Zavrieť

Porady

Živnostník a jednoduché účtovníctvo

Ahojte.

Chcem poprosiť o radu. Som začínajúca živnostíčka. Zatiaľ si budem viesť jednoduché účtovníctvo. Chcela by som vedieť či mi na vedenie účtovníctva bude stačiť len peňažný denník alebo potrebujem aj pokladničnú knihu? a ako je to z výdavkami, keď uplatňujem 40 % paušál z príjmov v daňovom priznaní? treba výdavky zapisovať aj počas roka?
Naposledy upravil Dav : 15.04.12 at 13:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    síce staré ale dobré na pochopenie
    http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=51&Itemid=77

    a tu máš komplet celé účtovníctvo po lopate....

    http://www.porada.sk/t72338-zaciatoc...tovnictve.html

    a uprav si v profile iba na živnostník

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Lubaba, Žabinka, truch, Mária27, Ivana Š, Anja111
    6

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    macko842 Pozri príspevok
    čo sa ti nepáči na tom, že sa pýtam? ked si nemôžem dovoliť účtovníčku čo mám spraviť? prestať podnikať? a byť na úrade práce?
    Len aby si na to nedoplatil po prvej daňovej kontrole....
    Takže - veď si Peňažný denník, pri daňovom priznaní sa môžeš rozhodnúť, či použiješ % z príjmov, alebo skutočné výdavky, alebo uplatníš Evidenciu.
    Príjmy :Oprava auta je predaj služieb, príjmy ovplyvňujúce základ dane.
    Výdavky : nákup náhradných dielov je materiál,výdavok ovplyvňujúci základ dane VOZD. Materiál - patrí tam napr. aj náradie, montérky, čistiace prostriedky, kancelárske potreby.
    Prevádzková réžia : patria tam služby - poštovné, telefóny, prípadne daň z motor. vozidiel a iné.
    Odvody : do zdravotnej poisťovne

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Klasický peňažný denník nahrádza pokladničnú knihu, ak sa príjmy a výdavky chronologicky zapisujú. Ak si istá, že nebudeš mať vyššie výdavky, ako 40%, tak ich nemusíš zapisovať, iba odkladať. Ale v prvom roku bývajú výdavky spravidla vyššie. Odporúča sa viesť aspoň v koncepte jednoduché účtovníctvo. Určitý prehľad je potrebný nielen pre daňové účely, ale aj pre vlastný prehľad, pre prípad reklamácií z nákupu a pod. Musíš iba to, čo je uvedené v § 6, ods. 10, posledná veta, ZoDP :

    Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    ja raz nepochopím - však keď neviem napr. zapojiť elektriku alebo plyn do domu, tak si nájdem odborníka
    nebudem to robiť na vlastné triko, lebo môžem veľmi zle pochodiť
    logicky - neviem účtovať - nájdem si účtovníčku, či?

    prípadne si môžeš spraviť kurz, aby si bola v obraze
    nedaj sa mnou odradiť, aj ja sa tu veľa pýtam, ale nejaký základ musí byť

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    nie, nie, opakujem, nedaj sa mnou odradiť od podnikania, rozumieš sa svojmu remeslu, treba pracovať
    ja len to som chcela povedať, že každý sa inému rozumie - niekto opravám auta, niekto účtovníctvu, niekto ... niečomu inému
    a svojpomocne viesť účtovníctvo nemusí byť do budúcnosti to najlacnejšie riešenie
    (DÚ a pod. úrady hneď vyrúbia sankcie a pokuty)

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    macko842 Pozri príspevok
    takže ked nevystavujem faktúry nevediem knihu pohladávok, ked nemám zásoby nevediem knihu zásob a kedže fungujem cez registračnú pokladnicu tak mi stačí peňažný denník kde budem zapisovať príjmy a do výdavkov odvody do SP a ZP. chápem tomu dobre?
    Do výdavkov ešte aj nákup materiálu - náhradné diely, náradie

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Áno zapisujú sa aj výdavky. Ako by si potom dokladovala odvody do poisťovní?
    Zavedieš si ešte jeden denník?

    macko842 je offline (nepripojený) macko842

    macko842
    a ako mám viesť evidenciu o zásobách keď zásoby nemám. čo potrebujem, nakúpim v ten deň a hneď aj použijem, čiže žiadne zásoby si netvorím. a čo sa myslí pod evidenciou pohľadávok? a príjmy sú zdokladované cez registračnú pokladnicu, tie mám kde archivovať? v peňažnom denníku alebo v inej evidencií?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    macko842 Pozri príspevok
    a ako mám viesť evidenciu o zásobách keď zásoby nemám. čo potrebujem, nakúpim v ten deň a hneď aj použijem, čiže žiadne zásoby si netvorím. a čo sa myslí pod evidenciou pohľadávok? a príjmy sú zdokladované cez registračnú pokladnicu, tie mám kde archivovať? v peňažnom denníku alebo v inej evidencií?
    V akej oblasti podnikáš ? Predávaš tovar na faktúru ?

    macko842 je offline (nepripojený) macko842

    macko842
    čo sa ti nepáči na tom, že sa pýtam? ked si nemôžem dovoliť účtovníčku čo mám spraviť? prestať podnikať? a byť na úrade práce?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    macko842 Pozri príspevok
    a ako mám viesť evidenciu o zásobách keď zásoby nemám. čo potrebujem, nakúpim v ten deň a hneď aj použijem, čiže žiadne zásoby si netvorím. a čo sa myslí pod evidenciou pohľadávok? a príjmy sú zdokladované cez registračnú pokladnicu, tie mám kde archivovať? v peňažnom denníku alebo v inej evidencií?
    Neverím, že ako opravár aut nemáš v dielni žiadne náhradné diely.
    Ak nevystavuješ faktúry, nevedieš knihu pohladávok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    macko842 Pozri príspevok
    opravy aút. nepredávam na faktúru ale v hotovosti
    Re: Živnostík a jednoduché účtovníctvo
    čo sa ti nepáči na tom, že sa pýtam? ked si nemôžem dovoliť účtovníčku čo mám spraviť? prestať podnikať? a byť na úrade práce?

    Toto si snáď z poraďákov robíš srandu ? Dnes nie je prvý apríl

    macko842
    Zamestnanie - predvolené:
    účtovník, samostatný účtovník, mzdár
    Naposledy upravil veronikasad : 15.04.12 at 13:40

    macko842 je offline (nepripojený) macko842

    macko842
    takže ked nevystavujem faktúry nevediem knihu pohladávok, ked nemám zásoby nevediem knihu zásob a kedže fungujem cez registračnú pokladnicu tak mi stačí peňažný denník kde budem zapisovať príjmy a do výdavkov odvody do SP a ZP. chápem tomu dobre?

    MartaP je offline (nepripojený) MartaP

    MartaP
    Môžete mi poradiť, vystavila som faktúru odberateľovi za práce, a on mi túto faktúru uhradil omylom na účet dva krát.Tú druhú úhradu som mu vrátila na jeho účet, len neviem ako to mám zapísať do Peňažného denníka, aby to bolo správne. Účtujem v JÚ. Ďakujem za radu.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Možno tiež účtovať ako prvú úhradu, potom vratku omylom zaplatenej mínusom z POZD, alebo účtovať druhú (mylnú) platbu ako príjem neovplyvňujúci základ dane (PNZD) a vratku ako výdaj neovplyvňujúci základ dane (VNZD)...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.