Zavrieť

Porady

Sumár informácií

mira mira

mira je offline (nepripojený) mira

Môžem poprosiť skúsenú mzdárku, ktorá by z malíčka vedela vysypať, či nasledovné informácie sú správne, poprípade v ktorých odpovediach som sa dopátrala chybných informácií? Ďakujem, že pomôžete začiatočníčke.
Dovolenkový priemer sa vypočíta podelením hrubých miezd v príslušnom kalendárnom štvrťroku počtom skutočne odpracovaných hodín. Započítava sa do odpr. hodín (pri mesačnej mzde) aj štátny sviatok, ktorý v skutočnosti odpracovaný nebol (8,5 alebo 8 hodín)? Ako vypočítam dovolenkový priemer zamestnancovi, ktorý nastúpil 1.10.2005 a bude čerpať dovolenku v 12/2005?
Je podľa aktuálneho znenia Zákonníka práce správne dohodnúť v prac. zmluve základný 8,5 hodinový pracovný čas? Alebo 8 hodinový?
Nezdaniteľná suma 7328,- Sk sa použije vo všetkých mesiacoch 1-12/2005?
Na koľko dní dovolenky za rok majú nárok zamestnanci vo veku 22-35 rokov?
Čo s nevyčerpanými dňami dovolenky, dajú sa preniesť do nasledujúceho roka?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Ups, ja som to zamestnancom, ktorí boli platený hodinovými mzdami, preplácala. Teraz čo?????????????
No na toto ma napadol bonmot jedného nemenovaného satirika: za toto si prosím trest , najvyšší trest, trest smrti!!!. Ale teraz vážne. Urobíš im opravy miezd pri najbližšej výplate a máš to vyriešené.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka6685
Zas v rovnakom čase.
Janka, dnes máme proste na seba šťastie. Asi myslíme a píšeme v reálnom čase rovnako.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
No na toto ma napadol bonmot jedného nemenovaného satirika: za toto si prosím trest , najvyšší trest, trest smrti!!!. Ale teraz vážne. Urobíš im opravy miezd pri najbližšej výplate a máš to vyriešené.
Tie posledné výplaty prerábam už ...krát.

Ale pre 100 % istotu, aby som neprerábala zas (nie že by to nebola sranda )........takže pracovníkom odmeňovaných hodinovou mzdou zaplatím len za 11,5 hod. aj keď majú 12 hod. pracovný čas a detto pri príplatkoch za sviatky. Je to takto správne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Tie posledné výplaty prerábam už ...krát.

Ale pre 100 % istotu, aby som neprerábala zas (nie že by to nebola sranda )........takže pracovníkom odmeňovaných hodinovou mzdou zaplatím len za 11,5 hod. aj keď majú 12 hod. pracovný čas a detto pri príplatkoch za sviatky. Je to takto správne?
Prestávky na obed sa nezaratávajú do pracovného času . A teda sú grátis.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
Prestávky na obed sa nezaratávajú do pracovného času . A teda sú grátis.
Takže teraz to ale ako vyriešim? Vypočítam za tie mesiace, keď to bolo zle mzdu ešte raz a rozdiel zarátam do hrubej mzdy? A ako to bude pomenované vo výplatnej páske?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Takže teraz to ale ako vyriešim? Vypočítam za tie mesiace, keď to bolo zle mzdu ešte raz a rozdiel zarátam do hrubej mzdy? A ako to bude pomenované vo výplatnej páske?
Správne takto, ale budeš musieť HM krátiť, pretože si vyplatila viac než si mala, určite máš v softe na takýto prípad opravy mzdy nejaký kód, alebo odchýlku, na také veci soft pamätá.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem Vám za rady a usmernenia.


To teda bude sranda.

Ináč, ešte ma napadla otázka...nedostaneme za to pokutu, že sme vyplatili vlastne viac? Jedná sa u jedného zamestnanca o 4 mesiace u dvoch o 3 mesiace a u jedného o 1 mesiac, kde to bolo zle.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Ďakujem Vám za rady a usmernenia.


To teda bude sranda.

Ináč, ešte ma napadla otázka...nedostaneme za to pokutu, že sme vyplatili vlastne viac? Jedná sa u jedného zamestnanca o 4 mesiace u dvoch o 3 mesiace a u jedného o 1 mesiac, kde to bolo zle.
Neboj, zákon na takéto opravy chýb pamätá,ak to opravíš, tak sa ničoho nemusíš báť.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
Neboj, zákon na takéto opravy chýb pamätá,ak to opravíš, tak sa ničoho nemusíš báť.
Ďakujem .
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
OK,OK,OK
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Prosim Vas potrebujem vediet ci sa teraz do odpracovanych 15 rokov na narok na vyssi vymer dovolenky - 25 dni rata aj evidenica na urade prace, materska, dobrovolne nezamestnany, vojenska sluzba? Mam par zamestnancov vo veku 33-35 rokov, a niektorym by to aj vyslo ak by sa tam ratali aj dane obdobia. Niekde som nasla ze rataju niekde zasa nie, tak ma prosim uvedte na pravu mieru. Dakujem moc pekne!
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

uz som to nasla takze toto je platne?
Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
tinka111 Pozri príspevok
Prosim Vas potrebujem vediet ci sa teraz do odpracovanych 15 rokov na narok na vyssi vymer dovolenky - 25 dni rata aj evidenica na urade prace, materska, dobrovolne nezamestnany, vojenska sluzba? Mam par zamestnancov vo veku 33-35 rokov, a niektorym by to aj vyslo ak by sa tam ratali aj dane obdobia. Niekde som nasla ze rataju niekde zasa nie, tak ma prosim uvedte na pravu mieru. Dakujem moc pekne!
Stačí pozrieť Zákonník práce, § 103, ods. 5 - tam to všetko je. Pre info ho tu celý prikladám:

§ 103


(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov,, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
0 0
EXPE EXPE

EXPE je offline (nepripojený) EXPE

Potrebujeme zistiť jednu vec pri výpočte priemer. hod. zárobku.
Máme mesačne odmeňovaného pracovníka, ktorý v marci odpracoval:
18 dní = 135 hod.
2 dni sviatok = 15 hod.
SPOLU: 150 hod.
Dovolenka: 1 deň/7,5 hod zapl. 857,- Sk

Navyše odpracoval soboty a nedele spolu 39,5 hod., ktoré sme mu preplatili vo výške 6 772,- Sk.

Pri výpočte priem.hod.mzdy za 1-3/2008 počítame marec nasledovne:
Hrubá mzda 24 772,-
- náhrada za dovolenku 857,- Sk
- preplatené soboty a nedele 6 772,-
(Mesačná mzda je 18 000,- - 857 dovol. = základ. 17 143,- )

Počet odprac. hodín je 135 + 15 za sviatky = 150 hod. Máme do odprac. hodín započítať aj 39,5 hod za odprac. soboty a nedele?
(24 772 - 857 : 189,50) Podľa nás je tento výpočet správny avšak náš mzdový program hodiny za odpr.soboty a nedele do priemeru neráta.
0 0