Zavrieť

Porady

V čom podnikať ked som invalid?

Moja mamina je na čiastočnej invalidnej a chcela by začať podnikať, prosím o radu v čom má podnikať a prosim nevete nekto o nejakom príspevku alebo dotácii na podnikanie pre invalidov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    charonme je offline (nepripojený) charonme

    charonme
    poznam chlapika ktory je na tom len o nieco lepsie ako stephen hawking a rozbehol obrovsky biznis v oblasti sprostredkovania prekladov

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ak chce dotáciu na podnikanie, musí byť evidovaná na ÚP aspoň 3 mesiace a potom môže požiadať na základe podnikateľského zámeru, ktorý si musí vypracovať,o dotáciu...je to približne 7300€, pre TZP...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v prvom rade sama musí vedieť, čo chce alebo môže robiť.
    Nechcel si sa opýtať skôr na zamestnanie? Brigádu?
    Alebo ide formálnu záležitosť ako sa dostať k dotácii?
    Je evidovaná na úrade práce?

    Jakub3791 je offline (nepripojený) Jakub3791

    Jakub3791
    no ona chce podnikať lebo zamestnanie si hlada pomaly 3 roky a nic namá, ma polovičný invalidný dôchodok a nudi sa doma tak by chcela zacat podnikat, ale problem je ze nevie v com alebo s cím... moze robit len lahšie párce, v sede a nie namáhavé ma totiž sklerozu multiplex.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to by mohla skúsiť MLM, aj ked je tolko zatracovaný. Ak vie a môže komunikovať, zoberie to ako kontakt s ľudmi, aj si privyrobí, nie je to náročné, neprerobí, zarobí, bude sa cítiť užitočná.
    Ak sa nepohybuje, nerozpráva, tak neviem. MLM mám na mysli Amway, aj ked ho tolko ludí zatracuje. Ide o výrobky dennej spotreby, takže na tom sa prerobiť nedá. Obchod sa rieši elektronicky, záujemcov môže prijať v byte, predvedie, vysvetlí a ostatné je už len o tom - vedieť komunikovať cez internet.

    Jakub3791 je offline (nepripojený) Jakub3791

    Jakub3791
    Je mobilná chodí aj rozpráva, ta choroba je tak v prvom stadiu... tak ze výrobky každodennej spotreby, no tak to by mohla skusiť... dik za radu a este prosím vas keby si spraví živnnost a ide podnikat realne tak invalidi dostavaju nejakí prispevok na podnikanie? lebo neosm si istí.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    KEJKA Pozri príspevok
    to by mohla skúsiť MLM, aj ked je tolko zatracovaný. Ak vie a môže komunikovať, zoberie to ako kontakt s ľudmi, aj si privyrobí, nie je to náročné, neprerobí, zarobí, bude sa cítiť užitočná.
    Ak sa nepohybuje, nerozpráva, tak neviem. MLM mám na mysli Amway, aj ked ho tolko ludí zatracuje. Ide o výrobky dennej spotreby, takže na tom sa prerobiť nedá. Obchod sa rieši elektronicky, záujemcov môže prijať v byte, predvedie, vysvetlí a ostatné je už len o tom - vedieť komunikovať cez internet.
    Kejka, ale v prípade MLM by asi nemala na čo tú dotáciu použiť ...

    Jakub3791 je offline (nepripojený) Jakub3791

    Jakub3791
    aha, a pri inom type podnikania, ona je krajcirka a pocul som aj ze by sa dola podnikav v sfere výroba ochranných pracovných prostriedkov... mohly by ste mi povedat vas nazor?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    s dotáciou som si nie istá. Je na úrade práce?
    že je krajčírka -s tým bolo treba začať.
    neodrádzam, sú všelijaké ochranné pomôcky, ale je aj firma, ktorá ich vo veľkom dováža z Číny, takže či sa tým uživí - možnos opravami, údržbou
    alebo by sa mohla skúsiť zapojiť vo sfére pomôcok v rámci rehabilitícií, aj ked na to sú tiež špeciálne školy.

    Jakub3791 je offline (nepripojený) Jakub3791

    Jakub3791
    nie je na urade prace, je doma na ciastocnej invalidnej... a to s ochrannými pracovnými prostriedkami to bolo len nápad som to počul. A niečo iné ?

    Zewa je offline (nepripojený) Zewa

    Zewa
    - ak je krajcirka, moze poskytovat sluzby v tomto obore: napriklad uprava odevov (skracovanie, predlzovanie nohavic, sak, kosiel, siat, sukni), sitie oblecenia pre domace zvierata, sitie historickych odevov a krojov, vysivanie firemnych znaciek na textil, sitie vlajok, potahov do domacnosti, uprava zaclon/zavesov na mieru..

    - ak ma pedagogicke vzdelanie - ak nie moze si ho urobit - a moze robit kurzy pre krajcirky zaciatocnicky kde ich nauci zaklady tejto profesie, figle , triky, ak ovlada...

    - ak by jej zdravie nedovolilo alebo by nechcela podnikat so sitim, tak potom ma mnoho dalsich moznosti - sprostredkovania poistenia, MLM, vybavovanie na uradoch za niekoho ineho, starostlivost o domace alebo hospodarske zvierata

    - pripadne nech zacne ako dobrovolnicka pre niektoru s organizicacii...

    - s prispevkom poradit neviem, nemam s tym skusenost.

    Jakub3791 je offline (nepripojený) Jakub3791

    Jakub3791
    A ak by zacala podnikat tak casom moze zamestnat aj nekoho kto nieje na invalidnom dôchodku?

    Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

    Ajk&
    Ja by som asi sa zamerala na to na čo ľudia čo sú v robote 12 hodín denne nemajú čas ale ona ho má: vybaviť niečo po úradoch, odviesť deti ráno do škôlky a poobede na nejaké aktivity, povarovať psa počas dovolenky, opraviť zips, prešiť šaty, s nejakou babkou skočiť k lekárovi, počas dovolenky poliať záhradu, roznos letákov a pod. Teda mám na mysli služby všetkého druhu čo sa dajú lacno ponúknuť len oznamom na dverách v činžiakoch alebo na autobusovej zastávke.

    Ak by začala podnikať na živnostenskký list, asi by ju sociálka dobre preklepala či vôbec potrebuje invalidný dôchodok - keď sa dokáže uživiť sama. Oni by si už nejaký § na to našli a prišla by o invalidný dôchodok.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ajk& Pozri príspevok
    Ak by začala podnikať na živnostenskký list, asi by ju sociálka dobre preklepala či vôbec potrebuje invalidný dôchodok - keď sa dokáže uživiť sama. Oni by si už nejaký § na to našli a prišla by o invalidný dôchodok.
    Sociálka toto vôbec neskúma,
    človek môže poberať invalidný dôchodok a byť SZCO alebo zamestnanec. Nič neobmedzuje, akurát zdravotný stav a odporúčania v posudku čo vydá SP.

    Ako je spomenuté, ak chce dotáciu z UP tak sa musí zaevidovať, požiadať o http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12996 splniť podmienky a hotovo.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Jakub3791 Pozri príspevok
    aha, a pri inom type podnikania, ona je krajcirka a pocul som aj ze by sa dola podnikav v sfere výroba ochranných pracovných prostriedkov... mohly by ste mi povedat vas nazor?
    toto bolo zrejme myslené ako náhradné plnenie za nezamestnávanie ztp. U nás takto funguje (alebo fungovala, nemam aktuálne prehľad) chránená dieľňa. Vyrábali nejaké pracovné rukavice, a firmy, ktoré od nich kupovali, zároveň plnili limit za nezamestnávanie

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    Xanti Pozri príspevok
    Sociálka toto vôbec neskúma,
    človek môže poberať invalidný dôchodok a byť SZCO alebo zamestnanec. Nič neobmedzuje, akurát zdravotný stav a odporúčania v posudku čo vydá SP.

    Ako je spomenuté, ak chce dotáciu z UP tak sa musí zaevidovať, požiadať o http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12996 splniť podmienky a hotovo.
    Xanti, no to si ma potešia. Lebo taaaaaaaaaaaaaaaaak som sa zľakla, tiež sa totiž odhodlávam otvorit si živnost, som poberatelkou invalidného dôchodku / bez následnej lekárskej prehliadky - po poslednej posudkovej konrole / a až ma zamrazilo, že by mi ho mohli zobrat. Hladám si prácu 2 roky a nič tak som sa rozhodla využiť to čo viem a nové sa naucit a ked tu som čítala ze by mi ho mohli zobrat, skoro som stiahla žiadost o dotáciu z úpsvar.

    Ďakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    janulka Pozri príspevok
    Xanti, no to si ma potešia. Lebo taaaaaaaaaaaaaaaaak som sa zľakla, tiež sa totiž odhodlávam otvorit si živnost, som poberatelkou invalidného dôchodku / bez následnej lekárskej prehliadky - po poslednej posudkovej konrole / a až ma zamrazilo, že by mi ho mohli zobrat. Hladám si prácu 2 roky a nič tak som sa rozhodla využiť to čo viem a nové sa naucit a ked tu som čítala ze by mi ho mohli zobrat, skoro som stiahla žiadost o dotáciu z úpsvar.

    Ďakujem
    Určite kvôli tomu nevezmú.
    Môžeš pracovať, alebo mať živnosť. Mnoho ľudí takto je. A ja tiež

    Držím palce a prajem hodne úspechov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.