Zavrieť

Porady

Sumár informácií

mira mira

mira je offline (nepripojený) mira

Môžem poprosiť skúsenú mzdárku, ktorá by z malíčka vedela vysypať, či nasledovné informácie sú správne, poprípade v ktorých odpovediach som sa dopátrala chybných informácií? Ďakujem, že pomôžete začiatočníčke.
Dovolenkový priemer sa vypočíta podelením hrubých miezd v príslušnom kalendárnom štvrťroku počtom skutočne odpracovaných hodín. Započítava sa do odpr. hodín (pri mesačnej mzde) aj štátny sviatok, ktorý v skutočnosti odpracovaný nebol (8,5 alebo 8 hodín)? Ako vypočítam dovolenkový priemer zamestnancovi, ktorý nastúpil 1.10.2005 a bude čerpať dovolenku v 12/2005?
Je podľa aktuálneho znenia Zákonníka práce správne dohodnúť v prac. zmluve základný 8,5 hodinový pracovný čas? Alebo 8 hodinový?
Nezdaniteľná suma 7328,- Sk sa použije vo všetkých mesiacoch 1-12/2005?
Na koľko dní dovolenky za rok majú nárok zamestnanci vo veku 22-35 rokov?
Čo s nevyčerpanými dňami dovolenky, dajú sa preniesť do nasledujúceho roka?
Usporiadat
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Neviem, či som skúsená, ale čo viem na to Ti odpoviem:
1. Priemer: vo všeobecnosti to nie je HM/skutočne odprac hodiny. Závisí od toho, čo tvorí HM. Do priemeru nedávaš všetko, čo platíš náhradou (napr. dovolenka, návšteva u lekára, náhrada za pohotovosť a pod.). Do priemeru dávaš príplatky za sviatok, so, ne, nadčas, odmeny (pozor na dlhodobú zložku mzdy !). Neodpracovaný sviatok platený náhradou do priemeru nedávaš. U zamestnanca, ktorý nastúpil 1.10. použiješ pravdepodobný priemer.T.j. jeho dohodnutá mes. mzda / priemerny mes. fond.
2. Čo sa týka pracovného času. Závisí o akých zam-cov ide, ako majú rozvrhnutý prac. čas. Prac. čas je najviac 40 h týždenne. Pozri § 85 ZP.
3. Na nezadniteľnú časť má nárok každý, kto má podpísané Vyhlásenie a k 1.1. nebol poberateľom SD alebo výsluhového dôchodku.
4. Nevyčerpanú dovolenku z r. 2005 prenášaš do r. 2006, do konca ktorého by sa mala vyčerpať. Platí, že na vyššiu výmeru RD majú zam-ci nárok po odpracovaní 15 rokov. Ak by bol zam-nec od 18 roku veku nepretržite zamestnaný, tak ako 33 ročný má nárok na vyššiu výmeru dovolenky. Tieto doby však musí zdokladovať a Ty musíš posúdiť, či má nárok alebo nie.
0 0
mira mira

mira je offline (nepripojený) mira

Ďakujem, pomohla si mi, len mi nie je celkom jasné spojenie "neodpracovaný sviatok platený náhradou" - toto kedy môže nastať? Ja mám info, že štátny sviatok zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou sa považuje za odpracovaný deň - čiže ho náhradou nepreplácam, ale do počtu odpracovaných dní (hodín) počítam. Zle robím? A ešte jedna podotázočka - nevieš prosím ťa, odkedy je zákl. prac. čas stanovený na 40 h týždenne? Minulý rok mali naši zamestnanci 8,5 hodín odrobených denne, žiadne nadčasy, bude sa tá polhodina považovať za nadčas (napríklad zhľadiska nejakej inštitúcie - SP a pod.) alebo mám urobiť nejakú kolektívnu zmluvu, aby to bolo ok?! Dík.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Sviatok musíš preplácať nie ako odpracovaný deň (ak zamestnanec nemá v ten deň zmenu), ale platíš ho náhradou mzdy podobne ako dovolenku.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

ajobs
Sviatok musíš preplácať nie ako odpracovaný deň (ak zamestnanec nemá v ten deň zmenu), ale platíš ho náhradou mzdy podobne ako dovolenku.
Mira má pravdu, podľa § 122 ods. 3 zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou nepatrí náhrada mzdy za sviatok (pokiaľ to nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve), ale sa ten deň považuje za odpracovaný.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

mira
A ešte jedna podotázočka - nevieš prosím ťa, odkedy je zákl. prac. čas stanovený na 40 h týždenne? Minulý rok mali naši zamestnanci 8,5 hodín odrobených denne, žiadne nadčasy, bude sa tá polhodina považovať za nadčas (napríklad zhľadiska nejakej inštitúcie - SP a pod.) alebo mám urobiť nejakú kolektívnu zmluvu, aby to bolo ok?! Dík.
Myslím, že tá novela zákonníka práce bola schválená v roku 2003.
Určite pracovali 8,5 hodiny? Nebola tá pol hodina prestávka na obed? U nás máme pracovnú dobu 8 hodín, ale z toho je pol hodina na obedňajšiu prestávku a nezapočíta sa do pracovného času, takže máme denne odpracovaných 7,5 hodiny, týždenne 37,5 h.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zita4
Mira má pravdu, podľa § 122 ods. 3 zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou nepatrí náhrada mzdy za sviatok (pokiaľ to nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve), ale sa ten deň považuje za odpracovaný.
Máte obe pravdu, prehliadol som to ustanovenie, že ide o dispozitívnu možnosť, a nie o kogentné ustanovenie. Sorry
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Nový Zákonník práce (311/2001) nadobudol účinnosť 1.4.2002. V tomto Zákonníku práce je maximálny týždenný pracovný čas stanovený na 40 hodín. Ohľadom 8,5 hodinových smien je to tak, ako píše Zita4 v príspevku č. 6.
0 0
mira mira

mira je offline (nepripojený) mira

Za všetky príspevky k téme ďakujem.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Mám podobný problém s počítaním priemeru za 3Q. a myslím, že v predchádzajúcich príspevkoch nebola povedaná jednoznačná odpoved (teda aspoň pre mňa nie :-)):

- sviatok preplácame v rámci mesačnej mzdy (nie náhradou), v tomto štvrťroku boli 3 sviatky + jeden deň prac. pokoja. Program mi pri výpočte do odpracovaných dní tieto dni nezapočítava, tj. mám 20+22+20 = 62 odprac. dní *8 hodín = 496 hodín, ale do úhrnu miezd mi berie všetko okrem náhrad, t.j. aj mzdu za tieto sviatky. a potom mi vychádza o dosť vyššia priemerka. Je to takto správne?

Vďaka za odpoveď.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie je to správne. Sviatok sa u mesačne odmeňovaných považuje za odpracovaný čas (§122 ods.3), pri výpočte priemeru by sa mal započítavať do odpraovaných dní.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Dakujem velmi pekne Janka, myslela som si to, lebo to potom velmi navysuje priemerku, musim zavolat do Krosu, co mam zle nastavene.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Písalo sa tu (a našla som to aj v zákone), že sa prestávka nezapočítava do pracovného času. Znamená to teda, že ak priplácam za odpracované sviatky, mám pol hodinu odrátať? A je to tak aj pri zamestnancoch odmeňovaných hodinovou mzdou? Tiež nemajú platenú pol hodinu?


Ďakujem
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Veď aj keď robili v sviatok, tak mali pravdepodobne obedňajšiu prestávku.

Mne v dochádzke zamestnanci píšu celú zmenu odpracovanú, ja im hodiny sčítam a za každý odpracovaný deň odrátam pol hodinu na prestávku. Samozrejme len vtedy, ak odrobili v daný deň viac ako 4 hodiny.

Niekedy musia ísť stavební robotníci do roboty aj v sobotu, aj vtedy majú obedňajšiu prestávku.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ZuzanaP
Veď aj keď robili v sviatok, tak mali pravdepodobne obedňajšiu prestávku.

Mne v dochádzke zamestnanci píšu celú zmenu odpracovanú, ja im hodiny sčítam a za každý odpracovaný deň odrátam pol hodinu na prestávku. Samozrejme len vtedy, ak odrobili v daný deň viac ako 4 hodiny.

Niekedy musia ísť stavební robotníci do roboty aj v sobotu, aj vtedy majú obedňajšiu prestávku.
Ja viem, že prestávku musia mať, ale myslela som si, že je normálne platená. Takže ak počítam príplatok za prácu vo sviatok pri pracovnom čase 12 hod., budem priplácať za 11,5 hodiny.

Robím tak aj pri výpočte mzdy pri zamestnancoch odmeňovaných hodinovou mzdou? Teraz mi nejde o náhrady, ale o výpočet ich základnej mzdy.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pracovný čas 12 hodín znamená že 12 hodín pracuje plus má prestávku. Ak je tá prestávka v práci 0,5 hod., potom musí byť v práci napr. od 6.00 do 18.30. Ak je v práci od 6.00 do 18.00 a v rámci tejto doby má 0,5 hod prestávku, tak jeho pracovný čas je 11,5 hod.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
somij
Pracovný čas 12 hodín znamená že 12 hodín pracuje plus má prestávku. Ak je tá prestávka v práci 0,5 hod., potom musí byť v práci napr. od 6.00 do 18.30. Ak je v práci od 6.00 do 18.00 a v rámci tejto doby má 0,5 hod prestávku, tak jeho pracovný čas je 11,5 hod.
Čiže počas tej pol hodiny je zamestnanec v práci "zadarmo"?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Čiže počas tej pol hodiny je zamestnanec v práci "zadarmo"?
Presne tak, tak...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
Presne tak, tak...
Ups, ja som to zamestnancom, ktorí boli platený hodinovými mzdami, preplácala. Teraz čo?????????????
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Počas prestávky predsa nepracuje, a preto tam musí byť "zadarmo"
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
ajobs
Počas prestávky predsa nepracuje, a preto tam musí byť "zadarmo"
Zas v rovnakom čase.
0 0
Načítať ďalšie