Zavrieť

Porady

Môže vrátiť tovar zákazník, keď objedná cez e-shop,ale prevezme v kamennej?

Môže vrátiť tovar do 7 dní zákazník, keď objedná cez e-shop, ale prevezme v mojej kamennej predajni? Zatiaľ nemám kamennú, iba e-shop, preto sa spytujem, aby som to vedel do budúcnosti.

Ako je to potom, keď objedná tovar cez e-shop, ale zaplatí v hotovosti v kamennej a dám mu blok z pokladne?

Môže vrátiť zo zákona o podomovom a zásielkovom predaji tovar normálne ako keby kúpil cez e-shop?
Naposledy upravil matej37 : 11.11.12 at 07:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak pri internetovom predaji predávajúci ponúka spotrebiteľovi spolu s inými možnosťami doručenia aj možnosť osobného odberu objednaného tovaru a spotrebiteľ túto možnosť využije, nestráca právo na odstúpenie od zmluvy v zákonnej lehote 7 pracovných dní v žiadnom prípade, t. j. ani vtedy, ak už platba za objednaný tovar prebehla, napr. platbou prostredníctvom kreditnej karty, príp. internet bankingom a pod. a ani vtedy, ak platba prebehne pri preberaní tovaru.
    Zákon o podomovom predaji a zásielkovom predaji nepojednáva o tom, či je tovar, vrátený v zákonnej lehote, použitý alebo nie. Z toho vyplýva, že ak spotrebiteľ tovar rozbalí a vyskúša, teda podľa niektorých predávajúcich tovar „použije“, nestráca nárok na jeho vrátenie. Jedná sa o tovar, ktorý nie je vylúčený z možnosti vrátenia v zmysle vyššieuvedeného § 12 ods. 5 zákona o podomovom predaji a zásielkovom predaji.
    Ak predávajúci odmietne v rámci zákonnej lehoty 7 pracovných dní takýto tovar prijať, koná v rozpore so zákonom a spotrebiteľ má možnosť obrátiť sa s podnetom na kontrolu na miestne príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho.

    http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-sp...ternet.soi?ind

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    blavaciko Pozri príspevok
    Odporucam prestudovat obciansky zakonnik a vymysliet obhajobu pre pripad, ze spotrebitel sa bude domahat svojho prava na sude (nie na soi, na sude) a zaplati si skveleho advokata, ktory presvedci sud, ze i ta "objednavka" je predsa zmluva a preto je mozne od nej odstupit a tym padom moze (zdoraznujem slovo "moze") sud rozhodnut o neplatnosti kupnej zmluvy.

    Samozrejme to uz sa pohybujeme v ramci pravnej teorie, ale to ze pravnik vyhral spory so SOI, to zas nie je az tak tazke, pokial porusenie zakona nenastalo.

    Kazdopadne z pohladu zakaznika, ak by som ti prisiel tovar vratit a ty mi povies ze nemozem, lebo som si ho prevzal osobne, uz by som viac u teba nenakupil (i ked ja som zatial ziadny tovar nevracal)
    Samozrejme, je to len ako taka ochrana proti spekulantom, ktori maju tendenciu si tovar kupit a po tyzdni intenzivneho pouzivania ho bez dovodu vratit. Podnikam so sortimentom, ktory ma na sklade velmi malo predajcov a tento tovar je lakadlom pre mnohych zakaznikov, ktori si ho chcu len "pozicat", teda kupit, pouzit na jeden ucel a potom vratit. Nemam dovod ani ja, ako predajca, si kazit dobre meno a dokonca uz som niekolko krat vzal spat tovar aj zakaznikom, ktori nakupili v mojej predajni a to aj bez vytvorenia objednavky v eshope.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    ved ked nems kamennu tak ako si to mohol kupis v kamennej ?
    kupil v eshope, moze vratit do 7 dni, kde ho prevzal nie je podstatne

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    matej37 Pozri príspevok
    Môže vrátiť tovar do 7 dní zákazník, keď objedná cez e-shop,
    ale prevezme v mojej kamennej predajni? Nemám kamennú, iba e-shop, preto sa spytujem.
    Ako je to potom, keď objedná tovar cez e-shop, ale zaplatí v hotovosti v kamennej a dám mu blok z pokladne?

    Môže vrátiť zo zákona o podomovom a zásielkovom predaji tovar normálne ako keby kúpil cez e-shop?
    ...v mojej kamennej predajni,ale kamennu nemam. Tomu nerozumiem !!
    kezeso Do budúcna sa pýta...

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    V Cechach sa myslim vratenie tovaru mozne v tedy ak je zmluva uzatvorena na dialku alebo mimo stalej prevadzkarne... t.j. rozne predvadzacky, alebo internet, telefon a pod. Takze ak by prebratie a zaplatenie prebehlo v predajni tak by moznost byt nemala. Ale neviem ako je to presne SR.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano moze, nezalezi totiz na sposobe prebratia tovaru ale na tom, ze pri objednavani cez internet, tovar nevidel a teda ma pravo ho vratit, ked to nebude to, co pozadoval, do 7 dni rovnako ako keby nmu to prislo napr. postou.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Nie len v cechach, ale aj na slovensku (a malo by to byt v celej EU), len na slovensku je to 7 dni, v cechach je to napriklad 14!!! co fakt nechapem, ked kupujes v kamennej predajni, tiez tam nestojis a neocumujes 14 dni...

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Pokial zakaznik objedna tovar cez internet, ale prevezme si ho osobne v kamennej predajni, nema narok na vratenie tovaru do 7 dni, pretoze takyto nakup sa podla zakona neda klasifikovat ako podomovy alebo zasielkovy predaj.
    Klasifikuje sa to ako bezny nakup v kamennej predajni, kedy ma zakaznik moznost si tovar pozriet alebo vyskusat priamo na mieste predaja.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    calimero1 Pozri príspevok
    Pokial zakaznik objedna tovar cez internet, ale prevezme si ho osobne v kamennej predajni, nema narok na vratenie tovaru do 7 dni, pretoze takyto nakup sa podla zakona neda klasifikovat ako podomovy alebo zasielkovy predaj.
    Klasifikuje sa to ako bezny nakup v kamennej predajni, kedy ma zakaznik moznost si tovar pozriet alebo vyskusat priamo na mieste predaja.
    ....a ešte mi sem, prosím §§-y napíš - lebo to to je fakt blblosť prvého stupňa - kupujem cez e-shop, chodím si priamo do jednej z kamenných predajní pre tovar - riadim sa pri reklamácii ako pri nákupe cez internet - úplne bez problémov (je úplne irelevantné, že si tovar idem vyzdvihnúť k nim na predajňu - mám to blízko a pri tom lacnejšie ako pri priamom nákupe...)

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Asi som sa zle vyjadril, ale bezne sa osobny odber tovaru zadany cez eshop klasifikuje ako rezervacia tovaru, a nie ako uzavretie kupnej zmluvy na dialku. K uzavretiu kupnej zmluvy dojde az na mieste predaja v okamihu vydania pokladnicneho dokladu a prevzatia tovaru. Cize bezny nakup v kamennej predajni.

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    No poznam pravnika, ktory uz vyhral niekolko sporov so SOI a vec, ktoru som napisal vyssie, mi poradil on. Osobne viac verim dobremu pravnikovi ako kontrolorom zo SOI, ktori casto nevedia ani kde je sever a buzeruju nad ramec zakona. V obchodnych podmienkach mam preto uvedene, ze v pripade osobneho odberu dochadza k rezervacii tovaru, cize objednavke, a k uzavretiu kupnej zmluvy dochadza az pri prevzati tovaru. V pripade osobneho odberu platby vopred neprijimam, zakaznici platia az na predajni a dostanu blocek z ERP.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    calimero1 Pozri príspevok
    No poznam pravnika, ktory uz vyhral niekolko sporov so SOI a vec, ktoru som napisal vyssie, mi poradil on. Osobne viac verim dobremu pravnikovi ako kontrolorom zo SOI, ktori casto nevedia ani kde je sever a buzeruju nad ramec zakona. V obchodnych podmienkach mam preto uvedene, ze v pripade osobneho odberu dochadza k rezervacii tovaru, cize objednavke, a k uzavretiu kupnej zmluvy dochadza az pri prevzati tovaru. V pripade osobneho odberu platby vopred neprijimam, zakaznici platia az na predajni a dostanu blocek z ERP.
    Odporucam prestudovat obciansky zakonnik a vymysliet obhajobu pre pripad, ze spotrebitel sa bude domahat svojho prava na sude (nie na soi, na sude) a zaplati si skveleho advokata, ktory presvedci sud, ze i ta "objednavka" je predsa zmluva a preto je mozne od nej odstupit a tym padom moze (zdoraznujem slovo "moze") sud rozhodnut o neplatnosti kupnej zmluvy.

    Samozrejme to uz sa pohybujeme v ramci pravnej teorie, ale to ze pravnik vyhral spory so SOI, to zas nie je az tak tazke, pokial porusenie zakona nenastalo.

    Kazdopadne z pohladu zakaznika, ak by som ti prisiel tovar vratit a ty mi povies ze nemozem, lebo som si ho prevzal osobne, uz by som viac u teba nenakupil (i ked ja som zatial ziadny tovar nevracal)

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    calimero1 Pozri príspevok
    No poznam pravnika, ktory uz vyhral niekolko sporov so SOI a vec, ktoru som napisal vyssie, mi poradil on. Osobne viac verim dobremu pravnikovi ako kontrolorom zo SOI, ktori casto nevedia ani kde je sever a buzeruju nad ramec zakona. V obchodnych podmienkach mam preto uvedene, ze v pripade osobneho odberu dochadza k rezervacii tovaru, cize objednavke, a k uzavretiu kupnej zmluvy dochadza az pri prevzati tovaru. V pripade osobneho odberu platby vopred neprijimam, zakaznici platia az na predajni a dostanu blocek z ERP.
    Nechce sa mi velmi verit tvojmu tvrdeniu, kedze ziadny poravnik by sa nemal dovod sporit s SOI, spor by musel prebiehat vo vztahu kupujuci, predavajuci.

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    ivka70 Pozri príspevok
    Nechce sa mi velmi verit tvojmu tvrdeniu, kedze ziadny poravnik by sa nemal dovod sporit s SOI, spor by musel prebiehat vo vztahu kupujuci, predavajuci.
    Ja sa predsa mozem nechat na sude zastupovat pravnikom.
    ivka70 Samozrejme, ze sa mozes, ale aj tak nevedies spor s SOI. Pochopil?
    calimero1 Chapem, ale SOI je kontrolnym organom vo vztahu k Zakonu o ochrane spotrebitela pri podomovom predaji a zasielkovom predaji. A pokial by mi udelila pokutu alobo iny postih neopravnene, sudim sa so SOI, nie zakaznikom.
    zuzana cinova
    Ahojte,mňa by zaujímalo,či si teda musíme zaobstarať ERP ak si zákazník objedná tovar u nás v e shope,ale chce si ho prísť osobne prevziať a zaplatiť v hotovosti...ostatné platby sú bezhotovostné..osobný odber je veľmi zriedka

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    zuzana cinova Pozri príspevok
    Ahojte,mňa by zaujímalo,či si teda musíme zaobstarať ERP ak si zákazník objedná tovar u nás v e shope,ale chce si ho prísť osobne prevziať a zaplatiť v hotovosti...ostatné platby sú bezhotovostné..osobný odber je veľmi zriedka
    Pokiaľ zaplatí v hotovosti alebo kartou, samozrejme treba ERP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.