Zavrieť

Porady

inventúra záväzkov a majetku

Prosím vás k akým účtom v PU treba robiť inventúrny súpis a ako treba robiť inventúru súvahy ? Ku každému účtu treba robiť inventúry súpis a potom to zhrnúť do unventúrneho záspisu? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Darin
    Prosím vás k akým účtom v PU treba robiť inventúrny súpis a ako treba robiť inventúru súvahy ? Ku každému účtu treba robiť inventúry súpis a potom to zhrnúť do unventúrneho záspisu? ďakujem
    inventúru treba robiť k všetkým súvahovým účtom. zostatky treba podložiť, z čoho sa to číslo vlastne skladá...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Darin
    Prosím vás k akým účtom v PU treba robiť inventúrny súpis a ako treba robiť inventúru súvahy ? Ku každému účtu treba robiť inventúry súpis a potom to zhrnúť do unventúrneho záspisu? ďakujem
    § 29Zákona o účtovníctve:
    (1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

    § 30
    (3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať
    a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
    b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
    c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
    d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.
    Naposledy upravil Tweety : 19.04.06 at 14:39

    Darin je offline (nepripojený) Darin

    Darin
    rozumien, že treba popísať z čoho sa zostatok na každom účte súvahy skladá , ale akú formu zvoliť, ako to má vyzerať. inventúrny súpis a záspis neviem to použiť pri invetnúre súvahy.

    pozit je offline (nepripojený) pozit

    pozit
    Skús si to pozrieť v starších príspevkoch, bolo tu na porade priložených niekoľko vzorov inv. súpisov aj zápisov, daj si "hľadať" a určite niečo nájdeš, príp. skús na stránke p. Cenigovej (www.ceniga.sk), aj ona tam má veľmi dobré vzory týchto dokumentov.

    Darin je offline (nepripojený) Darin

    Darin
    videla som tie dokumenty, ale já potebujem vysvetliť praktickú stránku ako to má všetko vyzerať. ešte raz sa pýtam ku každému účtu treba vystaviť inventúrny súpis a potom všetky súpisy zhrnúť do unventárneho zápisu? Ale to je strašná robota a ani si to neviem prestaviť .

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Darin
    videla som tie dokumenty, ale já potebujem vysvetliť praktickú stránku ako to má všetko vyzerať. ešte raz sa pýtam ku každému účtu treba vystaviť inventúrny súpis a potom všetky súpisy zhrnúť do unventárneho zápisu? Ale to je strašná robota a ani si to neviem prestaviť .
    Napíšem to ako som robila ja. Sklad, majetok,- súpis po jednotlivom majetku a skladovom tovare. Pokladňa- 4x súpis, za každú zvlášť. Ostatné účty na jednom súpise s rozpisom po dokladoch.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    tak to teda máš pravdu je to strašná robota, ale pre mňa celkom zaujímavá. no tak ja robím inventúrne súpisy pre majetok u ktorého robím fyzickú inventúru. čiže napr. materiál, tovar, ceniny, pokladňu, majetok. u ostatných účtov kde mám vyčíslený zostatok robím len dokladovú inventúru.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no ved prave ta inventura to je na nervy...ja mam napr. tabulku kde mam vykonanie inventury dokladova alebo fyzicka kontrola a ktomu mam tabulku kde mam ze porovnanie zo skutocnostou a tam napisem ci sa to rovna alebo nie a preco...staci to dufam tak mne sa inventarizacny zaznam moc nechce robit...

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Mnohé účtovné programy majú priamo zostavy na inventarizáciu účtov a v niektorých programoch sa to dá spraviť tak, že si vyhodím zostavu vyčisteného účtu (teda v saldokonte žiadne nespárované položky), uložím tú zostavu niekde v PC, napr. na pracovnú plochu, a potom jej zmením nadpis a doplním tam náležitosti inventárneho hárku, aby bolo možné podpísať a pod. Dá sa to takto robiť vtedy, keď sú výsledné zostavy z účta vo Worde alebo v Exceli. U ostatných programov, kde sa nedá použiť Word alebe Excel to treba vyskúšať. Vzhľadom na to množstvo účtov si to inak viem dosť ťažko predstaviť. Čo mám skúsenosti s auditormi, tak im väčšinou stačilo, keď som im z iných šanónov vedela predložiť ku každej zostave prvotné doklady, z ktorých sa tá zostava skladala (napr. nevyúčtované zálohy na SC a pod.).

    Tam, kde sa musí robiť fyzická inventúra, niet inej pomoci, ak sa nedá stav vyhodiť v zostave s PC, musí sa to spísať ručne (resp. zase v niektorom tabulkovom procesore), ak je viac inventúrnych hárkov, spraviť na konci rekapituláciu a porovnať s účtovným stavom.
    Naposledy upravil Eulalia : 21.04.06 at 13:36 Dôvod: Doplnenie

    inventúra záväzkov a majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.