Zavrieť

Porady

Otázka ohľadne dane z príjmu

ahoj Poradáci. Mám problém a myslím, že vy by ste my poradili. O čo vlastne ide ??

Moja babička pred cca 7 rokmi darovala svoj byt jednej zo svojej dcér. Tá nakoniec pred rokom, na naliehanie rodiny rozdelila tento byt na podiely.
1/3 jej ostala, druhú 1/3 darovala svojej sestre a 3 1/3 darovala mne, nakoľko ja som bol priamym dedičom podielu mojej matky. Čiže teraz máme každý 1/3.
Chceme tento byt predať a ide my o To či ja budem musieť zaplatiť daň z príjmu a kolko % je daň ??
Ešte ma napadla jedna klučka v zákone. Byt by som predal svojej susedke. Kedže ju velmi dlho poznám a ja potrebujem byt tak by som sa mohol s nou dohodnúť, že za môj 1/3 podiel by my ona zaistila garzonku. V tom prípade by som nemal platiť daň nie ??
Naposledy upravil Patrik27373 : 28.07.11 at 05:47 Dôvod: zlé napísané písmeno
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak svoju tretinu predáš, musíš príjem priznať v daňovom priznaní. Zároveň môžeš uplatniť ako výdavok 1/3 z ceny bytu, ktorá je uvedená v dedičskom rozhodnutí kde mamina sestra dedila byt. Daň bude iba 19% z rozdielu medzi príjmom a výdavkom, čo môže byť aj nula, alebo malá suma. Ak však cena bytu bola pri dedičskom konaní podhodnotená a cena pri predaji vysoká, tak aj daň môže byť o to vyššia. Skús si to zistiť a prepočítať. Alebo si to daj prepočítať niekomu, čo sa vyzná. Viac čítaj v § 8/1/b aj § 8/5/b a § 25, ods. 1 zákona o dani z príjmu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj nepeňažný príjem je príjem.
    budeš platiť daň z príjmu - u teba zmena nastala pred rokom.

    Patrik27373 je offline (nepripojený) Patrik27373

    Patrik27373
    Moment, len neviem či byt bude v dedickom konaní nakoľko teta uviedla že jej mama (maja babka) umrela bez majetku a navyše ten byt babička previedla na dcéru za života tým pádom To nie je zahrnuté v dedickom konaní.
    Tým pádom ja by som si nemohol uplatnovať žiadny výdavok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tým pádom budeš platiť daň z príjmu.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    KEJKA Pozri príspevok
    tým pádom budeš platiť daň z príjmu.
    Daň z predaja bytu platia len tý čo byt nenadobudli do 01. 01.2011? Alebo sa mylim?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    doktor01 Pozri príspevok
    Daň z predaja bytu platia len tý čo byt nenadobudli do 01. 01.2011? Alebo sa mylim?
    ale záleží od doby kedy nadobudol uvedenú nehnutľnosť, resp. ako dlho ju vlastnil....

    Otázka ohľadne dane z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.