Zavrieť

Porady

živnostník a podpora v nezamestnanosti

toľko skloňované slovo kríza ma prinútilo zamyslieť sa nad svojim osudom... 4 roky podnikám, pravidelne odvádzam peniaze sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni... nechcem maľovať čerta na stenu, ale chcem byť pripravená... čo ak sa rozhodnem podnikanie zavesiť na klinec a zruším živnosť? Budem potrebovať nejaký čas na to, kým dám všetko do poriadku, kým si nájdem novú prácu... mám nárok na nejakú podporu v nezamestnanosti? Dnes som sa stretla s názorom, že nie... a dosť ma to vytočilo... na čo potom posielam sociálnej poisťovni mesačne toľko peňazí?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    kesselo Pozri príspevok
    ...medzi takýchto živnostníkov nepatrím, viem, že nevedomosť neospravedlňuje, ale... platila som len to, čo mi odporučila ekonómka, nikdy som na zadné dvierka nemyslela, skôr som bola presvedčená o tom, že urobím všetko preto, aby som prežila... dnes mám na vec už trošku iný názor... ako je to s tým pripoistením v nezamestnanosti? Od čoho sa to odvíja, komu sa platí, kde to treba nahlásiť... napíšte, čo všetko o tom viete, ďakujem
    PvN sa prihlás k 01 02 2012 s VZ od 339.89 do 3076 €....platba je 2%, prípadná podpora v nezamestnanosti by bola 50 % VZ pri mesačnej platbe (z max. VZ je 61,52)by bola mesačne 1 538.- € (6 mesiacov) .......

    mesačné platby musia byť zaplatené do 8. po uplynutí mesiaca, inak neskoro zaplatené fondy sa nepočítajú do obd. poistného.....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A do SP posielaš len povinné odvody? Ak áno, tak bohužial nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš.

    Nakoľko poistenie v nezamestnanosti je voliteľným pripoistením, a mnoho živnostníkov na zadné vrátka pred krízou nemysleli. A tešili sa že usporia pár eur mesačne na odvodoch.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    kesselo Pozri príspevok
    toľko skloňované slovo kríza ma prinútilo zamyslieť sa nad svojim osudom... 4 roky podnikám, pravidelne odvádzam peniaze sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni... nechcem maľovať čerta na stenu, ale chcem byť pripravená... čo ak sa rozhodnem podnikanie zavesiť na klinec a zruším živnosť? Budem potrebovať nejaký čas na to, kým dám všetko do poriadku, kým si nájdem novú prácu... mám nárok na nejakú podporu v nezamestnanosti? Dnes som sa stretla s názorom, že nie... a dosť ma to vytočilo... na čo potom posielam sociálnej poisťovni mesačne toľko peňazí?
    nárok na dávku v nezamestnanosti je z fondu poistenia v nezamestnanosti. SZČO nemá povinnosť odvádzať poistné do tohto fondu .. tak ani dávka nie je . Do SP povinne platí nemocenské p, dôchodkové p (ip+sp) a do rez. fondu, Ale ak si si dobrovoľne platila PvN ... tak to je iná káva (§ 104 Z o SP)

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    no bohužial to tak je "samostatne zárobkovo činné osoby nie sú povinne poistené v nezamestnanosti, avšak majú možnosť dobrovoľného platenia poistného na poistenie v nezamestnanosti. Nakoľko však poistenie v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osobe vzniká až dňom prihlásenia sa na toto poistenie, a to najskôr odo dňa podania prihlášky, spätné doplatenie poistného na poistenie v nezamestnanosti nie je možné. "ak ste neboli v posledných troch rokoch pred týmto dňom (dňaom evidencie na UP) dobrovoľne poistený v nezamestnanosti a nemali ste ani povinné poistenie v nezamestnanosti z titulu výkonu činnosti zamestnanca aspoň v rozsahu 730 dní, podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti by nebola splnená."

    kesselo je offline (nepripojený) kesselo

    kesselo
    ...medzi takýchto živnostníkov nepatrím, viem, že nevedomosť neospravedlňuje, ale... platila som len to, čo mi odporučila ekonómka, nikdy som na zadné dvierka nemyslela, skôr som bola presvedčená o tom, že urobím všetko preto, aby som prežila... dnes mám na vec už trošku iný názor... ako je to s tým pripoistením v nezamestnanosti? Od čoho sa to odvíja, komu sa platí, kde to treba nahlásiť... napíšte, čo všetko o tom viete, ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nahlásiť na SP na registračnom liste FO, nájdeš ho na stránke SP v sekcii formuláre.
    Ale platiť musíš 2 roky aby si mala nárok na podporu. A teraz to platiť môžeš len ako živnostník podla novely zákona čo začne platiť od 1.2.2012.
    Takže ak nenecháš si živnosť tak už je neskoro.

    kesselo je offline (nepripojený) kesselo

    kesselo
    nechcem skončiť hneď, nejaký ten rok - dva by som ešte potiahla len doteraz som naozaj na zadné dvierka nepozerala... keby mi to napadlo skôr, skôr by som sa ozvala.
    Ďakujem za odpoveď

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak skús tu si vypísať vytlačiť a odniesť formulár

    Stiahnuť
    dokument

    Registračný list fyzickej osoby - kliknite pre podrobnosti
    Registračný list fyzickej osoby platný od 1.1.2011 určený na vyplnenie priamo v počítači. Pozorne si prečítajte poučenie na vyplnenie.

    LUBY je offline (nepripojený) LUBY

    konateľka LUBY
    Dobrý večer všetkým, poprosím o názor v tejto téme : Ak živnostník platí odvody do sociálnej poisťovne vo výške zahŕňajúcej aj poistenie v nezamestnanosti, je v tejto oblasti aj poistený? Nepodával si osobitne prihlášku na dobrovoľné platenie v nezamestnanosti. Alebo bude sociálna poisťovňa tieto 2% chápať ako preplatok na poistnom?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak to chápem správne, tak živnostník je povinne poistený, a platí o 2% viac?
    No bude to brané ako preplatok. Lebo na poistenie v nezamestnanosti treba vypísať registračný list, SP pridelí číslo teda VS iné ako má zo živnosti , a so správnymi údajmi treba platiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.