Zavrieť

Porady

uctovanie zasob

Prosim o radu:
Robim uctovnictvo vyrobnej firme, ktora vyraba 6 druhov napolitanok 400g. Zasoby uctujem sposobom A.
Nasledovne uctovne operacie su mi jasne (aspon dufam, ze to spravne chapem a robim, pretoze som len zacinajuca uctovnicka, viac-menej samouk):

- nakup surovin na vyrobu napolitanok 111/211 prip. 321
- prijem surovin na sklad materialu 112/111
- vydaj surovin do vyroby 501/112
- vyroba napolitanok, teda prijem vyrobkov na sklad 123/613
- vydaj zo skladu vyrobkov 613/123
- prijem na sklad tovaru 132/621
- vydaj zo skladu tovaru 504/132
- predaj vyrobkov na fa 311/601
- predaj tovaru (cez registr. pokladnu) 211/604.
Predaj vyrobkov rozlisujeme: - predaj zo skladu tovaru - to su predavane napolitanky cez registracnu pokladnu na predajni a cez pojazdnu registracnu pokladnu
- predaj zo skladu vyrobkov - je to predaj na fakturu priamo velkoodberatelovi.
Toto vsetko je dufam spravne, ale mam problem s uctovanim vyrobkov, ktore sa mi vratia z predajne (este teda neboli predane) spat do vyroby, kde sa zo 400g balickov prebalia do 300g balickov. A nasledne 300g balenia idu spat do predajne a pojazdnej predajne (auta). Prijem a vydaj na jednotlive sklady mam uctovat so suvztaznym zapisom 395 alebo 621?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    janaho
    ale mam problem s uctovanim vyrobkov, ktore sa mi vratia z predajne (este teda neboli predane) spat do vyroby, kde sa zo 400g balickov prebalia do 300g balickov. A nasledne 300g balenia idu spat do predajne a pojazdnej predajne (auta). Prijem a vydaj na jednotlive sklady mam uctovat so suvztaznym zapisom 395 alebo 621?
    To by mal byť iba presun medzi skladmi a predajňou. Tovar si už aktivovala, takže by som volila 395.
    Možno niekto pridá ďalší názor?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Toto vsetko je dufam spravne, ale mam problem s uctovanim vyrobkov, ktore sa mi vratia z predajne (este teda neboli predane) spat do vyroby, kde sa zo 400g balickov prebalia do 300g balickov. A nasledne 300g balenia idu spat do predajne a pojazdnej predajne (auta). Prijem a vydaj na jednotlive sklady mam uctovat so suvztaznym zapisom 395 alebo 621?
    presun cez 395 (len aby sedeli skladové karty... súhlasím
    ale predsa len prejdú tieto výrobky procesom, s ktorým sú spojené náklady. Ved sa rozbalia, opäť zabalia, či prebalia, spotrebuje sa obalový materiál, je tam ľudská práca, možno stroje-baličky?....
    Ak ide o výnimky, nechala by som to ako réžiu priamo v nákladoch. Ale ak ide o pravidelný výskyt...riešila by som to aktiváciou týchto nákladov na sklad. Bolo by to precíznešie. Teda nie všetko, ale len naviac náklady daj 132 alebo 123 MD a 62x Dal aspoň v rámci účtovníctva ako súvisiace náklady.

    janaho je offline (nepripojený) janaho

    janaho
    Dakujem za odpovede, Lida - ide o akusi jednorazovu akciu - co zostalo zo 400g nepredane, to sa prebali na 300g a uz sa budu robit len 300g. Tiez som sa priklanala k tej 395. Este raz vdaka.

    janaho je offline (nepripojený) janaho

    janaho
    Dievcata, este jeden dotaz: teraz si kreslim T-cka k mojim uct. pripadom - k jednotlivym presunom medzi skladmi tovaru a skladmi vyrobkov cez ucet 395 a zistujem, ze mi na ucte 395 bude vznikat na konci mesiaca rozdiel. Tak uz som z toho jelen. Totizto, fi. ma rozdielne ceny napolitanok v jednotlivych skladoch.
    Napr. na sklade vyrobkov ma 1ks 400g balenia za 38,- Sk, ale ked to prevedie do skladu tovaru v mieste vyroby, tam stoji balenie 39,- Sk a na sklade tovaru v aute uz 40,- Sk. Ked vydam 1ks 400g balenia zo skladu v aute cez ucet 395, tak uz do skladu vyrobkov, kde sa prebaluje na 300g ho prijmem cez 395 uz len za 38,- Sk. Co potom so vzniknutym rozdielom na 395? Prosim, skuste mi poradit. Dakujem

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    janaho
    Dievcata, este jeden dotaz: teraz si kreslim T-cka k mojim uct. pripadom - k jednotlivym presunom medzi skladmi tovaru a skladmi vyrobkov cez ucet 395 a zistujem, ze mi na ucte 395 bude vznikat na konci mesiaca rozdiel. Tak uz som z toho jelen. Totizto, fi. ma rozdielne ceny napolitanok v jednotlivych skladoch.
    Napr. na sklade vyrobkov ma 1ks 400g balenia za 38,- Sk, ale ked to prevedie do skladu tovaru v mieste vyroby, tam stoji balenie 39,- Sk a na sklade tovaru v aute uz 40,- Sk. Ked vydam 1ks 400g balenia zo skladu v aute cez ucet 395, tak uz do skladu vyrobkov, kde sa prebaluje na 300g ho prijmem cez 395 uz len za 38,- Sk. Co potom so vzniknutym rozdielom na 395? Prosim, skuste mi poradit. Dakujem
    Ty to vyskladni zo skladu, z ktorého to ide v tej cene, v ktorej to je a prijmi to v tej istej cene. Potom, ked ho prebalíš, tam dáš cenu, ktorú budeš na 300g potrebovať. Takto Ti nemôže vzniknúť rozdiel. Účtuješ o celkovej sume, nie o jednotlivých kusoch. Tie eviduješ na skl. kartách.

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    ahojte poraďáci,
    nechcem zakladať novú tému - tiež ide o účtovanie zásob ale vznikol mi takýto zaujímavý prípad - na sklade účtujeme príjem 131/132 a výdaj tovaru klasicky 504/132.
    Z jednej rúry nám ide ďalšia firma vyrobiť kolená, ktoré predáme. Ja musím teraz tú rúru vydať zo skladu (mám ju ale ako tovar) , prijde mi faktúra za poskytnutú službu a prijmem kolená zase na sklad. Je to zatiaľ jednorazová akcia.
    Prosím poraďťe ako to účtovať, môj nápad je:
    1. vyskladnenie rúry v OC 1000 Sk - 131/132
    2. faktúra za službu 1000 Sk - 131/321
    3. príjem 5ks kolien na sklad 5 ks á 400 Sk 132/131
    Mohlo by to tak byť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.