Zavrieť

Porady

Ako má vyzerať blok z registračnej pokladnice?

V hlavičke bloku z ERP mám uvedený názov podľa ŽL, adresa trvalého bydliska, adresa prevádzky, IČ DPH, dátum, čas, poradové číslo bloku a meno pokladníka. Keďže sa kapacita riadkov hlavičky vyčerpala IČO a tel.číslo mám uvedené pod logom ministerstva financií. Známemu udelila kontrola pokutu, za to že IČO nesmie byť uvedené pod logom ale v hlavičke. Nenašiel som nikde oporu v zákone, že to tak nesmie byť. Viete niekto o tom niečo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    MF nie je logo ale ochranný znak.
    § 4
    Požiadavky na elektronickú registračnú pokladnicu
    (2) Elektronická registračná pokladnica musí okrem technických požiadaviek podľa odseku 1 písm. b) tretieho bodu spĺňať aj tieto požiadavky:
    a) zabezpečovať

    7. vytlačenie ochranného znaku len na pokladničnom doklade a páske dennej uzávierky, a to až po vytlačení iných údajov uvedených v § 8 ods. 1 a § 12 ods. 2,
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Romandom To je jasné, ale IČO som v tom zozname nenašiel.
    marjankaj No môžeš sa súdiť. Ale mne to vychádza tak, že ochranný znak má byť vytlačený ako posledný.
    marjankaj A či tam to IČO musí byť je otázne.
    Bloček z ERP nie je obchodným listom ani objednávkou.
    willma našiel nenašiel: bod 7 jasne uvádza že ochranný znak je TO POSLEDNÉ na pokladničnom bloku, za ním už nesmie byť nič, či to zákon uvádza alebo neuvádza.
    marjankaj Alebo to daj k náhrade tým, čo ti tak tú ERP nastavili.
    Romandom Tí ešte zoberú 100€ za to že mi to odstránia. Bežná kontrola ERP je do 5 rokov, no každá má nastavený jeden rok a ak sa nedá skontrolovať servisom tak sa zablokuje a nedá sa používať. Takto to funguje na SK
    marjankaj Spôsobili ti škodu? Spôsobili, tak nech zaplatia aj pokutu.
    Keby ti niekto rozbil výklad, dvere(teda spôsobil škodu) tak by si mu poslal ďakovný list?
    Romandom To je pravda, no myslím, že by mi to pripočítali pri najbližšej nútenej prehliadke. (vždy sa niečo nájde čo treba opraviť (pardon vymeniť)
    marjankaj No môžeš predsa takých amatérov vymeniť? Či sú jediní na okolí?
    Romandom Moju ERP ma na starosti už tretia firma. Asi si to začnem robiť sám :-)))
    Romandom Bežne je na blokoch pod ochranným znakom tel. číslo, ďakujeme, dovidenia, tešíme sa na vašu návštevu no táto naša republika je totálne banánová. Ďakujem všetkým za odpovede
    willma tak neviem aké bloky máš na mysli? Tankovanie na viacerých pumpách, STK, Terno, TESCO - nikde som tebou spomínané POD MF nevidela a nevidím - bločky mám pred sebou. Zdvorilostné frázičky sú všade pred.
    Romandom No, sme malý obchod s potravinami a máme množstvo dodávateľov ktorí používajú ERP a minimálne polovica to tam má ,takže je nás asi dosť čo nie sme podľa zákona ale aj tak je to hlúposť najväčšieho kalibru.
    marjankaj No podaj odvolanie voči pokute. Kontrola nemôže iba tak inkasovať do vačku. Musí spísať protokol a uviesť konkrétne porušenie príslušných paragrafov.
    Bola to vôbec kontrola z DU?
    marjankaj Prípadne im ukáž bloček z BILLA. Nech skúsia pokutovať ich. A uvidíš, či sa niečo zmení.
    Romandom Dnes mi prišla správa s finančnej správy, citujem:
    Dobrý deň,

    Vydaný pokladničný doklad musí obsahovať najmenej tie údaje, ktoré sú ustanovené v § 8 ods. 1 zákona č. 289/2008 Z. z.
    Povinné údaje, ktoré musí obsahovať denná uzávierka sú ustanovené v § 12 ds.2 cit. zákona.
    Okrem iných povinných údajov uvedených vo vyššie cit. ustanoveniach, ktoré musia pokladničný doklad ako aj denná uzávierka obsahovať sú daňové identifikačné číslo, ak podnikateľ nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty (DIČ) a identifikačné číslo pre daň z pridanej hodnoty, ak podnikateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty (IČ DPH).
    Vzhľadom na to, že ani v jednom z vyššie uvedených ustanovení nie je povinným údajom identifikačné číslo organizácie (IČO), ktoré prideľuje súd, okresný úrad, krajský úrad alebo štatistický úrad pri vzniku subjektu, pokladničný doklad ako aj denná uzávierka nie sú povinné tento údaj obsahovať. Pokiaľ sa ale podnikateľ rozhodne IČO uvádzať, pokladničný doklad a denná uzávierka nie sú v rozpore so zákonom č. 289/2008 Z. z., nakoľko ide o nepovinný údaj. Keďže ide o nepovinný údaj, nie je rozhodujúce, v ktorej časti pokladničného dokladu sa IČO nachádza.



    ---
    S pozdravom,
    Ing. Renáta Ludíková
      zbaliť
    Romandom Ale musel si dať prerobiť pokladňu pretože mal IČO uvedené pod logom a za to ho aj pokutovali, že vraj pod logom MF nesmie byť, no nikde v zákone som k tomu nenašiel k tvrdeniu kontroly oporu.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Obchodný zákonník

    § 3a

    (1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len „obchodné dokumenty“) uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.

    (2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

    (3) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj na svojom webovom sídle, ak ho má zriadené.


    Zákon o ERP ale neuváza pojem ako "hlavička" dokladu, a tak isto neurčuje presný vzor dokladu ... len vymenováva povinné údaje, preto kontrolór nemá oporu v zákone aby mohol uvedenie IČO na inom mieste dokladu ako je v "hlavičke" považovať za nedodržanie ustanovení zákona o ERP. Ak máte takýto doklad aj vystavený v predajni ako vzor, určite by som podala odvolanie.

    doplnenie: k tlači povinných údajov pod logom je odpoveď od marjankaj
    Naposledy upravil avalik : 06.02.15 at 09:44
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Romandom Nikde som nezistil, či musí byť IČO v hlavičke (podľa zákona na bloku asi ani nemusí byť uvedené vôbec) a už vôbec nie že nemôže byť pod logom.
    Tweety pozri do linku Finančnej správy
    Romandom Napísal som mail na FS a počkám na odpoveď. Ďakujem
    Tweety a link si nepozrel?
      zbaliť

    Ako má vyzerať blok z registračnej pokladnice?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.