Zavrieť

Porady

zamestnanec+SZČO

som zamestnaná a zároveň SZČO. Príjmy zo SZČO dosiahli v r. 2005 14000Sk, a to za obd. 9-12/05. Vyplýva mi povinnosť platiť preddavky do ZP od 1/7/06? ak nie, v ročnom zúčtovaní preddavkov do 30/6/06 uvediem tento príjem a odvediem 14%- 1960sk? Poraďte mi prosím, nevyznám sa v tejto problematike, pritom už hodinu čítam príspevky dr. Mihála a ostatných poraďákov.Ďakujem za radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V RZ za rok 2006 vypočítate svoj vymeriavací základ (VZ) SZČO ako:

    Príjmy - výdavky, výsledok deleno 2,14.

    Poistné bude 14% z tohto VZ.

    Výška preddavkov od júla 2006 ako SZČO:

    VZ (viď vyššie) deleno 4, z výsledku 14%

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    V príspevku píšete o príjme 14000. Nepíšete aké ste mali ako SZČO výdavky, predpokladám že žiadne a pôjdete cez paušálne výdavky 25%.

    Potom

    VZ = (14000 - 3500) deleno 2,14 = 4907 Sk

    Poistné = 14% z 4907 = 687 Sk.

    Preddavky od júla 2006 = 4907 deleno 4 a z toho 14% = 172 Sk

    barcetta je offline (nepripojený) barcetta

    barcetta
    Pán doktor,veľmi pekne ďakujem za odpoveď, cením si, že prišla priamo od Vás.Ešte jednu otázku- keď som dosiahla zo živnosti stratu, nebudem platiť ZP ani v ročnom zúčtovaní, ani preddavky od 1/7/06? Ďakujem!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Hm, tie oficialitky ste si mohli odpustiť, sme predsa na webe.

    Ak by ste mali stratu, keďže ste podnikali a podnikáte popri zamestnaní, nebudete platiť žiadne poistné ako SZČO za rok 2005 (z ročného zúčtovania) a ani žiadne preddavky od júla 2006.

    barcetta je offline (nepripojený) barcetta

    barcetta
    a veru hneď mi bolo divné, čo to píšem za tituly, takže pardón, ja len preto, že obdivujem Vaše vedomosti a Vašu snahu pomôcť ostatným! Takže ešte raz vďaka!

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Jozef Mihál
    V príspevku píšete o príjme 14000. Nepíšete aké ste mali ako SZČO výdavky, predpokladám že žiadne a pôjdete cez paušálne výdavky 25%.
    Potom
    VZ = (14000 - 3500) deleno 2,14 = 4907 Sk
    Poistné = 14% z 4907 = 687 Sk.
    Preddavky od júla 2006 = 4907 deleno 4 a z toho 14% = 172 Sk
    To znamená, že vzniká veľmi veľký rozdiel medzi platením preddavkov "predtým a potom".
    SZČO v r. 2005 - podľa starého výpočtu<O:p</O:p
    Príjmy 303825<O:p</O:p
    paušál.výdavky 75956<O:p</O:p
    odvedené poistné 9030<O:p</O:p
    ČZD 218839<O:p</O:p
    218839 : 2 : 12 = 9 119 x 14% = 1 277<O:p</O:p
    SZČO v r. 2005 - podľa nového výpočtu<O:p</O:p
    (303 825 - 75 956) : 2,14 = 106 481 : 4 = 26 621 x 14% = 3 727<O:p</O:p
    Rozdiel je 2450.
    Naposledy upravil Marína : 31.01.06 at 05:51

    šebka je offline (nepripojený) šebka

    Rada si nechám poradiť šebka
    Marína ty musíš deliť 12 a nie 4. Predtým bol príspevok, že bola SZČO od 9-12/05. Takže to bude trochu inak a k lepšiemu.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    šebka, ďakujem Ti. Myslím, že je najvyšší čas, aby som sa prihlásila na Univerzitu tretieho veku.
    Naposledy upravil Marína : 31.01.06 at 10:02

    barcetta je offline (nepripojený) barcetta

    barcetta
    marína, ďakujem za tvoj príspevok, to znamená, že spôsob výpočtu VZ pre odvod do ZP sa pre r. 2006 zmenil. To som si našla aj v príspevkoch p. Mihála. Ešte upresním: Podnikala som ako SZČO celý rok 2005, len prevažné príjmy som dosiahla v obd. 9-12/05.Dovtedy sa nedarilo...Príjmy mám 14.000, výdavky 15.000, HV z podnikania strata -1.000.
    Teda /cit.p.Mihála/nebudem platiť žiadne poistné z ročného zúčtovania za rok 2005 a ani žiadne predavky od 7/06. Ako je to s odvodmi do SP? Tam neplatím nič, lebo príjem z podnikania nedosiahol 78.000- nemám povinnosť prihlásiť sa do SP ako povinne poistená SZČO. Je to tak správne?Ďakujem všetkým za Vaše odpovede. Už budem mať potom v tom jasno.Aspoň dúfam..

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    barcetta
    Ako je to s odvodmi do SP? Tam neplatím nič, lebo príjem z podnikania nedosiahol 78.000- nemám povinnosť prihlásiť sa do SP ako povinne poistená SZČO. Je to tak správne?
    Presne ako píšeš. Ale výpis z daňového priznania im odovzdáš.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Jozef Mihál
    V príspevku píšete o príjme 14000. Nepíšete aké ste mali ako SZČO výdavky, predpokladám že žiadne a pôjdete cez paušálne výdavky 25%.

    Potom

    VZ = (14000 - 3500) deleno 2,14 = 4907 Sk

    Poistné = 14% z 4907 = 687 Sk.

    Preddavky od júla 2006 = 4907 deleno 4 a z toho 14% = 172 Sk

    Dobrý deň, prosím Vás niečo mi ušlo? ja som to vedela tak, že deleno 2,14 a výsledok deleno 12 na preddavok. už to tak nie je? deleno 4 a z toho 14%??

    vďaka

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Vo vyššie uvedenom príklade je preto deleno 4, lebo pre preddavky od júla 2006 sa VZ za rok 2005 delí počtom celých mesiacoch podnikania a nie ako doteraz vždy deleno 12.

    Predpokladal som, že barcetta podnikala 4 mesiace v roku 2005, preto deleno 4.

    Ten, kto podnikal celý rok 2005, bude aj naďalej deliť 12-timi.

    barcetta je offline (nepripojený) barcetta

    barcetta
    barbara, ja som to nejasne napísala, ospravedlňujem sa, z textu to vypadalo, že som podnikala o 9/05-12/05, t.j. 4 mesiace, preto som uviedla do omylu aj p. Mihála a delil to 4. Podnikala som 12 mes, len výraznejšie príjmy začali od 9/05. Takže pardón, dám si pozor v budúcnosti čo píšem. Prajem všetkým pekný a úspešný deň!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.