Zavrieť

Porady

Zdaňovanie bezúročnej pôžičky

Zdravim vas,
vedel by mi niekto poradit ako je to v pripade pri poskytnuti pôžičky s 0% úrokom zamestnancovi zamestnávateľom? Nastávajú záväzky voči DÚ? Počul som že sa musí navýšiť zamestnancovi zaklad dane o sumu ktorá zodpovedá bežnému úroku. Ďalej, ževraj stačí toto navýšenie urobiť iba raz do roka napr. v decembrovej vyplate za cely rok. Poprosim o potvrdenie takejto informacie. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Podľa zák. o Dani z príjmov § 5 ods.2 sú aj príjmy, ktoré sa poukazujú alebo pripisujú k dobru zamestnancovi príjmami zo závislej činnosti. Ako si správne poznamenal, musí sa toto zvýhodnenie u zamestnanca zdaniť. Úrok zistíš v najbližšej pobočke Slov. sporitelne. Musíš vedieť či tá pôžička bola účelová alebo bezúčelová a podľa toho ti sporitelňa určí výšku úroku na požičanú sumu. Táto cena bude z pohľadu zákona cenou obvyklou. Myslím si, že mu to môžeš zdaniť aj jednorázovo napr. aj v decembri ale zakotvila by som to do zmluvy. Najneskôr by to však malo byť zdanené ak predpokladáme, že pôžička neprechádza z jedného roka do druhého v deň vrátenia finančných prostriedkov. Podľa mňa podľa toho, ako si to určíš, pozri § 35 ods. 3.

    Zdaňovanie bezúročnej pôžičky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.