Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie za rok 2011

Zdravím poraďáci,
zaujímalo by ma ako je to v tomto roku s príjmami manželky. Môže si zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku ak bola napríklad počas celého roka na materskej dovolenke resp. evidovaná na úrade práce - čiže nemala žiadne aktívne príjmy? Je potrebné vyžadovať i potvrdenie o výške manželkiných príjmov, alebo stačí podpis zamestnanca na žiadosti?
Tiež sa chcem spýtať ak máme zamestnanca, ktorý u nás pracoval pol roka na pracovnú zmluvu a zvyšný pol rok pracoval na Dohodu o vykonaní práce - napr. u iného zamestnávateľa. Je potrebné vyžadovať na čas, počas ktorého pracoval iba na Dohodu ešte nejaké iné potvrdenie okrem potvrdenia o príjme za rok 2011?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    MIKRA66 Pozri príspevok
    Zdravím poraďáci,
    zaujímalo by ma ako je to v tomto roku s príjmami manželky. Môže si zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku ak bola napríklad počas celého roka na materskej dovolenke resp. evidovaná na úrade práce - čiže nemala žiadne aktívne príjmy? Je potrebné vyžadovať i potvrdenie o výške manželkiných príjmov, alebo stačí podpis zamestnanca na žiadosti?
    Tiež sa chcem spýtať ak máme zamestnanca, ktorý u nás pracoval pol roka na pracovnú zmluvu a zvyšný pol rok pracoval na Dohodu o vykonaní práce - napr. u iného zamestnávateľa. Je potrebné vyžadovať na čas, počas ktorého pracoval iba na Dohodu ešte nejaké iné potvrdenie okrem potvrdenia o príjme za rok 2011?

    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
    §11 Zákona o dani z príjmov
    (4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

    materská sa počíta do vlastného príjmu manželky, čiže uplatniť Nč na ňu môže, ale len 3559,30-príjem manželky

    od 2.zamestnavatela ti stačí potvrdenie o prijme (kvoli tej dohode)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Bola na materskej, alebo rodičovskej dovolenke ? Poberala dávku v nezamestnanosti ?

    Erislava je offline (nepripojený) Erislava

    Erislava
    Od zamestnanca nie je nutné požadovať potvrdenie o príjme manželky, keďže v žiadosti sa v bode VI.2 píše, že zamestnanec čestne vyhlasuje atď.

    ankao79 je offline (nepripojený) ankao79

    ankao79
    Dobrý deň,
    chcela by som niekoho skúseného poprosiť o cennú radu:
    Dňa 20.5.2011 mi skončil rodičovský príspevok z dôvodu dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Následne som nastúpila do zamestnania, kde som ešte čerpala dovolenku, na ktorú mi vznikol nárok ešte počas materskej. Dňa 13.6.11 pracovný pomer skončil z dôvodu, že firma šla do konkurzu. Z garančného fondu mi bola vyplatená čiastka vyčerpanej dovolenky plus trojmesačné odstupné. Od 14.6.11 do konca roka som bola evidovaná na NÚP, z ktorého som poberala podporu v nezamestnanosti.
    Chcem sa preto opýtať, predpokladám, že ak bývalého zamestnávateľa požiadam, je povinný mi urobiť ročné zúčtovanie. Považuje sa podpora v nezamestnanosti v tomto prípade za môj príjem? Ak nie, potrebujem zamestnávateľovi doložiť z Úradu práce nejaké potvrdenie, že som bola evidovaná, alebo stačí čestné prehlásenie, že som nemala v tom období žiadne zdaniteľné príjmy?
    Zároveň sa chcem opýtať ohľadom môjho manžela, ktorý si doposiaľ na mňa uplatňoval nezdaniteľnú čiastku na manželku. V akej výške si môže uplatniť túto čiastku v tomto roku? Považuje sa v tomto prípade pre neho mne vyplatená podpora v nezamestnanosti za príjem manželky? Je potrebné, aby manžel k svojmu ročnému zúčtovaniu doložil potvrdenie o príjme od môjho bývalého zamestnávateľa a potvrdenie o vyplatenej podpore v nezamestnanosti?
    Ďakujem veľmi pekne za rady.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ankao79 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som niekoho skúseného poprosiť o cennú radu:
    Dňa 20.5.2011 mi skončil rodičovský príspevok z dôvodu dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Následne som nastúpila do zamestnania, kde som ešte čerpala dovolenku, na ktorú mi vznikol nárok ešte počas materskej. Dňa 13.6.11 pracovný pomer skončil z dôvodu, že firma šla do konkurzu. Z garančného fondu mi bola vyplatená čiastka vyčerpanej dovolenky plus trojmesačné odstupné. Od 14.6.11 do konca roka som bola evidovaná na NÚP, z ktorého som poberala podporu v nezamestnanosti.
    Chcem sa preto opýtať, predpokladám, že ak bývalého zamestnávateľa požiadam, je povinný mi urobiť ročné zúčtovanie. Považuje sa podpora v nezamestnanosti v tomto prípade za môj príjem? Ak nie, potrebujem zamestnávateľovi doložiť z Úradu práce nejaké potvrdenie, že som bola evidovaná, alebo stačí čestné prehlásenie, že som nemala v tom období žiadne zdaniteľné príjmy?
    Zároveň sa chcem opýtať ohľadom môjho manžela, ktorý si doposiaľ na mňa uplatňoval nezdaniteľnú čiastku na manželku. V akej výške si môže uplatniť túto čiastku v tomto roku? Považuje sa v tomto prípade pre neho mne vyplatená podpora v nezamestnanosti za príjem manželky? Je potrebné, aby manžel k svojmu ročnému zúčtovaniu doložil potvrdenie o príjme od môjho bývalého zamestnávateľa a potvrdenie o vyplatenej podpore v nezamestnanosti?
    Ďakujem veľmi pekne za rady.
    Ak je firma v konkurze, nežiadaj zamestnávatela o vykonanie RZD, urob si sama DP typu A. Ak si platila nejakú daň (zistíš z potvrdenia o zdanitelnej mzde od zamestnávatela), DU ju vráti priamo tebe.

    Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem, neuvádza sa v DP.
    Termín na podanie DP je 31.3. Ak sa do tej doby k potvrdeniu o príjme z firmy nedostaneš, keďže ide len o dva mesiace, môže DP urobiť na základe výplatných pások, kopie priložíš k DP.

    adela.p je offline (nepripojený) adela.p

    adela.p
    Prosím Vás tiež o pomoc.

    Zamestnanec nastúpil 11.7.2011, jeho výška úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti je 2680,64€, čiastkový základ dane bol 2321,57€ a úhrn preddavkov na daň bez uplatnenia daňového bonusu bol 112,28€.

    Má nárok na zamestnaneckú prémiu, keď neodpracoval celých 6 mesiacov (resp. mu chýba 11 dní) a ak hej, tak v akej výške (resp. ako to vypočítam)

    Dakujem.

    Ročné zúčtovanie za rok 2011

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.