktorú zamestnávateľ zamestnancom daruje, čiže 45% sa musí zdaniť vo výplatnej páske zamestnanca, ako nepeňažný príjem.
    Trošku vysvetli, daruje 45%, to znamená, že nedoplácajú nič?

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Ano poskytuje im stravu bezotplatne. Aj zo zaúčtovaním mám problémy, lebo v zákone o DPH je to akosi inak ako keby si platili 45% zamestnanci sami.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Slávka33 Pozri príspevok
    Ano poskytuje im stravu bezotplatne. Aj zo zaúčtovaním mám problémy, lebo v zákone o DPH je to akosi inak ako keby si platili 45% zamestnanci sami.
    Pokiaľ je to takto, je tých 45% z hodnoty stravy (čo by normálne mali zamestnanci doplácať) darovanie služby.
    Účtovanie je potom takéto:
    Napr. cena obedu je 70 Sk bez DPH.
    55% zo 70 Sk = 38,50 527/622
    SF 3,- 427/622
    Dar (70 - 38,50 - 3) 28,50 543/622
    DPH z daru 5,40 543/343

    No a ešte skúsim pozrieť ten dar u zamestnancov, či zdaňovať alebo nie.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Slávka33 Pozri príspevok
    Ďakujem našla som. Len ešte ma zaujíma či suma, ktorú zamestnávateľ zamestnancom daruje, čiže 45% sa musí zdaniť vo výplatnej páske zamestnanca, ako nepeňažný príjem.
    § 5 ods.7 Zákona o dani z príjmu hovorí:

    (7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
    ... b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov, c) hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku, ...

    Nie je tam zmienka, že len hodnota 55%, preto si myslím, že sa nezdaňuje ani zvyšok.
    Ale uvítala by som názor aj iných.

    Slávka33 je offline (nepripojený) Slávka33

    Slávka33
    Pri tom dare mám vraj postupovať podľa § 9 ods 3 zák. o DPH, ale celkom tomu nerozumiem. Inak veľmi ďakujem za úč. predpis.
    Keď sme pri tom SF, môže organizácia interným predpisom prispievať na stravu len 1x ročne a tým pádom väčšiu sumu. Je to niekde upravené zákonom, že sa to musí mesačne? Lebo mne to vychádzajú smiešne sumy.

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    Slávka33 Pozri príspevok
    Pri tom dare mám vraj postupovať podľa § 9 ods 3 zák. o DPH, ale celkom tomu nerozumiem. Inak veľmi ďakujem za úč. predpis.
    Keď sme pri tom SF, môže organizácia interným predpisom prispievať na stravu len 1x ročne a tým pádom väčšiu sumu. Je to niekde upravené zákonom, že sa to musí mesačne? Lebo mne to vychádzajú smiešne sumy.
    Ja myslím, že áno. Pozri si pre istotu Zákon o SF
    http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...m-fonde.html#7

    presnejšie §7 použitie a ods 3, písm.b). Nie je tam prikázané, že mesačne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.