Zavrieť

Porady

Prostriedky z EÚ - účtovanie

Prosím Vás. Neviem si rady z účtovaním prostriedkov z EÚ. Ide mi konkrétne o to: Mám zriadený výdavkový projektový účet 222. Z tohto účtu prevádzam prostriedky na refundáciu miezd, ktoré čerpáme z riadneho výdavkového účtu školy. Zhrniem to: z účtu školy uhrádzame mzdy a potom refundujeme z projektového účtu. Zamotávam sa. Raz mi nesedela 222, teraz mi nesedí 261 ... Prosím poraďte mi. Máme financovanie 85 , 10 a 5 % z vlastných príjmov.
Usporiadat
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Pozri si SS. Máme tiež fiancovaný projekt z EU, presne s takým % podielom financovania. Nechcem to zverejňvať na portál, pretože v žiadnych súvsťažnostiach nie je možné nájsť všetky kroky účtovania, ktoré je potrebné vykonať. Každá škola, s ktorou som v kontakte a má takýto projekt to účtuje inak. Ja tiež účtujem len na základe pozháňaných informácii, o ktorých nie som 100 % presvedčená, že sú správne.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lilly34 Lilly34

Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

Ďakujem. Pozrela som SS. Pa.
0 0
anas anas

anas je offline (nepripojený) anas

Dobrý deň, tiež mám problém s účtovaním pri ferundácii miezd z prostriedkov EU. Prostriedky z EU vedieme na našom rozpočt.výdavkovom účte. Výplaty sú účtované s KZ "111" (pri úhrade presúvame z dotačného účtu na výdavkový prostriedky za školu - prenesené kompetencie) Neviem, ako preukázať skutočné čerpanie prostriedkov z projektu (85 %, 10 % a 5%). Vystavila som len interný doklad - refundácia miezd - v ktorom preúčtovávam pri výdavkovom účte čiastku z KZ "111" na KZ "1161", "1162" a "42". Bude tento interný doklad stačiť?
0 0
Lilly34 Lilly34

Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

Ja mzdy ktoré čerpám z riadneho výdavkového účtu účtujem kodom 41. Potom Pri refundácii z dodatočného projektového účtu dotáciu mínusujem na výdavkovom bežnom účte. Na dodatočnom projektovom riadne naúčtujem skutočné čerpanie s 13T1 a 13T2 41. Neviem či je to dobré?!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Lilly34 Pozri príspevok
Ja mzdy ktoré čerpám z riadneho výdavkového účtu účtujem kodom 41. Potom Pri refundácii z dodatočného projektového účtu dotáciu mínusujem na výdavkovom bežnom účte. Na dodatočnom projektovom riadne naúčtujem skutočné čerpanie s 13T1 a 13T2 41. Neviem či je to dobré?!
V podstate je to O.K. Domnievam sa, že používate systém zálohovej platby, ktorá je pripísaná na dotačnom projektovom účte (mimorozpočtovom) a z tohto účtu prevádzate prostriedky na výdavkový rozpočtový účet vo výške skutočne realizovaných výdavkov, napr. na mzdy. Skutočné výdavky uskutočnené z výdavkového rozpočtového účtu sa kódujú zdrojom 41 a po ich "zrefundovaní", t.j. po uskutočnení prevodu z "dotačného projektového účtu" zriaďovateľovi a ich následnom pripísaní na výdavkový rozpočtový účet sa preúčtujú výdavky zo zdroja 41 na zdroje podľa pomeru intenzity pomoci 85% (napr. 11T1, alebo ak ide o nevyčerpané zdoje z minulých rokov tak 13T1) :10% (11T2, alebo 13T2):5% (11GB alebo 13GB). Upozorňujem, že spolufinancovanie 5% sa nekóduje zdrojom 41 ale 11G6 alebo 13G6.
0 0
Lilly34 Lilly34

Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

Ďakujem kvet. To s tým kodom 41 som vôbec nevedela?! Kde je to uvedené?
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

kvet Pozri príspevok
Upozorňujem, že spolufinancovanie 5% sa nekóduje zdrojom 41 ale 11G6 alebo 13G6.
Takéto použitie kódu zdroja by som tak jednoznačne nevidela. Treba si v prvom rade prečítať zmluvné podmienky a určiť z akých prostriedkov je možné financovať 5 % a z akých naozaj je projekt financovaný. My máme napr. uvedené, že dofinancovávame 5 % z vlastných zdrojov. Aj sme tak urobili, nežiadali sme zriaďovateľa, ale sme použili fin. prostriedky z refundácie nájomného a v tomto prípade používam kód zdroja 41.
0 0
Lilly34 Lilly34

Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

Ďakujem za názor susann asi to bude môj prípad s tým kodom 41.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Podľa môjho názoru, z hľadiska systematiky kódovania zdrojov uvedenej v prílohe č. 1 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012, by rozpočtové prostriedky obcí (VÚC) na spolufinancovanie povstupovných fondov, napr. ESF (1. programové obdobie) mali byť kódované zdrojom 11G6 a ak ide o spolufinancovanie ESF (2. programové obdobie) kódom zdroja 11GB, a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o prostriedky získané formou refundácie z nájmu. V konečnom dôsledku aj tzv. "vlastné príjmy" rozpočtových organizácií sú príjmami rozpočtu obce (zriaďovateľa) ako celku.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

kvet Pozri príspevok
Podľa môjho názoru, z hľadiska systematiky kódovania zdrojov uvedenej v prílohe č. 1 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2010 až 2012, by rozpočtové prostriedky obcí (VÚC) na spolufinancovanie povstupovných fondov, napr. ESF (1. programové obdobie) mali byť kódované zdrojom 11G6 a ak ide o spolufinancovanie ESF (2. programové obdobie) kódom zdroja 11GB, a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o prostriedky získané formou refundácie z nájmu. V konečnom dôsledku aj tzv. "vlastné príjmy" rozpočtových organizácií sú príjmami rozpočtu obce (zriaďovateľa) ako celku.
Súhlasím, ale len do tej miery, že v zmluve by musela byť taká spoluúčasť zadefinovaná a obec na tento účel aj skutočne prispieť. Ani názory lektorov na účtovanie takého projektu, nie sú rovnaké, ale v tomto prípade boli a ja som sa preto priklonila ku kódu 41. Inak platí čo som napísala v prísp.č.2.
0 0
anas anas

anas je offline (nepripojený) anas

Tak teraz ma kvet s kódovaním vlastných prostriedkov zaskočil. V tomto roku uhrádzam faktúry, týkajúce sa projektu s kódmi "1161" (85 % prostriedky z EÚ), "1162" (10 % spoluúčasť zo ŠR) a "42" (5 % vlastné prostriedky). Na kóde "42" máme prostriedky zo zisku z podnikateľskej činnosti z r.2009, ktoré sme odviedli na VÚC a VÚC nám ich poukázal na náš výdavkový účet. Takto som to "kódovala" aj v r.2009. Je to teda správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

V prípade spolufinancovania 5% z prenesených kompetencií - používa sa kód zdroja 111? A aký zdroj sa používa pri prenesených nedočerpaných prostriedkoch (85 % prostriedky z EÚ a 10 % spoluúčasť zo ŠR) z roku 2009. Používa sa opäť pri čerpaní 13T1 a 13T2 alebo 1319?
Ďakujem!
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Ivča Pozri príspevok
V prípade spolufinancovania 5% z prenesených kompetencií - používa sa kód zdroja 111? A aký zdroj sa používa pri prenesených nedočerpaných prostriedkoch (85 % prostriedky z EÚ a 10 % spoluúčasť zo ŠR) z roku 2009. Používa sa opäť pri čerpaní 13T1 a 13T2 alebo 1319?
Ďakujem!
Na spolufinancovanie nemôžu byť použité prostriedky z prenesených kompetencií, ale len vlastné napr. z prenájmu, alebo z prostriedkov od zriaďovateľa, v tom prípade s kódom zdroja 41. Kvet mal na to iný, pozri si predchádzajúce príspevky, ja sa v tomto prípade s ním nestotožňujem.
Kódy 13 už samo o sebe znamenjú, že ide o prostriedky predchádzajúcich rokov a domnievam sa, že mali by sa používať /13T1,13T2/až do ich vyčerpania, aspoň ja nemám inú informáciu.
Naposledy upravil susann2 : 27.04.10 at 09:59
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

susann2 Pozri príspevok
Na spolufinancovanie nemôžu byť použité prostriedky z prenesených kompetencií, ale len vlastné napr. z prenájmu, alebo z prostriedkov od zriaďovateľa, v tom prípade s kódom zdroja 41. Kvet mal na to iný, pozri si predchádzajúce príspevky, ja sa v tomto prípade s ním nestotožňujem.
Kódy 13 už samo o sebe znamenjú, že ide o prostriedky predchádzajúcich rokov a domnievam sa, že mali by sa používať /13T1,13T2/až do ich vyčerpania, aspoň ja nemám inú informáciu.
Prečo sa nemôžu použiť na spolufinancovanie prostriedky z prenesených kompetencií, ja som to zisťovala aj na ministerstve a tam to jednoznačne nepotvrdili že sa to nemôže. Tiež som si nebola istá, tak som si to zisťovala. Teraz keď som robila výkaz o práci v školstve 1 - 04, tak tam bolo v príručke uvedené čo sa týka spolufinancovania (aj príklad tam bol) - spolufinancovanie z rozpočtových prostriedkov školy (normatívne finančné prostriedky) - podľa toho si myslím že je táto možnosť.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Ivča Pozri príspevok
Prečo sa nemôžu použiť na spolufinancovanie prostriedky z prenesených kompetencií, ja som to zisťovala aj na ministerstve a tam to jednoznačne nepotvrdili že sa to nemôže. Tiež som si nebola istá, tak som si to zisťovala. Teraz keď som robila výkaz o práci v školstve 1 - 04, tak tam bolo v príručke uvedené čo sa týka spolufinancovania (aj príklad tam bol) - spolufinancovanie z rozpočtových prostriedkov školy (normatívne finančné prostriedky) - podľa toho si myslím že je táto možnosť.
Pozri si ako to máte uvedené v zmluve. Tých 85 % je z európskeho sociálneho fondu, 10 % zo ŠR a v zmluve je uvedené, že už nie možné spolufinancovanie zo žiadnej kapitoly ŠR. My máme zvlášť na tento projekt založený príjmový i výdavkový účet. Tie peniaze keď prídu na účet, hneď sa musí urobiť prevod aj tých 5 % vlastných prostriedkov. Teraz si predstavujem našu situáciu, keď sme pred koncom roka tieto peniaze obdržali a ešte doteraz sme ich neminuli. Vrátené prostriedky s kódom zdroja 111 sa musia minúť do 31.3. nasledujúceho roka a to v tomto prípade, by ani nebolo možné. Ja som si to tiež overovala u viacerých zdrojov a naozaj som dospela k záveru, že financovanie z prenesených kompetencií nie je možné. Určite si to ale over, aby si neporušila rozpočtové pravidlá, za to sú velké pokuty, dokonca i v zmluve na to upozorňujú.
Naposledy upravil susann2 : 27.04.10 at 13:44
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Lilly34 Lilly34

Lilly34 je offline (nepripojený) Lilly34

Ako sa účtuje úhrada faktúr z projektu. Nevie mi niekto napísať postup z výdavkového bežného účtu a z výdavkového projektového . Ja uhrádzam faktúry z výdavkového bežného a potom refundujem z výdavkového projektového. Kde sa účtuje 5xx/321? na VBÚ alebo na VPÚ?? Som hrozne domotaná. Ďakujem.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Lilly34 Pozri príspevok
Ako sa účtuje úhrada faktúr z projektu. Nevie mi niekto napísať postup z výdavkového bežného účtu a z výdavkového projektového . Ja uhrádzam faktúry z výdavkového bežného a potom refundujem z výdavkového projektového. Kde sa účtuje 5xx/321? na VBÚ alebo na VPÚ?? Som hrozne domotaná. Ďakujem.
Do nákladov sa účtuje všetko na výdavkovom projektovom účte /VPU/. Fa týkajúce sa projektu sa uhrádzajú priamo z neho, to čo robíš je zbytočný prevod. Čo sa týka miezd, na VPU sa účtuje do nákladov a na VBU sa ponižujú náklady.
1 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím o pomoc pri zaúčtovaní neoprávnených výdavkov. Pri kontrole ŽoP nám bola vyčíslená nezrovnalosť 0,05 €. Bolo to pri nesprávnom výpočte mzdy presnejšie pri odvodoch. Robí to pri zdroji ESF 0,04 € a pri zdroji ŠR 0,01 €. Túto čiastku som vrátila z výd. účtu. Myslím si že ponížim o túto sumu odvod na projekte (napr. dôchodkové), ale neni mi jasné ako zaúčtujem ten odvod z výd. účtu.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

Ivča Pozri príspevok
Prosím o pomoc pri zaúčtovaní neoprávnených výdavkov. Pri kontrole ŽoP nám bola vyčíslená nezrovnalosť 0,05 €. Bolo to pri nesprávnom výpočte mzdy presnejšie pri odvodoch. Robí to pri zdroji ESF 0,04 € a pri zdroji ŠR 0,01 €. Túto čiastku som vrátila z výd. účtu. Myslím si že ponížim o túto sumu odvod na projekte (napr. dôchodkové), ale neni mi jasné ako zaúčtujem ten odvod z výd. účtu.
Odkial máš informáciu, že sa to má takto robiť ? Neoprávnené výdavky by sa mali zúčtovať až na konci projektu a mali by sme ich vrátiť tam, odkiaľ sme ich dostali. Kde ich vezmeme, keď sa bude jednať o väčšiu sumu je otázne, aj to či to takto naozaj bude a účtovanie si zatial ani len neviem predstaviť. My tie neoprávnené výdavky nemôžeme vracať späť na projektový výdavkový účet.
0 0
Načítať ďalšie