Zavrieť

Porady

Predfaktúra, platba, ostrá faktúra

Mám dilemu okolo účtovania predfaktúry, úhrady...
Keď si vystavím v programe predfaktúru na 20% plnej sumy, zaúčtuje mi ju do saldokonta. Prijatú platbu spárujem s predfaktúrou. K prijatej platbe vystavím ostrú faktúru s rozpisom dph a uvediem, že už bola zaplatená záloha, čiže výsledná suma faktúry je 0, ale v saldokonte ju mám v plnej sume. Potom to spárujem, tým sa predfaktúra vyrovná s faktúrou....
no keďže ešte treba dofaktúrovať zvyšok, tak vystavím druhú faktúru na plnú sumu. Dole znova uvediem sumu odpočítanej zálohy s rozpisom dph. Výsledná suma po odpočte bude ok, ale znovu v účtovníctve ju mám v plnej sume. No nemám ju už s čím spárovať.... Skúste ma nasmerovať.


doplnenie: jednoduché účtovníctvo, MK soft
Naposledy upravil nikula : 12.01.15 at 12:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Asi neovládaš prácu so svojím softvérom, alebo ho nemáš dobre nakonfigurovaný. Predfaktúra s výzvou na zaplatenie nie je účtovný doklad, iba administratívny. Predfaktúra ako daňový doklad o úhrade zálohy po jej zaplatení má účtovať iba 378/343, nič viac a poukázaná záloha iba v banke celá na 221/324. Potom má nasledovať konečná faktúra, ako 311/600+343 a v nej programový pokyn na odpočet zálohy 324/311 aj 343/378.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nikula robím JU. mksoft.. aký je tam postup...
    čiže predfaktúru len vystavím, ale o nej neúčtujem v knihe záväzkov.
    cinky16 skuste si stiahnut MK soft navod, tam je to pekne vysvetlene
    a_je_to Si mala hneď napísať, že ide o JÚ. Za celú fakturáciu jedného plnenia vyhotovíš jednu predfaktúru, jednu zálohovú faktúru a jednu konečnú faktúru. Predfaktúra neobsahuje DPH, ani sa neúčtuje. Zálohovú faktúru musíš vyhotoviť, keď nabehne platba. Ja ju v JU účtujem normálne do odoslaných faktúr, ktoré sú záznamom pre DPH /v PU len 378/343/. Po dodaní vyhotovím vyúčtovaciu faktúru, aj zaúčtujem, ako dvojriadkový doklad. Prvý riadok je v plnej sume, druhý je záloha mínusom aj základ, aj DPH. Ak nemáš nejakú programovú automatiku na vnútorné zúčtovanie záloh, tak to môžeš tiež urobiť tak.
      zbaliť

    Predfaktúra, platba, ostrá faktúra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.