Zavrieť

Porady

Účtovanie prenájmu v JÚ

Prosím Vás o radu, manžel je SZČO, bývame v rodinnom dome, ktorý vlastnia moji rodičia. Časť domu chceme využívať na ubytovanie. Manžel by si rozšíril živnosť o ubytovanie a s rodičmi by uzavrel nájomnú zmluvu. Chcem sa opýtať ako by sa to účtovalo v JÚ, a aké výdavky v súvislosti s ubytovaním by si mohol manžel uplatniť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nemusí mať v živnosti prenájom nehnuteľností. Príjem bude podľa 6/3. Ak by si ho chcel dať do živnosti, príjem pôjde do 6/1. V súvislosti s prenájmom by som upozornila na podstatnú vec.
    Ak bude príjem podľa 6/1-bude platiť vyššie odvody
    Ak bude príjem podľa 6/3-nemá vplyv tento príjem na platenie odvodov, teda z príjmu odvody neplatí.

    Uplatnenie výdavkov:
    Závisí od toho, či je plátiteľom DPH alebo nie je.
    Ak nie je, uplatnila by som si paušálne výdavky vo výške 40%.
    Ak je platiteľom DPH: do danových výdavkov si môže uplatniť dan z nehnuteľnosti (pričom sa platí vyššia daň ak prenajímam-inf. sú aj na porade), opravy, údržbu, ........ak si chce uplatňovať vôbec nejaké výdavky, je potrebné zaradiť túto nehnuteľnosť, resp. časť do OM:

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Priznám sa, že veľmi nerozumiem predchádzajúcemu.

    Ak sa vybaví živnosť na ubytovanie, bude to príjem zo živnosti. Ak sa budú čo len obliečky vymieňať, tak to nemôže byť príjem podľa § 6 ods. 3 t.j. prenájom nehnuteľnosti, tak ako ho chápe toto ustanovenie zákona o dani z príjmov. Celkovo však nesúhlasím s tým, že je možné stotožňovať pojem ubytovanie s pojmom - prenájom nehnuteľnosti.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Stefi2 Pozri príspevok
    Manžel by si rozšíril živnosť o ubytovanie a s rodičmi by uzavrel nájomnú zmluvu.
    Rodičia v prípade uzatvorenia nájomnej zmluvy za odplatu by mohli byť poberateľmi príjmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmu.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    P.S. ...a ešte v prípade uzavretia zmluvy o prenájme nehnuteľnosti, nezabudnúť požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu FO, ktorá prenajala nehnuteľnosť....

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Stefan2005 Pozri príspevok
    P.S. ...a ešte v prípade uzavretia zmluvy o prenájme nehnuteľnosti, nezabudnúť požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu FO, ktorá prenajala nehnuteľnosť....

    Ak prenajíma časť nehnuteľnosti, nemusí sa registrovať. Viď odpovede na otázky k nájmu z DR SR:

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    iba ak prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorá nemá samostatný vchod a nedá sa posúdiť ako samostatná bytová jednotka
    prajem príjemný večer
    Anik

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Doplním ....

    http://www.porada.sk/554399-post13.html

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Prosím zadávateľa otázky o upresnenie, pretože zadal tému s názvom prenájom a pýta sa na poskytovanie ubytovania, o čom v tejto téme svedčia aj odpovede.

    Stefi2 je offline (nepripojený) Stefi2

    Stefi2
    Priestor, je jedno poschodie rodinného domu, ktorý vlastnia moji rodičia. Sú tam dve izby kuchynský kútik a sociálne zariadenie. Nemá však samostatný vchod. Tento priestor je potrebujné od rodičov prenajať a ďalej v ňom poskytovať ubytovacie služby. Myslím, že tento priestor nespĺňa charakteristiku samostatnej bytovej jednotky. Uvažujeme o troch variantách, ktorá z nich je najvýhodnejšia:
    A) rozšírenie manželovho predmetu živnosti o ubytovanie (ako už bolo spomenuté, znamená to vyššie odvody, ale aj možnosť zarátať si do výdavkov napr. nákup čistiacich prostriedkov, platby nájomného rodičom...)
    B) živnosť by som si otvorila ja - popri zamestnaní (potom neviem ako by to bolo s platením odvodov...
    C) ubytovacie služby by poskytovali priamo rodičia (ale neviem, či tieto služby je možné poskytovať bez živnosti, ktorú si oni nechcú otvoriť)
    Dúfam, že som to dostatočne objasnila a už vopred Vám ďakujem za cenné rady.
    Stefi

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Stefi2 Pozri príspevok
    Priestor, je jedno poschodie rodinného domu, ktorý vlastnia moji rodičia. Sú tam dve izby kuchynský kútik a sociálne zariadenie. Nemá však samostatný vchod. Tento priestor je potrebujné od rodičov prenajať a ďalej v ňom poskytovať ubytovacie služby. Myslím, že tento priestor nespĺňa charakteristiku samostatnej bytovej jednotky. Uvažujeme o troch variantách, ktorá z nich je najvýhodnejšia:
    A) rozšírenie manželovho predmetu živnosti o ubytovanie (ako už bolo spomenuté, znamená to vyššie odvody, ale aj možnosť zarátať si do výdavkov napr. nákup čistiacich prostriedkov, platby nájomného rodičom...)
    B) živnosť by som si otvorila ja - popri zamestnaní (potom neviem ako by to bolo s platením odvodov...
    C) ubytovacie služby by poskytovali priamo rodičia (ale neviem, či tieto služby je možné poskytovať bez živnosti, ktorú si oni nechcú otvoriť)
    Dúfam, že som to dostatočne objasnila a už vopred Vám ďakujem za cenné rady.
    Stefi
    Pripnem Vám materiál z odboru živnostenského podnikania Liptovský Mikuláš, na základe, ktorého budete vedieť všetky svoje povinnosti ohľadne poskytovania ubytovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.