Zavrieť

Porady

Príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy.

Dnes sme dostali na zamestnanca 3 exekučné príkazy na zrážky z dvoch tretín zo mzdy a všetky tri sú prednostné pohľadávky. Ako vypočítame zrážky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Pomerom možnej zrážky ku celkovej sume ekekúcie.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    VERONIKA6 Môžem poprosiť vysvetliť na príklade:
    čistý príjem zamestnanca 400,- EUR, spolu 3 príkazy na zrážku z dvoch tretín čistej mzdy:
    1. zrážka 506,99
    2. 493,55
    3. 978,62
    Dav Na zrážku: 93,72,ak nie sú vyživované osoby dokopy 1.979,16€.
    506,99-25,62% - 24,02, 493,55-24,94%-23,37, 978,62-49,44%-46,33 Eur. (Zaokrúhľovala som, aby vyšla suma 93,72)
    VERONIKA6 Ale to vychádza 1/3. My máme zrážať 2/3.
    Dav Ja som vedela, že ma dakto vyruší a domýlim sa. Mám 2-dielnu tabuľku, ale pre jeho mzdu bolo treba použiť tú druhú časť, a tam som počítala len z 1/3. Princíp percent je rovnaký, ale 2*93,72=187,44, ešte otestovať, či mu ostane, koľko musí...ŽM je 198,09 .
    VERONIKA6 Ďakujem za odpoveď, dúfam, že mu to správne vypočítam. A tá tabuľka sa nedá poskytnúť, Čakám ešte ďalšiu exekúciu na iného zamestnanca. Už mi volali z exekútorského úradu.
    VERONIKA6 Dnes som dostala ďalší prednostný príkaz na začatie exekúcie u toho istého pracovníka ako je uvedené v prvom príspevku. Ako mám postupovať ďalej? Už mu zrážam 3 prednostné príkazy, ktoré prišli v ten istý deň.
    Dav Počkať, kým sa nedozráža niektorý z tých prvých troch. Exekútorovi napísať, že sa vykonávajú zrážky na základe prv doručených exe príkazov a tento konkrétny je v poradí.
    VERONIKA6 Ďakujem za odpoveď.
      zbaliť

    zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

    zuza 74
    Dobrý deň, ja mám exekúcie, vypočítala som 2/3 čistej mzdy /prednostná pohľadávka/. V exekučnom príkaze sú 2 účty, jeden na pohľadávku a jeden na trovy konania. Ako sa táto suma rozpočíta, alebo sa najprv uhradí celá pohľadávka a potom trovy konania? Jedná sa o sumu 263,20 EUR. Ďakujem.
    Zuzanka_ba Exekučnú poriadok § 46
    ...
    (4) Plnenia prijaté alebo vymožené z majetku povinného sa na úhradu pohľadávky použijú v tomto poradí:
    a) trovy exekútora,
    b) istina vymáhanej pohľadávky,
    c) príslušenstvo vymáhanej pohľadávky priznané exekučným titulom,
    d) trovy oprávneného.

    (5) Z prijatého plnenia sa na pohľadávku podľa odseku 4 písm. a) použije vždy najviac 24 % plnenia, zvyšok prijatého plnenia sa použije na pohľadávku podľa odseku 4 písm. b); na pohľadávky podľa odseku 4 písm. c) a d) sa prijaté plnenia použijú až po zániku pohľadávky podľa odseku 4 písm. b). Ak niektorá z pohľadávok podľa odseku 4 už skôr zanikla, použije sa prijaté plnenie v pomere podľa predchádzajúcej vety na pohľadávky, ktoré v čase prijatia plnenia nie sú uspokojené. Ak nie je možné uplatniť pomer podľa prvej vety z dôvodu, že ostatné pohľadávky zanikli, použije sa celé prijaté plnenie na v poradí poslednú neuspokojenú pohľadávku, a to až do okamihu jej zániku.

    (6) Ak ide o exekúciu na vymoženie pohľadávky na výživnom, postupuje exekútor v súlade s odsekmi 4 a 5 tak, že prijaté plnenia použije vždy najskôr na bežné výživné.

    ...
    Ak som správne pochopila, tak najviac 24 % plnenia má ísť za každej vymoženej sumy na trovy exekútora a ostatné na istinu pohľadávky. Príslušenstvo a trovy oprávneného až po úplnom splatení istiny.
    Nie som si istá ako je myslený odsek 6 čo sa týka výživného.
    Mala by si platiť hlavne na účet kam ide istina, trovy exekútora môžeš posielať do výšky najviac 24 % zrazenej sumy. Ak ti nenapísal v akom pomere treba tieto zrážky robiť, tak by som sa ho na tvojom mieste spýtala, aby si nerobila svojvoľné rozhodnutia. Určite bude chcieť aby si posielala jemu tých 24 % zrazenej sumy

    Inak otázku je lepšie založiť ako novú a nie dávať ako odpoveď pod niekoho iného otázkou.

    Príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.