Zavrieť

Porady

preddavková faktúra - odpočet DPH

Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.

Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dede2 Pozri príspevok
Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.


Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
Pojem daňový doklad dnes nepozná žiadny zákon. V zmysle zákona o DPH máš pri splnení podmienok podľa § 49 nárok na odpočet DPH z preddavkovej faktúry vystavenej v zmysle zákona o DPH §71 práve pre tento účel /platba prijatá pred dodaním tovaru, resp. ukončením služieb/ . Z konečnej faktúry si uplatníš práve ten rozdiel
Naposledy upravil evina : 12.08.08 at 09:35
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

vďaka
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

ešte jedna otázka.

Program mi neumožní odpočítať DPH z preddavkovej faktrury. Môžem k nej vystaviť interný doklad a cez neho si odpočítať DPH?
Používam POHODU-LITE /JU/.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dede2 Pozri príspevok
Ahojte,

Viem, že sa na túto tému už veľa popísalo, ale nič som nenašiel čo by mi pomohlo.

Od dodávateľa sme dostali preddavkovú faktúru v sume 24000 Sk /vrátane DPH/.
Riadna faktúra obsahuje:
--------------bez DPH------DPH-----Spolu
tovar ...............50000 9500 59500
vyučtovanie -20168 -3832 -24 000
zalohovej platby
celková fakt.suma 29832 5668 35500 Sk


Z preddavkovej faktúry si nemôžem uplatniť DPH, nakoľko to nie je daňový doklad. Z riadnej faktúry si nemôžem uplatniť DPH 9500,- nakoľko výsledná DPH znie na 5668,- Sk.

Čo s tým? Ako mám odpočítať DPH /9500,-/ v takomto prípade?

Dakujem.
Preddavková faktúra, alebo faktúra k prijatému preddavku? O preddavkových faktúrach neúčtujeme, účtujeme len o faktúrach k preddavku, na základe, ktorých je nárok na uplatnenie odpočtu dph. Ak takú( k prijatému preddavku nemáš, nárok na uplatnenie odpočtu dph nie je). Potom je aj nesprávne vyhotovená faktúra za celkové dodanie tovaru.
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

tak teraz tomu už rozumiem. Idem to obvolať.

Dik moc
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

ešte jedna vec na ujasnenie

dodavatelovi teda, kedy vznikne danova povinnost? Dnom vystavenia faktury k preddavku alebo dnom prijatia platby tak ako sa pise v par. 19 ods. 4 ????
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
dede2 Pozri príspevok
ešte jedna vec na ujasnenie

dodavatelovi teda, kedy vznikne danova povinnost? Dnom vystavenia faktury k preddavku alebo dnom prijatia platby tak ako sa pise v par. 19 ods. 4 ????
pri preddavku je to vždy dňom prijatia platby a nie vystavením faktúry tak ako píšete (§19 ods. 4)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dede2 Pozri príspevok
ešte jedna vec na ujasnenie

dodavatelovi teda, kedy vznikne danova povinnost? Dnom vystavenia faktury k preddavku alebo dnom prijatia platby tak ako sa pise v par. 19 ods. 4 ????
Dňom prijatia preddavku.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety Pozri príspevok
Preddavková faktúra, alebo faktúra k prijatému preddavku? O preddavkových faktúrach neúčtujeme, účtujeme len o faktúrach k preddavku, na základe, ktorých je nárok na uplatnenie odpočtu dph. Ak takú( k prijatému preddavku nemáš, nárok na uplatnenie odpočtu dph nie je). Potom je aj nesprávne vyhotovená faktúra za celkové dodanie tovaru.
Ja si dovolím trochu nesúhlasiť, aby sme nezávadzali pojmovo. Nevidím rozdiel medzi pojmami "preddavková faktúra" a "faktúra k preddavku".
Z hľadiska účtovného neúčtujeme ani o jednej - je to tá istá preddavková faktúra.
Preddavková faktúra, na základe ktorej požadujeme prijatie platby musí byť vystavená bez DPH. Ak prijmeme platbu vystavujeme v zmysle § 71 zákona o DPH faktúru na základe prijatej platby pre účely odpočtu DPH /doklad slúži vyložene len pre účely odpočtu DPH/ a v účtovníctve sa nám nemení nič a nič /okrem DPH/ neúčtujeme - stále sme na účte 324.

V pôvodnej otázke je napísané, že preddavkovú faktúru s rozpisom DPH obdržali a tá DPH je rozpísaná aj na konečnej faktúre, preto ja nepredpokladám, že platba neprebehla a myslím si, že to treba v prvom rade objasniť...
Naposledy upravil evina : 12.08.08 at 09:35
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

objasnené to už je. V pôvodnej otázke je, že preddavková faktúra bola v sume vrátane DPH - takže bez rozpisu.

Ide mi len o to, že tú faktúru k preddavku po uhradení preddavku vystavujú niekoľko dní po obdržaní preddavku . Povinnosť nastáva po obdržaní preddavku napr. 1.8.2008, ale zdokladované to majú faktúrou k preddavku dátumom vystavenia aj daňovej povinnosti 4.8.2008. Podľa mňa v tom majú chybu dátum vystavenia môže byť 4.8.2008, ale daňová povinnosť má byť 1.8.2008 /den prijatia preddavku/.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dede2 Pozri príspevok
objasnené to už je. V pôvodnej otázke je, že preddavková faktúra bola v sume vrátane DPH - takže bez rozpisu.

Ide mi len o to, že tú faktúru k preddavku po uhradení preddavku vystavujú niekoľko dní po obdržaní preddavku . Povinnosť nastáva po obdržaní preddavku napr. 1.8.2008, ale zdokladované to majú faktúrou k preddavku dátumom vystavenia aj daňovej povinnosti 4.8.2008. Podľa mňa v tom majú chybu dátum vystavenia môže byť 4.8.2008, ale daňová povinnosť má byť 1.8.2008 /den prijatia preddavku/.
No vidíš, pre mňa pojem 24 000 vrátane DPH znamená, že na faktúre bol rozpis DPH, pretože preddavková faktúra je na 24 000 a bodka, nehovoríme o DPH pokiaľ nebola vyčíslená. Rozpis tejto sumy následne je druhá vec...

Daňová povinnosť = dátum prijatia preddavku to máš pravdu, ale to vieš od nich, že ho prijali 1.8. ty si mohla zaplatiť 1.8. ale na ich účet to prišlo napr. 4.8., takže daňová povinnosť je 4.8. Pre odpočet DPH je to však stále august.
V zákone o DPH platí, že ak dodanie tovaru a prijatý preddavok sa uskutoční v tom istom mesiaci, tak sa vystavuje jedna - súhrnná faktúra. Možné je teda aj to, že preddavok prijali 1.8. a tovar dodali 4.8., a preto DP 4.8.
Ak nemáš zálohovú faktúru na základe prijatej platby s rozpisom DPH a dodanie nastalo tiež v 8 mesiaci, potom si odpočítaš 9 500 SK na základe súhrnnej faktúry /aj keď tam potom nemali ten mínusový rozpis robiť, ale len odpočet celej zálohy 24 000/.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
0 0
t.gulasiova t.gulasiova

t.gulasiova je offline (nepripojený) t.gulasiova

Ahojte Poraďáci, prosím o radu.

Na základe zmluvy o dielo som vystavila faktúru na 50 % z ceny diela ako zálohu.
Vystavenie fa, daňová povinnsť i úhrada fa boli v 05/2008.
Kedy musím túto zálohu odúčtovať?
Môžem faktúrovať "ďalej" a zálohu vysporiadať v posladnej faktúre?
V zmluve to nie je dohodnuté.

Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

t.gulasiova Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci, prosím o radu.

Na základe zmluvy o dielo som vystavila faktúru na 50 % z ceny diela ako zálohu.
Vystavenie fa, daňová povinnsť i úhrada fa boli v 05/2008.
Kedy musím túto zálohu odúčtovať?
Môžem faktúrovať "ďalej" a zálohu vysporiadať v posladnej faktúre?
V zmluve to nie je dohodnuté.

Ďakujem.

Áno.
0 0
t.gulasiova t.gulasiova

t.gulasiova je offline (nepripojený) t.gulasiova

evina Pozri príspevok
Áno.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

U ceskej firmy sme si objednali vyrobu nastroja na vyrobu vyrobkov. Vystavili nam zalohovu fa na polovicu sumy,tuto sme zaplatili, zvysok ceny budeme doplacat v rovnomernych splatkach pod dobu 6 mesiacov. Danovy doklad sme zatial neobdrzali ziadny.
Viete mi poradit co s dph? Dakujem
0 0
dede2 dede2

dede2 je offline (nepripojený) dede2

s DPH zatial nic. Evidujes zalohove faktury bez vplyvu na DPH priznanie. Na DPH ma vplyv len faktura - danovy doklad, ktory ti asi vystavia po splateni. Po obdrazani faktury urobis samozdanenie.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

dede2 dakujem
0 0
martinia martinia

martinia je offline (nepripojený) martinia

Ahojte , prosim o radu,
mám vystaviť záloh.fakturu, kde celková suma má byť rozdelená do troch splátok, mám na každú splátku vystaviť samostatnú zál.fa,alebo to mám vystaviť do jednej, kde uvediem každú splátku zvlásť a a jej splatnosť vždy v nasl.mesiac a potom ako vystaviť dan.doklad?dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martinia Pozri príspevok
Ahojte , prosim o radu,
mám vystaviť záloh.fakturu, kde celková suma má byť rozdelená do troch splátok, mám na každú splátku vystaviť samostatnú zál.fa,alebo to mám vystaviť do jednej, kde uvediem každú splátku zvlásť a a jej splatnosť vždy v nasl.mesiac a potom ako vystaviť dan.doklad?dakujem
Stačí jedna s rozpisom splátok. Potom po prijatí platby( do 15 dní) vystavíš doklad k prijatému preddavku.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

martinia Pozri príspevok
Ahojte , prosim o radu,
mám vystaviť záloh.fakturu, kde celková suma má byť rozdelená do troch splátok, mám na každú splátku vystaviť samostatnú zál.fa,alebo to mám vystaviť do jednej, kde uvediem každú splátku zvlásť a a jej splatnosť vždy v nasl.mesiac a potom ako vystaviť dan.doklad?dakujem
Vystavíš zálohovú faktúru /v btto hodnote/ na celú sumu, na ktorej podľa mojej mienky nemusíš ani rozpisovať splátky. Na každú prijatú platbu potom vystavíš doklad pre účely DPH, ak budú splátky prijaté v rôznych mesiacoch. Na tie, ktoré budú prijaté v jednom mesiaci stačí vystaviť jednu faktúru pre účely DPH / z hľadiska účtovného pôjde stále o zálohu/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať