Zavrieť

Porady

Poskytnutie stravného vo vlastnej reštaurácii

Zamestnávateľ umožňujem svojim zamestnancom stravovanie vo vlastnej reštautácii. Akým spôsobom si vyčísli náklad na stravu, ktorú si môže aj zaúučtovať? Musí si vytvoriť nejaký vnútorný predpis? A uplatniť si môže len 55 percent z celkovej sumy obedu aj keď im stravu poskytuje celú zdarma?Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Slávka33 Pozri príspevok
    Zamestnávateľ umožňujem svojim zamestnancom stravovanie vo vlastnej reštautácii. Akým spôsobom si vyčísli náklad na stravu, ktorú si môže aj zaúučtovať? Musí si vytvoriť nejaký vnútorný predpis? A uplatniť si môže len 55 percent z celkovej sumy obedu aj keď im stravu poskytuje celú zdarma?Ďakujem
    Určite by som na to urobil nejaké interné usmernenie, nech to nikto nemôže spochybniť.

    A do nákladov si môže dať nie 55% z ceny jedla, ale maximálne 55% z ceny stravného pre SC prvé pásmo, t.j. 55% zo sumy 89,- SK. Takže ty by si prispieval sumou 49,- SK a ostatné by si zamestnanci doplatili. Treba to však riadne ošetriť, lebo v hotovosti im to nemôžeš vyplatiť. Asi by som na tvojom mieste vystavil nejaké stravovacie poukážky na tú hodnotu, ktorú by zamestnanci dostali (počet podľa počtu prac. dní) a tie by používali ako platbu za obed.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Slávka33 Pozri príspevok
    Zamestnávateľ umožňujem svojim zamestnancom stravovanie vo vlastnej reštautácii. Akým spôsobom si vyčísli náklad na stravu, ktorú si môže aj zaúučtovať? Musí si vytvoriť nejaký vnútorný predpis? A uplatniť si môže len 55 percent z celkovej sumy obedu aj keď im stravu poskytuje celú zdarma?Ďakujem
    Ak podáva zamestnancom obed zdarma - pozor na § 8 ods. 3 ZDPH

    orom je offline (nepripojený) orom

    orom
    My poskytujeme zamestnancom tiez stravu vo vlastnej restauracii, pricom ich nijako neobmedzujeme poctom jedal, kvantitou, no na konci mesiaca si na kazdeho zamestnanca spravim tabulku s OC jedal bez DPH, pricom 55% si dam do nakladov, 2% prispievam zo socialneho fondu, a na zvysnych 43% nahodim DPH a strhnem zamestnancom. Vychadza im to cca 15-20 Sk aj s danou na odpracovanu sluzbu a su spokojni. Dufam, ze postup som zvolil spravny

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    orom Pozri príspevok
    My poskytujeme zamestnancom tiez stravu vo vlastnej restauracii, pricom ich nijako neobmedzujeme poctom jedal, kvantitou, no na konci mesiaca si na kazdeho zamestnanca spravim tabulku s OC jedal bez DPH, pricom 55% si dam do nakladov, 2% prispievam zo socialneho fondu, a na zvysnych 43% nahodim DPH a strhnem zamestnancom. Vychadza im to cca 15-20 Sk aj s danou na odpracovanu sluzbu a su spokojni. Dufam, ze postup som zvolil spravny
    Nezabudnite na daň z príjmov:
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    e) suma rovnajúca sa hodnote 45 % z rozdielu, o ktorý úhrn výdavkov (nákladov) z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia prevyšuje úhrn príjmov z jeho prevádzky,

    Zjednodušene povedané: stratu z vlastného stravovacieho zariadenia treba vyčísliť samostatne a 45% tejto straty pripočítať k základu dane.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    orom Pozri príspevok
    My poskytujeme zamestnancom tiez stravu vo vlastnej restauracii, pricom ich nijako neobmedzujeme poctom jedal, kvantitou, no na konci mesiaca si na kazdeho zamestnanca spravim tabulku s OC jedal bez DPH, pricom 55% si dam do nakladov, 2% prispievam zo socialneho fondu, a na zvysnych 43% nahodim DPH a strhnem zamestnancom. Vychadza im to cca 15-20 Sk aj s danou na odpracovanu sluzbu a su spokojni. Dufam, ze postup som zvolil spravny
    Súhlasím s účtovaním, čo sa týka počtu stravných jednotiek(ďalej SJ) nie. Tie len do výšky nároku. Zamestnávateľ si môže dať do nákladov suroviny(vstup) len do výšky spotreby na nárokovateľný počet SJ podľa kalkulácie. Napr. v 10/2007 nárok = 23 SJ
    Výpočet na 1/SJ:
    hodnota(cena) jedla podľa kalkulácie = 60 Sk
    príspevok ZĽ 55% = 33 Sk
    príspovok zo SF = 3 Sk
    rozdiel(základ DPH) = 24 Sk
    DPH 19% = 4,60 Sk
    ZC hradí = 28,60 Sk
    spolu za 10/2007 = 23*28,60 Sk
    Naposledy upravil Marína : 29.10.07 at 10:20

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    teoreticky, ak to veľmi pritiahnem za vlasy... môžem mať cenu jedla podľa kalkulácie v hodnote 48,95 - prípadne v hodnote 50,-Sk (48,95 platí ZĽ a 1,05 zo SF) - a túto mám ako zamestnávateľ v nákladoch a zamestnanec teda za obedy neplatí nič?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Heni Pozri príspevok
    teoreticky, ak to veľmi pritiahnem za vlasy... môžem mať cenu jedla podľa kalkulácie v hodnote 48,95 - prípadne v hodnote 50,-Sk (48,95 platí ZĽ a 1,05 zo SF) - a túto mám ako zamestnávateľ v nákladoch a zamestnanec teda za obedy neplatí nič?
    Teoreticky áno. Radšej by som ale predala za 1,- vrátane DPH, lebo : zákon o DPH, §8 odst. 3 hovorí
    Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Rozalka Pozri príspevok
    Nezabudnite na daň z príjmov:
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    e) suma rovnajúca sa hodnote 45 % z rozdielu, o ktorý úhrn výdavkov (nákladov) z prevádzky vlastného stravovacieho zariadenia prevyšuje úhrn príjmov z jeho prevádzky,

    Zjednodušene povedané: stratu z vlastného stravovacieho zariadenia treba vyčísliť samostatne a 45% tejto straty pripočítať k základu dane.
    Vytiahla som na svetlo môj vlastný citát, lebo potrebujem poradiť:
    Strata z vlastného stravovacieho zariadenia zahŕňa aj účtovné odpisy,
    ako postupovať ďalej? pripočítať k základu dane 45% straty bez odpisov, odpisy celé pripočítať k ZD a daňové odpisy celé odpočítať?
    Skúšala som rôzne verzie, prikladám v súbore.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nikto sa nestretol s podobným prípadom?

    armaturka je offline (nepripojený) armaturka

    armaturka
    Rozalka Pozri príspevok
    Vytiahla som na svetlo môj vlastný citát, lebo potrebujem poradiť:
    Strata z vlastného stravovacieho zariadenia zahŕňa aj účtovné odpisy,
    ako postupovať ďalej? pripočítať k základu dane 45% straty bez odpisov, odpisy celé pripočítať k ZD a daňové odpisy celé odpočítať?
    Skúšala som rôzne verzie, prikladám v súbore.
    Už si vyriešila túto úlohu? lebo teraz aj moja priateľka sa s tým pasuje, dik.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    armaturka Pozri príspevok
    Už si vyriešila túto úlohu? lebo teraz aj moja priateľka sa s tým pasuje, dik.
    Myslím, že áno: zamyslela som sa nad tým zdravým sedliackym rozumom a vypočítala som, koľko by sa platila daň, keby nebolo to stratové stredisko, pre zjednodušenie som vychádzala z účtovného zisku v sume 0,00 Sk. Pripočítala som účtovné odpisy.
    Vyšiel mi základ dane (podľa príkladu) 43784,00
    pripočítala som 45 % straty = 75922,00
    odpočítala som 55% daňových odpisov 31187,00 SK (daňové odpisy neuplatňujem celé, lebo len 55% straty môžem uplatniť)
    čím mi vyšiel základ dane 88519,00 Sk
    Tento základ dane v mojom príklade mi vyšiel a v riešeniach c) a d).
    Snáď to bude takto dobre.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.