Zavrieť

Porady

Podpora v nezmestnanosti

Ahojte

Chcem sa Vás opýtat ci mam narok na podporu pracoval som takto

9/2007-12/2008
11/2009-6/2010
1/2011 doteraz

stále na dobu určitu

Dakujem
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

r. 2007 122 dní (od 01 09 2007 -31 12 2007 )
r 2008 366 dní
r 2009 61 dní od 01 11 2009 - 31 12 2009
r 2010 181 dní od 01 01 2010 - 30 06 2010
r 2011 365 celý rok
spolu k 31 12 2011 bude
za posledné tri roky to bude 607 t.j. málo....
za posledné 4 roky splňaš podmienky ...973 dní....
rok 2007 sa už nepočíta, ak by bola nezamestnanosť k 01012012
1 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

ciže mám nárok?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Barticek Pozri príspevok
ciže mám nárok?
áno, na 50 % z VZ ale dĺžka poberania podpory v tvojom prípade bude iba 4 mesiace.....
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

a ešte chcen doplniť že som bol pn 12/2008-11/2009 meni sa na tom niečo? počita sa pn
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

Ahojte potrebujem znova pomoc ako som písal v inej téme že som práve PN a 31.12 mi končila moja zmluva na dobu určitú, po Novom roku prešla automaticky na dobu neurčitú ale bol som sa informovať v robote nemajú prácu a zrejme po PN ma čaka výpoved s odstupným ale chcem sa Vás opýtať ako dosiahnúť aby som mal nárok na pdporu kedže podla príspevku hore ma už zmluvu na dobu neurčitú takže nemám nárok ani na tie 4 mesiace podpory? a čo terajšia PN počita sa mi do doby na podporu? Prosím poradte, ešte nie som fit a budem marodovat aspon 2 mesiace ešte.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Barticek Pozri príspevok
Ahojte potrebujem znova pomoc ako som písal v inej téme že som práve PN a 31.12 mi končila moja zmluva na dobu určitú, po Novom roku prešla automaticky na dobu neurčitú ale bol som sa informovať v robote nemajú prácu a zrejme po PN ma čaka výpoved s odstupným ale chcem sa Vás opýtať ako dosiahnúť aby som mal nárok na pdporu kedže podla príspevku hore ma už zmluvu na dobu neurčitú takže nemám nárok ani na tie 4 mesiace podpory? a čo terajšia PN počita sa mi do doby na podporu? Prosím poradte, ešte nie som fit a budem marodovat aspon 2 mesiace ešte.
Prečo si myslíš, že sa tvoja pracovná zmluva zmenila na dobu neurčitú ? Pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom v prac.zmluve - bez ohladu na to, či si PN alebo nie si.
1 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

Bol som v práci v januarí predlžili mi ju až koncom januára prišli na to že nemaju pre mna prácu.
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

Bol by som radšej keby bola na určitu mal by som narok na podporu
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

neviete mi nikto poradit? chcel by som podporu a neviem ako sa mam k tomu dokopat, či dohodnut sa zo zamestnavatelom či sa neda nejako urobit ta zmluva na určito, alebo potiahnut este marodku aby som mal nárok na podporu,
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Barticek Pozri príspevok
neviete mi nikto poradit? chcel by som podporu a neviem ako sa mam k tomu dokopat, či dohodnut sa zo zamestnavatelom či sa neda nejako urobit ta zmluva na určito, alebo potiahnut este marodku aby som mal nárok na podporu,
Veď na všetky otázky ti už bolo zodpovedané, ale ty si sa vôbec nepohol dopredu, ale zopakujem:
1/ Ak si mal uzatvorený PP na dobu určitú do 31.12.2011, stále si PN, automaticky sa ti nezakladá pracovný pomer na dobu neurčitú – bolo ti to jasne zodpovedané viď príspevok č. 7.
2/Pracuješ vo firme od 1/2011, takže zamestnávateľ by ti mohol predĺžiť PP aj na dobu určitú, avšak musí to urobiť písomne, ty by si v prvom rade musel o tom vedieť, lebo takýto právny úkon bez tvojho podpisu je neplatný. /Nebudem sa zaoberať ústnou dohodou./
3/ Nakoľko u zamestnávateľa pracuješ od 1/2011, je to tvoj posledný zamestnávateľ, /v rámci lekárom určenej vychádzky, aby si neporušil liečebný režim/ treba ísť k zamestnávateľovi a to do 15.02.2012, požiadať ho o vykonanie „Ročného zúčtovania dane za r. 2011“. Termín treba dodržať, lebo potom zamestnávateľ ti pošle už len "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde" a sám si budeš musieť vykonať ročné zúčtovanie dane do 31.3.2012. A máš o jeden problém navyše.
Bolo by vhodné, aby si to riešil osobne a......................ak budeš tam,
4/ ..........choď hneď za zodpovednými ľuďmi na personálne a zisti, v akej polohe je tvoj pracovný pomer. Žiadaj to písomne.
5/ Daj vedieť, čo si vyriešil a budeme radiť ďalej.................

Prepáč, ale tejto vete nerozumiem: "Bol som v práci v januarí predlžili mi ju až koncom januára prišli na to že nemaju pre mna prácu".
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

Bol som v januári priamo za konatelom som zamestnanom firmy dalej o dan som už požiadal, ked skončím PN a nebudu mat pre mna prácu ma výpoved z odstupným ak budu mať zákazky pracujem dalej a zmluvu mám na neurčito.
2 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Barticek Pozri príspevok
Bol som v januári priamo za konatelom som zamestnanom firmy dalej o dan som už požiadal, ked skončím PN a nebudu mat pre mna prácu ma výpoved z odstupným ak budu mať zákazky pracujem dalej a zmluvu mám na neurčito.

Aj ústna dohoda s konateľom má právnu účinnosť, avšak v prípade sporu sa veľmi ťažko dokazuje, lebo „čo je na papieri to nepustí“ a je to dôkaz. Zaujímaj sa priebežne, čo sa deje vo firme, telefonicky sa pripomínaj konateľovi.

Dodržuj liečený režim, lebo kontrola môže prísť hocikedy .
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

jasné moje vzťahy z konateľom sú korektné nebude si vymýšľať je rázny len potrebujem vediet ako to poriešiť ked prídem po PN do firmy nebude práca dajú mi výpoved lebo moje pracovné miesto je zrušené zatial moju prácu prebral konštruktér čo potom, chcem mať nárok na podporu lebo v prešovskom kraji si ťažko nájdem prácu
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Barticek Pozri príspevok
jasné moje vzťahy z konateľom sú korektné nebude si vymýšľať je rázny len potrebujem vediet ako to poriešiť ked prídem po PN do firmy nebude práca dajú mi výpoved lebo moje pracovné miesto je zrušené zatial moju prácu prebral konštruktér čo potom, chcem mať nárok na podporu lebo v prešovskom kraji si ťažko nájdem prácu

Nárok na podporu máš, Mila123 v prísp. č. 2 ti to pracne napočítala.

Píšeš, že tvoje PM bolo zrušené, povinnosťou zamestnávateľa je - ponúknuť ti voľné pracovné miesto, ak zamestnávateľ nemá možnosť ťa ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce - dá ti výpoveď z nadbytočnosti § 63 ods. 1 písm. b/.
Ak chceš dostať ODSTUPNÉ je potrebné v zmysle § 76 ods. 2/ - hneď pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou, len vtedy ti patrí odstupné.
A zaeviduješ sa na ÚP.
0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

lenže ked teraz mám zmluvu na dobu neurčitú, a ten nárok na podporu mám iba ak mám všetky pracovné pomery na dobu určitú ako som správne pochopil.
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Barticek Pozri príspevok
lenže ked teraz mám zmluvu na dobu neurčitú, a ten nárok na podporu mám iba ak mám všetky pracovné pomery na dobu určitú ako som správne pochopil.
Sorry, nepostrehla som, že rok 2011 je tam už započítaný.

Takže, pre teba je nevýhodné, aby si mal uzatvorený pracovný pomer na dobu neurčitú, nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti , lebo z PP na dobu neurčitú nespĺňaš podmienku nároku.

Nárok na dávku v nezamestnanosti: po skončení pracovného pomeru na neurčitý čas,
Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti
– poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.

Nárok na dávku v nezamestnanosti máš len pri skončení PP na dobu určitú.
Preto by bolo potrebné využiť nadštandardné vzťahy s konateľom, aby ti urobil dodatok k PZ na dobu určitú napr. do 30.06.2012 a v rámci doby určitej s tebou môže skončíť pracovný pomer aj skôr - napr. z nadbytočnosti.
Ale v tvojom prípade je potrebná PZ na dobu určitú, vtedy máš nárok, v opačnom prípade nie.

Osobitná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti pre osoby zaradené do evidencie po skončení pracovného pomeru na dobu určitú.
Poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie

bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní.

0 0
Barticek Barticek

Barticek je offline (nepripojený) Barticek

ok to som chcel lepšie ešte jedna otázka chyba mi tam 130 dni podla prepočtu už som 2 mesiace pn a budem asi ešte 2-3 mesiace ciže by som mohol mať tých 130 dni co mi bube chýbat da sa to využiť takto? alebo ostava mi iba dohoda zo zamestnávateľom
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Barticek Pozri príspevok
ok to som chcel lepšie ešte jedna otázka chyba mi tam 130 dni podla prepočtu už som 2 mesiace pn a budem asi ešte 2-3 mesiace ciže by som mohol mať tých 130 dni co mi bube chýbat da sa to využiť takto? alebo ostava mi iba dohoda zo zamestnávateľom
Vieš, je to toršku zložitejšie, možno sa budem aj opakovať, ale pre lepšie pochopenie .............

Skončený PP na dobu neurčitú:
Na dávku v nezamestnanosti má nárok poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, čo je 730 kalendárnych dní. /Dávka v nezamestnanosti je 6 mesiacov./
Obdobie, za ktoré sa zisťuje potrebná doba poistenia v nezamestnanosti, sú tri roky, ktoré predchádzajú dátumu zaradenia žiadateľa o dávku do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

1/ Ak by ťa zaradili do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňa 1.3.2012, posudzovaným obdobím je obdobie od 1.3.2009 do 29.02.2012, čo je v tvojom prípade /61/09, 181/10, 365/11, 31,29/12 – takže ešte neplníš podmienku je to len 667 kalendárnych dní.

2/ Do 730 kalendárnych dní ti chýba 63 KD, takže, aby si spĺňal podmienku nároku musel by si skončiť pracovný pomer 31.5.2012 a byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňa
1.6.2012.
Počítame, posudzované obdobie je 1.6.2009 – 31.5.2012, čo je v tvojom prípade 759 kalendárnych dní, takže podmienku by si spĺňal.

Ak by si chcel byť úplne presný, musel by si skončiť PP 02.05.2012, musel by si byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na ÚP dňa 03.05.2012, posudzované obdobie by bolo od
03.05.2009 do 02.05.2012, čo je presne 730 kalendárnych dní.

Podľa môjho názoru, ideálne by bolo skončiť PP napr. 10.5.2012 /vzhľadom na štátne sviatky/ a ÚP riešiť do 7 dní , zaevidujú ťa od 11.5.
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Barticek Pozri príspevok
ok to som chcel lepšie ešte jedna otázka chyba mi tam 130 dni podla prepočtu už som 2 mesiace pn a budem asi ešte 2-3 mesiace ciže by som mohol mať tých 130 dni co mi bube chýbat da sa to využiť takto? alebo ostava mi iba dohoda zo zamestnávateľom
Pokračujem:

Skončený PP na dobu určitú:

Je potrebné dosiahnuť dobu poistenia v nezamestnanosti v trvaní najmenej 730 kalendárnych dní, ale až v štvorročnom období, ktoré predchádza evidencii na ÚP. /Dávka v nezamestnanosti 4 mesiace./

Obdobie sa posudzuje rovnako ako pri skončení PP na dobu neurčitú, v tvojom prípade
730 kalendárnych dní plníš. /napr. skončil by si PP 29.2.2012, zaradený na ÚP od 1.3.2012 – posudzované obdobie je od 1.3.2008 do 29.2.2012/ ale ...........

Pozor! - V posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti výlučne z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na dobu určitú.
Tu nesmie byť ani jeden deň poistenia v nezamestnanosti z pracovného pomeru na neurčitý čas.
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

A ešte pokračujem, aby si tom kompletné.

Doporučujem:
  • presne si roztrieď tvoje pracovné pomery - na dobu určitú, neurčitú
  • vznik a skončenie pracovného pomeru – celý dátum, nie len mesiac

Vychádzala som z údajov, ktoré si dal k dispozícii, takže ber to ako pomôcku, nie je to dogma. Ak narazíš na nejaký problém, ozvi sa.



Výška dávky v nezamestnanosti
je 50% denného vymeriavacieho základu
1) šesť mesiacov (ak nárok na dávku v nezamestnanosti vznikol splnením podmienky poistenia v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie) alebo
2) štyri mesiace (ak nárok vznikol splnením podmienky poistenia v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie).


Po skončení pracovného pomeru, budeš potrebovať tieto doklady k evidencii na ÚP:

- platný občiansky preukaz
- vypísaná "Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie – dá ÚP"
- fotokópiu zápočtového listu, resp. pracovnej zmluvy a ukončenie pracovného pomeru
- v prípade, že zamestnanie bolo postupne u viacerých zamestnávateľov je potrebné doniesť
všetky zápočtové listy, resp. pracovné zmluvy a ukončenie pracovného pomeru - fotokópie
- fotokópiu dokladu o dosiahnutom vzdelaní
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať