Zavrieť

Porady

Kratší pracovný čas (odvody, dovolenka, zdravotné poistenie,...)

Ahojte PORAĎÁCI,

viem, že na porade je o tom popísané dosť, ale nenašiel som odpovede na všetky moje otázky ohľadom kratšieho pracovného času.
Momentálne sa chystáme zamestnať pracovníka, ktorý je poistený v inom štáte EÚ. Pracovník bude pracovať na kratší pracovný čas. Nakoľko sme ho už zamestnali, prihlásili na sociálnu poisťovňu a chceli prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, lenže tam nám bolo povedané, že sa musí odhlásiť v štáte EÚ, kde je prihlásený (formulár E104). Nakoľko neviem aký dátum odhlásenia mu tam dajú, pričom pracovný pomer sme mu uzavreli už 12.07.2010 a ako som už spomínal prihlásili na sociálnu poisťovňu.
Otázka 1: Bude problém, ak ho na zdravotnú poisťovňu prihlásim neskôr, teda pracovný pomer vznikol 12.07.2010 a on mi donesie tlačivo, kde bude ohlásený napr. 20.07.2010 a ja ho v ten deň prihlásim na zdravotnú??? Ako mám postupovať?

Otázka 2: Má normálne nárok na dovolenku, sviatky, OČR, PN-ky pri kratšom pracovnom čase ako zamestnanec na TPP, len sa mu to prepočítava z toho kratšieho pracovného času?
Príklad: Kratší pracovný čas na 20 h/týždeň, denne to je 4 hodiny pri hodinovej sadzbe 1,768. výpočet dovolenky - 1 deň dovolenky * 4 * 1,768 = 7,072 € za jeden deň, správne?

Otázka 3: Taktiež ho prideliť do skupiny náročnosti práce?
Príklad: 1,768 €/h x 1. skupina (1,2) = 2,1216 €/h

Otázka 4: Má nárok pri tomto skrátenom pracovnom čase na 4 týždeň dovolenky (ak preukáže odpracované roky, 5 týždňov), alebo sa mu to kráti na polovicu? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku?

Otázka 5: Ako je to so zdravotným poistením? Nakoľko pracuje iba na kratší pracovný čas, bude v ročnom zúčtovaní doplácať, ak zamestnávateľ za neho nezaplatí zákonom stanovenú výšku?

Otázka 6: Je možné pracovať na skrátený pracovný čas iba 1 h/týždeň? Ako je to s náhradami, dovolenkami a podobne? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku a ostatné náležitosti? Ide o odborného zástupcu pri predmete podnikania.

Prosím vás o odpovede. Vopred veľká vďaka.
Prajem vám pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    joseph0307 Pozri príspevok
    Ahojte PORAĎÁCI,

    viem, že na porade je o tom popísané dosť, ale nenašiel som odpovede na všetky moje otázky ohľadom kratšieho pracovného času.
    Momentálne sa chystáme zamestnať pracovníka, ktorý je poistený v inom štáte EÚ. Pracovník bude pracovať na kratší pracovný čas. Nakoľko sme ho už zamestnali, prihlásili na sociálnu poisťovňu a chceli prihlásiť na zdravotnú poisťovňu, lenže tam nám bolo povedané, že sa musí odhlásiť v štáte EÚ, kde je prihlásený (formulár E104). Nakoľko neviem aký dátum odhlásenia mu tam dajú, pričom pracovný pomer sme mu uzavreli už 12.07.2010 a ako som už spomínal prihlásili na sociálnu poisťovňu.
    Otázka 1: Bude problém, ak ho na zdravotnú poisťovňu prihlásim neskôr, teda pracovný pomer vznikol 12.07.2010 a on mi donesie tlačivo, kde bude ohlásený napr. 20.07.2010 a ja ho v ten deň prihlásim na zdravotnú??? Ako mám postupovať?
    Normálne ho do poisťovní prihlásiš s dátumom 12.7.2010.

    Otázka 2: [I]Má normálne nárok na dovolenku, sviatky, OČR, PN-ky pri kratšom pracovnom čase ako zamestnanec na TPP, len sa mu to prepočítava z toho kratšieho pracovného času? samozrejme
    Príklad: Kratší pracovný čas na 20 h/týždeň, denne to je 4 hodiny pri hodinovej sadzbe 1,768. výpočet dovolenky - 1 deň dovolenky * 4 * 1,768 = 7,072 € za jeden deň, správne? [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]v podstate áno, ale dovolenka sa prepláca priemernou hodinovou mzdou[/COLOR]

    Otázka 3: Taktiež ho prideliť do skupiny náročnosti práce?
    Príklad: 1,768 €/h x 1. skupina (1,2) = 2,1216 €/h [COLOR="rgb(0, 100, 0)"]samozrejme[/COLOR]

    Otázka 4: [I]Má nárok pri tomto skrátenom pracovnom čase na 4 týždeň dovolenky (ak preukáže odpracované roky, 5 týždňov), alebo sa mu to kráti na polovicu? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku?[COLOR="rgb(0, 100, 0)"]ak pracuje klasicky po - pi , tak výmera dovolenky je buď 4 týždne, alebo 5 týždňov, veď nakoniec jeho jeden deň dovolenky nie je ako pri plnom úväzku 8 hod., ale 4 hod.[/COLOR]

    Otázka 5: [I]Ako je to so zdravotným poistením? Nakoľko pracuje iba na kratší pracovný čas, bude v ročnom zúčtovaní doplácať, ak zamestnávateľ za neho nezaplatí zákonom stanovenú výšku? zamestnávateľ predsa zaplatí zákonom stanovenú výšku s prihliadnutím na jeho pracovný úväzok

    Otázka 6: [I]Je možné pracovať na skrátený pracovný čas iba 1 h/týždeň? Ako je to s náhradami, dovolenkami a podobne? Koľko musí odpracovať, aby mal nárok na dovolenku a ostatné náležitosti? Ide o odborného zástupcu pri predmete podnikania. môže

    Prosím vás o odpovede. Vopred veľká vďaka.
    Prajem vám pekný deň.
    odpovede v texte

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Sabadka, promont maja, VieraPopluharova, truch, Janurka, Tamila, Rozalka
    7

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Gabhus Pozri príspevok
    Pridám aj ja otázku: Prípad ako popísaný vyššie, ale u toho istého zamestnávateľa by vykonával na dohodu aj iné práce. Na dohodu - iná práca ako v zmluve - môže mať úväzok napr. 60 hodín mesačne a mzdu 50 eur? Zdá sa mi to málo, ale je to úplne nenáročná práca - vkladanie do obálok - konateľ chce takú mzdu.
    Vkladanie do obálok - zrejme by išlo o opakovanú činnosť a v takomto prípade by pripadala do úvahy Dohoda o pracovnej činnosti. Na túto dohodu možno maximálne odpracovať týždenne 10 hodín, takže tých napr. 60 hodín by bolo porušením ustanovení Zákonníka práce § 228a. Mzda - teda odmena na dohodu o pracovnej činnosti nie je limitovaná.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Gabhus Pozri príspevok
    Pridám aj ja otázku: Prípad ako popísaný vyššie, ale u toho istého zamestnávateľa by vykonával na dohodu aj iné práce. Na dohodu - iná práca ako v zmluve - môže mať úväzok napr. 60 hodín mesačne a mzdu 50 eur? Zdá sa mi to málo, ale je to úplne nenáročná práca - vkladanie do obálok - konateľ chce takú mzdu.
    - uväzok sa v prac. zmluve dohodne na týždeň, nie na mesiac, v tvojom prípade to bude 15 hod./týždeň

    - dohodnutá mzda musí byť minimálne vo výške minimálnej mzdy, ktorá zodpovedá skrátenému úväzku

    - ak má aj dohody, okrem toho, že bude mať prac. zmluvu, tak si to nahraj do softu ako súbežné prac. pomery, aby ti na každý zmluvný vzťah samostatne vykazoval soft poistné do SP a daň-základ dane z každého zmluvného vzťahu počítalo ako jednu.

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Mám otázku k tejto téme. Je správne, keď je v otázke č. 3 pri výpočte použitý minimálny mzdový nárok 1,7680? Neplatí tento nárok pri 40 hodinovom prac. čase?

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Janurka Pozri príspevok
    Mám otázku k tejto téme. Je správne, keď je v otázke č. 3 pri výpočte použitý minimálny mzdový nárok 1,7680? Neplatí tento nárok pri 40 hodinovom prac. čase?
    Ešte k tej otázke č. 3, 1. stupeň je 1,0 takže netreba násobiť, až 2. stupeň je 1,2

    joseph0307 je offline (nepripojený) joseph0307

    joseph0307
    Ospravedlňujem sa za preklep, tam by malo byť 1,2 ako 2. stupeň. Nakoľko je to garant, tak by som ho možno priradil až na 3. stupeň = 1,4. Čo vy na to???

    joseph0307 je offline (nepripojený) joseph0307

    joseph0307
    A ešte jedna otázka, sú nejaké sankcie za oneskorené prihlásenie na zdravotnú poisťovňu???

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    Ahojte,

    kráti sa minimalny vymeriavaci základ pre zdravotné poistenie uväzkom? ďakujem

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    topper1 Pozri príspevok
    Ahojte,

    kráti sa minimalny vymeriavaci základ pre zdravotné poistenie uväzkom? ďakujem
    Áno.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Pridám aj ja otázku: Prípad ako popísaný vyššie, ale u toho istého zamestnávateľa by vykonával na dohodu aj iné práce. Na dohodu - iná práca ako v zmluve - môže mať úväzok napr. 60 hodín mesačne a mzdu 50 eur? Zdá sa mi to málo, ale je to úplne nenáročná práca - vkladanie do obálok - konateľ chce takú mzdu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.