Zavrieť

Porady

Je toto správne účtovanie?

Ahoj kolegovia, prosím nezľaknite sa hneď na začiatku, mám trocha zdĺhavejší problém s ktorým by som potrebovala Vašu radu:
Naša s.r.o. zaplatila zálohu za auto na jeseň 2010 , som účtovala nasledovne:
- vyplatený predddavok: 500€ 052/221
- keď prišla fa na zúčtovanie zálohy: 042/321 a 343/321
- a hneď aj zúčtovanie poskytn.preddavku: 321/052

Auto nám ale dodali až v 6/2011, kde vznikli nasledovné úč.prípady:
- prišiel dobropis na už zúčt.zálohu -500€ 042?/321
- a vrátenie zálohy: 321(mínusom?) / 211 ?
a potom prišla ďalšia zálohová faktúra (akože prvá zvýš.splátka) na sumu 3000€. Mám ju účtovať takisto ako tú prvú vlani? Rozdiel je v tom, že na túto prišla riadna faktúra od predajcu auta s odpočítaním zálohy ale nie nám , ale hneď lízingovej spoločnosti.
My sme potom od tejto lízing.spoločnosti dostali faktúru na túto vypl. zálohu 3000€ ale tam je už vyššia suma auta a po odčítaní zálohy je suma na faktúre 0€.
Prosím ako to mám účtovať? (ako zúčtovanie preddavku? 042/321 a 343/321 a 321/052 ???) Mám ju považovať za vyúčtovaciu faktúru?
A potom prišla už lízingová zmluva so splátkovým kalendárom,ale to už je iná téma. Vďaka za čas a ochotu.
Naposledy upravil jozefinka : 22.07.11 at 11:28
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    jozefinka Pozri príspevok
    Ahoj kolegovia, prosím nezľaknite sa hneď na začiatku, mám trocha zdĺhavejší problém s ktorým by som potrebovala Vašu radu:
    Naša s.r.o. zaplatila zálohu za auto na jeseň 2010 , som účtovala nasledovne:
    - vyplatený predddavok: 500€ 052/221
    ... toto je dobre
    - keď prišla fa na zúčtovanie zálohy: 042/321 a 343/321 ... toto nie je dobre, zatiaľ nebolo nič dodané, iba bol zaslaný daňový doklad k platbe prijatej vopred, tak účty 042 a 321 nemožno použiť. Správne mala byť účtovaná iba DPH, bez základu, ako 343/379
    - a hneď aj zúčtovanie poskytn.preddavku: 321/052
    .... nemalo byť účtované vôbec, lebo to, čo prišlo nebola vyúčtovacia faktúra

    Auto nám ale dodali až v 6/2011, kde vznikli nasledovné úč.prípady:
    - prišiel dobropis na už zúčt.zálohu -500€ 042?/321
    ... toto malo byť účtované opačne ako daňový doklad k prijatej zálohe, teda buď 343/379 mínusom, alebo 379/343 plusom
    - a vrátenie zálohy: 321(mínusom?) / 211 ?
    .... vrátenie zálohy 221/052
    Podľa popisu - predchádzajúce prípady boli okolo zálohy predajcovi, ďalšie sú už asi o lízingovej spoločnosti :
    a potom prišla ďalšia zálohová faktúra (akože prvá zvýš.splátka) na sumu 3000€.
    ... toto je leasingová akontácia, účtovať ako 474+343/221 Mám ju účtovať takisto ako tú prvú vlani? ... ak je na nej aj DPH, tak ju účtuješ, ak nie je tak ide iba o výzvu na zaplatenie akontácie Rozdiel je v tom, že na túto prišla riadna faktúra od predajcu auta s odpočítaním zálohy ale nie nám , ale hneď lízingovej spoločnosti. ... ale áno, aj vám, ibaže nie na úhradu, ani na odpočet celej DPH, ale ako doklad pre zaradenie predmetu leasingu do účtovníctva v celej sume 042/474 a následne 022/042 ... pre budúce leasingové odpisovanie 551/082 - v 1/36 tejto sumy každý mesiac
    My sme potom od tejto lízing.spoločnosti dostali faktúru na túto vypl. zálohu 3000€
    ... asi až toto je faktúra na akontáciu, to prvé bola asi iba výzva ..ale tam je už vyššia suma auta a po odčítaní zálohy je suma na faktúre 0€. ... to už nie je kúpna cena predmetu, ale cena predmetu leasingu vrátane leasingového navýšenia s následným odpočtom leasingovej akontácie a s rozpísaním zbytku do leasingových splátok.
    Prosím ako to mám účtovať? (ako zúčtovanie preddavku? 042/321 a 343/321 a 321/052 ???) Mám ju považovať za vyúčtovaciu faktúru?
    A potom prišla už lízingová zmluva so splátkovým kalendárom,ale to už je iná téma.
    .. .. zo splátkového kalendára každý mesiac účtuješ iba leasingový úrok 562+343/474 teda mesačný predpis úroku, celú DPH aj k úroku aj k istine, bez sumy mesačnej istiny. Pred úhradou mesačnú splátku istiny bez DPH pripočítaš k tomu – výsledok sa musí rovnať s predpisom mesačnej splátky a uhradíš, úhradu účtuješ 474/221.To je v kocke celé.
    Vďaka za čas a ochotu. ... uži v zdraví ...
    odpoveď modrým v texte ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zálohu od predajcu aj po získaní dokladu k prijatej platbe /rok 2010/ ste mali nechať na 052, ale nie je to podstatné.
    Doklad od predajcu adresovaný LZ spoločnosti neúčtuješ.
    Zúčtuješ len to vrátenie zálohy - ak ju ozaj vrátili, ale pochybujem.
    Dosť zmätočne to robia, ťažko je sa v tom orientovať, ale podstata je tá, že účtuješ vlastne o splátkovom kalendári, ktorý dostaneš od LZ spoločnosti a tam niekde by tá prvá záloha mala byť zohľadnená. NApr. ak prvá splátka je 3000 EUR, tak uhradíš len 2500 a aj by si mala zaúčtovať 2500.
    Nie vždy je to z dokladov zrejmé, ale pri dôslednom párovaní sa to dá dať dohromady. Takto na diaľku ťažko.
    Veľmi som asi nepomohla, prepáč.

    Je toto správne účtovanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.