Zavrieť

Porady

Zaplatit poistovni z vlastneho za vysetrenie ineho ucastnika po skodovej udalosti?

prosim o radu ak sa v tom niekto vyzna - pred tristvrte rokom som mojou neopatrnostou sposobil mensiu skodovu udalost, na krizovatke som oskrel blatnik vozidlu v ktorom soferovala nejaka pani z dcerou asi 12r. Zastavili sme, ja som mal oskrety predny naraznik, pani zase zadny blatnik. Pani sice nevhodne spomalovala bez akehokolvek znamenia, ale uznavam ze chybu som sposobil ja - nepozornost - mal som lepsie vsetko sledovat. Po zastaveni som sa ospravedlnil a standardne sme isli spisat tlacivo sprava o nehode - pre pzp, pani vsak okamzite volala hasicov, zachranku a policajtov. Neviem preco, este som si v duchu hovoril, kto bude platit tie neopravnene vyjazdy? Hasici prisli ako prvi, skonstatpvali ze k ziadnemu uniku prev. kvapalin nedoslo a odisli. Policajt prisiel po 5 min., skonstatoval ze sa nejedna o nehodu, ale o skod. udalost, spravili sme dychove skusky - obaja negativvne a zacalo sa dokumentovanie a vypisovanie. No potes. Po 10 min. prisla zachranka, spytala sa vsetkych ci su v poriadku (po oskreti blatnika v 5km/h rychlosti to ani inak asi nemohlo byt) ale 12r dcera poskodenej hovori ze sa zle citi. Tak odisli na vysetrenie a policajt cakal na vysledky vysetrenia, ktore boli samozrejme negativne. Druhy den sme povypisovali ostatne papiere, nahlalsil som skodovu udalost cez moje PZP aj Havarijne, auta sa cez poistovne opravili a poistovne po 2-3 mesiacoch uzavreli udalost. Ale teraz po tristvrte roku mi prislo zo zdravotnej poistovne poskodenej platit nemalu sumu za poskyt. zdravotnej starostlivosti, v opacnom pripade sa mi vyhraza poistovna sudom. Je tam prilozene aj vyjadrenie od policajtov, ze sa jedna o skodovu udalost, nie nehodu a ze za skodovu udalost, ktora sa vtedy stala som uznal vinu ja.
Poradte prosim kto vie, musim za neopravneny vyjazd zdravotnikov, resp. za nasledne vysetrenia, ktore preukazali ze su vsetci v poriadku platit ja? Uznavam ze ja som sposobil skodovu udalost (vsetkym som sa hned ospravedlnil za sposobene problemy a znovu sa ospravedlnujem), ale zda sa mi to trochu potiahnute za vlasy....
Ak to uz musim platit ja (?), uvedenej zdrav. poistovni som poskytol moje cisla PZP aj Havarijneho a cisla skodovych udalosti (ale viem, ze ziadna z poistovni to urcite nepreplati, kedze skodova udalost uz pred pol rokom skoncila s tym, ze nedoslo k ziadnemu poskodeniu zdravia). Zdravotna poistovna poskodenych vsak odo mna ziada najskor do 30dni od odoslania (teda 15 dni po doruceni) uhradit uvedene a vraj si to potom mozem domahat u mojich poistovni, v opacnom pripade sa mi vyhrazaju sudom. Poradte prosim, musim pozhanat peniaze a uvedenu sumu zaplatit teraz ja? Ako postupovat dalej? Zazil niekto z vas uz podobny pripad?
misoft Môj názor: RZZP si volala ona, lekár nezistil žiadne zdravotné ťažkosti, policajti to vyhodnotili ako škodovú udalosť. Škodu na vozidle zaplatíš ty, ale za ošstrenie si má zaplatiť ona. Odvolaj sa s tým, že podľa ofic. šetrení k zraneniu nedošlo (všetky protokoly) a že ona si privolala RZZP z vlastnej iniciatívy. Ďalej ich upozorni, že sa budeš brániť právnymi prostriedkami, ak budú naďalej na tom trvať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    s tým papierom od ZP nakluš do svojej poisťovne, kde máš PZP a dolož ho k poistnej udalosti. Ešte keď som robil v poisťovni, takýchto prípadov som mal viacero a vždy to poisťovňa, v ktorej som robil, zaplatila. A keby nie a išlo by to na súd, budeš o tom upovedomený ako vinník nehody, pôjdeš na súd a budeš vypovedať. Pokiaľ by nebola poisťovňa hneď prizvaná ako účastník konania, tak môžeš žiadať cez svojho právneho zástupcu, aby súd prizval poisťovňu do konania a tam si ju už právnici podajú.

    Keby ťa aj súd zaviazal zaplatiť výjazd, nech to zaplatí tvoja poisťovňa, nakoľko na to máš auto poistené. A pre istotu prečítaj si zákon 381/2001 o PZP, konkrétne paragraf 4, bod 3, ktorý hovorí:

    Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovateľ za neho nahradil príslušným subjektom6b) uplatnené, preukázané a vyplatené náklady zdravotnej starostlivosti, nemocenské dávky, dávky nemocenského zabezpečenia, úrazové dávky, dávky úrazového zabezpečenia, dôchodkové dávky, dávky výsluhového zabezpečenia a dôchodky starobného dôchodkového sporenia, ak poistený je povinný ich nahradiť týmto subjektom.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Škodu nehraďte, ale bezodkladne informujte svoju poisťovňu, v ktorej máte PZP. Ak by náklady neuhradila a došlo by k súdnemu sporu, bude vedľajším účastníkom konania.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Poradte prosim, musim pozhanat peniaze a uvedenu sumu zaplatit teraz ja? Ako postupovat dalej? Zazil niekto z vas uz podobny pripad?
    - Ako postupovať ?
    Nechápem občas jedno...samozrejme, že záleží od okolností...že nie jeden sa dožaduje, hľadá, interesuje ohľadom riešenia problému na internete a pritom by mal ísť ku zdroju - do danej poisťovne (najlepšie osobne).

    - Zháňaj, zháňaj...zaplatiš, len tak hučať bude.
    Lebo ono je to tak na Slovensku. Najprv zacvakáš, aby si sa vyhol exekútorovi a následne sa budeš domáhať svojho práva.
    - Zažil - nezažil...každý prípad je iný.
    -----------------------------
    Ale v podstate sa poisťovňa domáha svojho práva...to je neoprávnený výjazd a ten niektomusí zaplatiť.
    Pani proste len využila (zneužila) situáciu (povedzme, že určité obavy tam boli), no výsledok bol proste iný.
    Keďže Ty si vinníkom "nehody", tak Čierneho Petra dala z tohoto dôvodu poisťovňa práve Tebe.
    Nie si prvý a ani posledný, ktorý sa dostal do osídiel poisťovne...a takéto prípady dáva okamžite na súd a ten okamžite dá za pravdu jej. A následne nastupuje nie raz exekútor...
    Preštuduj článok, kde sa píše o zneužití RZZP.
    https://spravy.pravda.sk/domace/clan...y-budu-pokuty/
    Chobot Osobne nič nevybaví. Takéto prípady - regresy - riešia právne útvary zdrav. poisťovní a tie nemajú stránkové hodiny. A na pobočke či kontaktnom mieste pracovníci za prepážkami nemajú právomoc v tejto agende rozhodovať.

    Zaplatit poistovni z vlastneho za vysetrenie ineho ucastnika po skodovej udalosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.