Zavrieť

Porady

Exekúcia bez upozornenia veriteľa

Prajem pekný deň,
v zdravotnej poisťovni som mala dlh spred 5tich rokov, išlo cca o 56 eur. Zdravotná poisťovňa ma nikdy neupozornila na to, že by som bola dlžná, nikdy mi neprišiel žiaden list, žiadna výzva k úhrade. Zrazu zablkovaný účet exekútorom. Je toto vôbec možné?
Keby som vedela, že tam mám dlh, tak ho samozrejme uhradím. Ak by bol vyšší, určite by som komunikovala so ZP a snažila by som sa o splátkový kalendár, proste nie som človek, čo výzvy a listy hádže do koša, každému problému sa staviam čelom.
Je toto konanie správne? Mne už to pripadá, že to robia schválne, len aby sa niekto nabalil.
6 komentárov     zbaliť
buchač Zdravotná poisťovňa ma nikdy neupozornila na to, že by som bola dlžná, nikdy mi neprišiel žiaden list, žiadna výzva k úhrade.
================
Tomu sa dosť ťažko uverí...aj keď tvrdíš, že to tak nie je.
vieraminarikova To už je Váš problém, že tomu neveríte. Pekný deň prajem.
buchač Hehehe....a ani dcéra nemala dlhy v Rakúsku ?

Ja nemám problém, nakoľko nemám dlhy.
Skôr má problém ten, čo má dlh u mňa...tiež "zabudla" osoba, že má platiť...nuž má na krku exekútora.
vieraminarikova Keď nemáte žiadnu radu, ale chcete len rýpať, zdržte sa arogantných a hlúpych, k ničomu nepomáhajúcich poznámok. Prajem pekný deň.
misoft To je vyslovená hlúposť.
A) ZP posielajú upozornenia o dlhu na poistnom a dávajú lehotu na vyrovnanie dlhu (a ak sú zhovievaví, tak odpustia i penále).
B) Ak niekto nereaguje, môžu vykonať exekúciu (a nepotrebujú na to ani súdne rozhodnutie), ovšem opäť pred tým upozornia. Ak začne exekúcia, exekútor posiela o tom oznámenie o začatí exekúcie.

Takže kecy, že nič neposlali, sú irelevantné - skôr mám dojem, že niekto to bral na ľahkú váhu!

Tebou popisovaný "scenár" je "výsadou" výpalníkov a nebankoviek!
veronikasad Aktualny dlh, vratane penalov a trov exekucie je kolko?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    bohužiaľ neznalosť zákona neospravedlňuje. Chodte čo najskôr do ZP a ak je dlh oprávnený uhraďte ho. Samozrejme bude potrebné uhradiť aj trovy exekúcie.
    vieraminarikova To myslíte vážne? Neznalosť zákona? Aká neznalosť? Veď toto je jasná úžera podporovaná štátom. Čakajú roky než sa budú môcť nabaliť a človeka zničiť a dostať na dlažbu za pár eur. Hrozné, že toto vôbec môže niekto obhajovať.
    buchač vieraminarikova (Dnes 07:49) To myslíte vážne? Neznalosť zákona? Aká neznalosť? Veď toto je jasná úžera podporovaná štátom. Čakajú roky než sa budú môcť nabaliť a človeka zničiť a dostať na dlažbu za pár eur. Hrozné, že toto vôbec môže niekto obhajovať.
    ----------------------------
    Nie raz nejde o neznalosť zákona alebo o neschopnosť splácať dlh.
    Nie raz ide o vychcanosť dlžníka...chce vydrbať so štátom, s veriteľom...s každým.

    Nejde o obhajobu, ide o skutkový stav.
    Ja by som napríklad dlžníkov, ktorý sa cieľavedome vyhýbajú platbe dlhu, poslal do basy...a to dovtedy, pokiaľ by dlh nebol splatený.
    Tvrdé riešenie ? Možno aj hej...ale ešte pred 100 rokmi boli väzenia v Británii plné takýchto jedincov.
    =======================
    vieraminarikova (Dnes 08:07) Keď nemáte žiadnu radu, ale chcete len rýpať, zdržte sa arogantných a hlúpych, k ničomu nepomáhajúcich poznámok. Prajem pekný deň.
    ------------------------------
    Kuwa, akú radu ???
    Na tie dve hlúpe otázky ???

    Kuwa, šak oslov exekútora, oslov poisťovňu...žiadaj o vysvetlenie, že prečo, za čo, z akých dôvodov...

    Alebo snáď chceš radu, že ako sa vyhnúť plateniu ? Tak s tým nejak nerátaj, zo spárov exekútora sa len tak nepodarí dostať.

    Tvoje hlúpe poznámky nechám na pokoji, nemá význam na ne reagovať.

    -----------------------------------
    =======================
    ...a zopakujem ?
    Neverím, že by poisťovňa neposlala nejaké lajstro...proste tomu neverím - neuverím !!!

    rudolf83 je offline (nepripojený) rudolf83

    rudolf83
    Zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení hovorí v § 17a, že zdravotná poisťovňa si môže uplatniť výkazom nedoplatkov dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania. Rieši aj doručovanie výkazu nedoplatkov a možnosť podať námietky proti nemu. Ak dlžník nepodá námietky stane sa výkaz nedoplatkov právoplatný a vykonateľný a je potom exekučným titulom.

    Veľmi často má dlžník pocit, že mu nič nebolo doručené hlavne v prípadoch, keď napr. neoznámi zdravotnej poisťovni zmenu adresy keď sa presťahuje, alebo tak a potom je mu doručované na zlú adresu.... Nemôže sa stať, že by VN nebol vôbec doručovaný, potom by chýbal ex. titul a exekútor by nemohol vykonávať exekúciu, keďže súd by ani nevydal poverenie na vykonanie takej exekúcie.

    § 21 upravuje premlčanie - treba si tiež pozrieť, lebo premlčané dlhy sú často vymáhané a úspešne, ak dlžník nebude premlčanie namietať. Súd totiž na premlčanie neprihliada ex offo ale len pri vznesení námietky premlčania.
    Naposledy upravil rudolf83 : 04.11.19 at 16:39

    Exekúcia bez upozornenia veriteľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.