Zavrieť

Porady

dedicstvo

dobry den,chcela by som radu ohladom dedistva po rodicoch,zostal dom v hodnote zhruba okolo 66 387€,sme styria surodenci s rovnakym podielom.v dome byvaju dvaja surodenci,z ktorych jeden by sa chcel odtial odstahovat.druhy chce zostat byvat,s tym ze vyplacat ostatnych nechce,lebo nema zaujem o cely dom,ani dom predat,ani financovat opravy celeho domu,ktore su pomaly aj nutne.my takisto nie ked v dome nebyvame.dom je brany ako celok spolocny vchod,kurenie elektrina,ako je vhodne postupovat v takomto pripade,dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máte dve možnosti:
    1. udržiavať dom v spoluvlastníctve, deliť sa s nákladmi na opravy, požadovať od bývajúcich súrodencov odplatu za využívanie vašich podielov (ako nájomné)
    2. zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo; ak sa nedohodnete na spôsobe, rozhodne súd, pričom nemusí rozhodnúť podľa vašich návrhov.

    obč.zák.
    § 142

    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

    (2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

    (3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, ivka70, rodina1, Ice dive, Mgr.Shrek, danushka
    6

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak surodenec, ktory chce v dome ostat, nema zaujem o cely dom, ostava vam iba dom predat a surodenec nech si kupi nieco mensie.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    a druhý súrodenec, ktorý tam býva, by kam šiel v prípade predaja...??? nemôžte sa dohodnúť tak, že tí dvaja, čo tam bývajú odkúpia od Vás dvoch, ktorí tam nebývate Vaše podiely... za 16595 € čo je hodnota 1/4 domu... sa stanú polovičnými vlastníkmi... a ak neskôr dospejú k názoru, že aj tak to chcú predať budú mať lepšiu pozíciu (menej spoluvlastníkov, možno vyššia hodnota...)

    janaj733 je offline (nepripojený) janaj733

    janaj733
    Dobry den.Prednedavnom nam zomrela mama ktora bola v dedicskom konani po svojej zosnulej mame mojej starej mame kde jej patri jedna sestina .dedicstvo doteraz nieje ukoncene.Kedze ja a moja sestra dedime po nej majetok chcela by som vediet ako to teraz bude prebiehat a ci musime cakat na ukoncenie prveho dedicskeho konania aby sa mohlo potom ukoncit to druhe alebo ako to v takychto situaciach prebieha?Chcem len dodat ze to prve dedicstvo sa taha uz takmer rok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.