Zavrieť

Porady

vypoved dana zamestnancom - nevyplatená mzda alebo jej časť

Viem ze sa toho uz popisalo viac o vypovediach ale nenasla som informaciu. Ak dam vypoved ja ako zamestnanec a dovod je ze mi zamestnavatel nevyplatil mzdu do 15 dni od splatnosti mysli sa to v zakone 15 dni kalendarnych alebo pracovnych?

Vopred dakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    aglv Pozri príspevok
    Viem ze sa toho uz popisalo viac o vypovediach ale nenasla som informaciu. Ak dam vypoved ja ako zamestnanec a dovod je ze mi zamestnavatel nevyplatil mzdu do 15 dni od splatnosti mysli sa to v zakone 15 dni kalendarnych alebo pracovnych?

    Vopred dakujem za odpovede.
    Myslím, že aj to už tu bolo. Je to 15 kalendárnych dní. § 69 ods.1 písm. b):

    "b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti"

    Pokiaľ sa neuvádza výslovne "pracovné", tak sú to kalendárne.

    Len si treba preveriť, kedy je skutočne splatnosť mzdy podľa predpisov (resp. podľa pracovnej zmluvy).

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    Je to 15 kalendarnych dni. Mysli sa tym 15-teho nasledujuceho mesiaca lebo posledny den na vyplatu miezdak nie je urceny v pracovnej zmluve tak je 30-31 daneho mesiaca

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    aglv Pozri príspevok
    Viem ze sa toho uz popisalo viac o vypovediach ale nenasla som informaciu. Ak dam vypoved ja ako zamestnanec a dovod je ze mi zamestnavatel nevyplatil mzdu do 15 dni od splatnosti mysli sa to v zakone 15 dni kalendarnych alebo pracovnych?

    Vopred dakujem za odpovede.
    Tu by podľa mňa nemalo ísť o výpoveď, ale o okamžité skončenie pracovného pomeru a ešte aj vyplatenie náhrady mzdy za výpovednú dobu dvoch mesiacov. § 69 ZP

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Tak ešte si to chcem ujasniť, ked nemám v zmluve udaný výplatný termín, tak napr. za jún je mi zamestnávatel povinný vyplatiť mzdu do 31.júla? Ak mi ju nevyplatí do 31.7, môžem s ním okamžite rozviazať pracovný pomer, s tým, že mám nárok na odstupné? Dobre tomu chápem? A čo v prípade, že mi poskytne zálohu v júli, napr. polovicu platu ale zvyšok mzdy mi do 31.júla nevyplatí? Ako potom postupovať?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    chudaska Pozri príspevok
    Tak ešte si to chcem ujasniť, ked nemám v zmluve udaný výplatný termín, tak napr. za jún je mi zamestnávatel povinný vyplatiť mzdu do 31.júla? Ak mi ju nevyplatí do 31.7, môžem s ním okamžite rozviazať pracovný pomer, s tým, že mám nárok na odstupné? Dobre tomu chápem? A čo v prípade, že mi poskytne zálohu v júli, napr. polovicu platu ale zvyšok mzdy mi do 31.júla nevyplatí? Ako potom postupovať?
    Preštuduj si pozorne znenie § 69 Zákonníka práce. Je to tam dosť podrobne a myslím si, že aj zrozumiteľne sformulované. Konať môžeš začať najskôr 16.8. a máš na to 30 dní vrátane 16.8.
    Nevyplatenie časti mzdy je "rovnocenné" s nevyplatením celej mzdy.

    P.S.
    Odpoveď na otázku ohľadom nároku na odstupné máš tu:

    http://www.porada.sk/showthread.php?p=481957#post481957
    Naposledy upravil endrju : 15.06.07 at 10:45 Dôvod: oprava preklepu a P.S.

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Ďakujem pekne už som si to našla, ešte raz dík, človek musí byť už dopredu pripravení a prajem všetkým pekný víkend!!!!!

    vypoved dana zamestnancom - nevyplatená mzda alebo jej časť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.